9 stycznia 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

Farah najlepszy w Team Challenge, indywidualnie Kipchoge i Masai


farah 1
Mo Farah, foto: letsrun.com


9 stycznia w Edynburgu, podczas zawodów z cyklu IAAF Cross Country Permit pod nazwą Bupa Great Edinburgh Cross Country rozegrano ciekawe zawody drużyn. Na dystansie 8,2 km rywalizowały dwie ekipy Zjednoczonego Królestwa, drużyna Stanów Zjednoczonych oraz reprezentacja Europy.

W wyścigu rozgrywanym w zimowej scenerii, pokrytego śniegiem Holyrood Park zwyciężył Brytyjczyk Mo Farah, podwójny złoty medalista ubiegłorocznych lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Barcelonie (na dystansie 5000m i 10000m), wygrywając z Amerykaninem Galenem Ruppem, Hiszpanem Ayadem Lamdassamem, wicemistrzem Europy w przełajach z portugalskiej Albufeiry, oraz Ukraińcem Sergeyem Lebidem, który w tych samych zawodach wygrał, nota bene po raz dziewiąty.

Rok wcześniej na tym samym mityngu Mo Farah ukończył bieg na 4,2 km na trzecim miejscu, w fatalnym stanie – badania stwierdziły niedobory żelaza i magnezu. „W zeszłym roku poszło mi słabo. Tym razem czułem się naprawdę dobrze”.

Farah opuścił grudniowe mistrzostwa w przełajach w Portugalii, by skupić się na treningu, który odbywał w Iten w Kenii. Dalszym etapem przygotowań Brytyjczyka na drodze do lekkoatletycznych Mistrzostw Świata, które odbędą się w Daegu w Korei Południowej na przełomie sierpnia i września 2011, będzie trening w Albuquerque pod okiem Alberto Salazara.

„Salazar to świetny trener”, stwierdził Brytyjczyk. „Praca treningowa w Kenii dała efekty ale dobrze będzie spróbować czegoś innego. Wybieram się do Stanów by to sprawdzić. Salazar pracuje ze świetną ekipą w Albuquerque, Paula [Radcliffe] często tam jeździ.

edinburg 2
Krajobraz zawodów w Edynburgu, foto: letsrun.com

Czołowa brytyjska biegaczka korzysta z pomocy Salazara w przygotowaniach do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Radcliffe pragnie wrócić do biegania maratonów po urodzeniu drugiego dziecka. Ciekawym jest fakt, że nie tylko czołowi amerykańscy biegacze, jak Dathan Ritzenheim, ale również czołówka europejska nawiązuje współpracę z Salazarem, który staje się najbardziej „rozchwytywanym” obecnie trenerem biegów długich.

W związku z Mistrzostwami Świata, niepewny jest start Faraha w marcowych Halowych Mistrzostwach Europy w Paryżu, podczas których broniłby tytułu mistrzowskiego na dystansie 3000 m. „Chciałbym spróbować obronić tytuł, ale będę musiał zastanowić się nad tym z trenerem, jako że skupiamy się przede wszystkim na Mistrzostwach Świata w Daegu w lecie.”

W mityngu w Edynburgu rozegrano również biegi indywidualne. W zawodach na dystansie 4,2 km wśród mężczyzn całe podium zostało zajęte przez Kenijczyków, spośród których najszybszy okazał się Eliud Kipchoge. Wśród kobiet zwyciężyła jego rodaczka Linet Masai.

Wyniki biegu mężczyzn na 8,2 km (dystans według źródeł prasowych)
1    Mo Farah    GBR    00:25:41
2    Galen Rupp    USA    00:25:50
3    Ayad Lamdassam    EUROPE    00:25:55
4    Sergey Lebid    EUROPE    00:26:00
5    Andy Vernon    GBR    00:26:14

Wyniki biegu kobiet na 5,7 km (dystans według źródeł prasowych)
1    Linet Masai    KEN    00:20:24
2    Genzebe Dibaba    ETH    00:20:32
3    Vivian Cheruiyot    KEN    00:20:36

Wyniki biegu mężczyzn na 4,2 km (dystans według źródeł prasowych)
1    Eliud Kipchoge    KEN    00:13:12
2    Asbel Kiprop    KEN    00:13:18
3    Brimin Kipruto    KEN    00:13:19

edinburg 3
Link do Galerii na letsrun.com