20 sierpnia 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Fantastyczny Usain Bolt z kolejnym rekordem świata!


Usain Bolt po raz drugi na tych Igrzyskach zdobywa złoty medal, po raz drugi także poprawia rekord świata. Tym razem fenomenalny Jamajczyk okazał się najszybszym sprinterem na dystansie 200 metrów. Wśród Polaków dobry start zanotował Artur Noga, który pewnie awansował do finału biegu na 110 metrów przez płotki oraz Anna Jesień, piąta w finale 400 m ppł..

a833_bolt.jpgBieg finałowy na dwieście metrów z pewnością był wydarzeniem szóstego dnia zmagań lekkoatletów. Po świetnym występie na dystansie 100 metrów zdecydowanym faworytem do zwycięstwa w biegu dwa razy dłuższym był Jamajczyk Usain Bolt (na zdjęciu obok). Fenomenalnie spisujący się w tym roku sprinter nie zawiódł i po raz kolejny na tych Igrzyskach mijał metę jako pierwszy, bijąc przy okazji kolejny rekord świata 19.30 (-0.9 m/s). Tym razem Bolt uporał się z rekordem "nie do pobicia" Michalea Johnsona z Atlanty 1996 (19.32, +0.4 m/s).

Pozostałe dwa medale na dwieście metrów wywalczyli Amerykanie: Shawn Crawford i Walter Dix. Co ciekawe obaj ukończyli bieg na miejscach poza pierwszą trójką, ale na skutek dyskwalifikacji kolejnego Amerykanina Wallace Spearmon i Churandy Martina z Antyli Holenderskich to oni zostali medalistami olimpijskimi. Dix wcześniej wywalczył brązowy medal także na 100 metrów.

a833_jesien.jpgSukces Jamajki oglądaliśmy także w drugim biegowym finale na 400 metrów przez płotki, w którym udział brała także nasza reprezentantka, Anna Jesień (na zdjęciu obok). Złoty medal z bardzo dobrym rezultatem poniżej 53 sekund (52.64) wywalczyła Melaine Walker reprezentująca barwy właśnie Jamajki. Srebro dla Amerykanki Sheeny Tosta (53.70), a brąz dla Brytyjki Tashy Danvers (53.84). Polka z najlepszym tegorocznym wynikiem 54.29 uplasowała się na piątym miejscu ulegając jeszcze Ukraince Anastasiyi Rabchenyuk (53.96).

Oprócz Anny Jesień na bieżni "Ptasiego Gniazda" oglądaliśmy dziś także dwóch naszych ośmiusetmetrowców: Pawła Czapiewskiego i Marcina Lewandowskiego. Nasi reprezentanci startowali ze zmiennym szczęściem. Dobrze spisał się Lewandowski, który pomimo zajęcia czwartego miejsca w swoim biegu z rezultatem 1:45.89 (najlepszy wynik w sezonie) zdołał awansować do kolejnej rundy. Sztuka ta nie udała się natomiast rekordziście Polski. Brązowy medalista mistrzostw świata z Edmonton był trzeci w swojej serii i pożegnał się z Igrzyskami. Do drugiego miejsca, premiowanego awansem zabrakło mu jedynie 0.02s., Polak uzyskał czas 1:47.66.

Ostatnim polskim biegaczem, który wystąpił dziś w Pekinie był Artur Noga. Mistrz Polski w biegu na 110 metrów przez płotki po raz kolejny poprawił rekord życiowy, tym razem na 13.34 (-0.4 m/s) i zajmując drugie miejsce w swoim półfinale awansował do jutrzejszego finału. Poza Polakiem w finale zobaczymy m.in. rekordzistę świata Dayrona Roblesa, Amerykanów David Payne’a i Davida Olivera oraz Francuza Ladji Doucouré.

W uzupełnieniu podać należy, że dziś rozegrano także eliminacyjne biegi na dystansie 5000 metrów, gdzie niespodzianką było odpadnięcie z rywalizacji brązowego medalisty mistrzostw świata z 2005 roku – Australijczyka Craiga Mottrama, oraz półfinały kobiet na 200 metrów, gdzie prym wiodły trzy Jamajki i trzy Amerykanki – faworytki biegu finałowego.

Możliwość komentowania została wyłączona.