18 czerwca 2010 Redakcja Bieganie.pl Sport

Energetyczna ścieżka biegowa przy ul. Spiskiej we Wrocławiu


W czwartkowe popołudnie nasza redakcja była gościem na Ścieżce biegowej przy ul. Spiskiej we Wrocławiu. Zajęcia, prowadzone przez trenera Romualda Krupanka i dwukrotną 4. zawodniczkę IO Urszulę Włodarczyk, przyciągają dwa razy w tygodniu pokaźną grupę biegowych zapaleńców.

CIMG8993.JPG
Zbiórka przy Spiskiej

Godzina 17.50. We Wrocławiu piękna, słoneczna pogoda, która motywuje, aby wyjść na świeże powietrze i po prostu pobiegać. W parku przy ul. Spiskiej w umówionym miejscu gromadzi się z każdą minutą coraz większa grupka biegaczy.

CIMG8979.JPG
Miejsce zbiórki

Panowie i panie w średnim wieku, młodzież, a także seniorzy. Jest pani księgowa, pani doktor, pan pilot i mama, która zostawiła pod opieką męża trójkę dzieci i wyszła pobiegać. Na Spiską przyjeżdżają specjalnie też ludzie spoza Wrocławia, bo lepiej biega się wspólnie.

CIMG8964.JPG
Trener Romuald Krupanek

– Każdy uczestnik ma swoją historię – podkreśla trener Krupanek, który motywuje i udziela wskazówek wszystkim biegaczom. Widać, że praca, którą wykonuje przynosi efekty, bo na Spiską przychodzi blisko 70. uczestników. Choć dziś frekwencja była mniejsza prawdopodobnie przez Mundial i…komary, to biegacze pokonali wspólnie prawie 10 km.

 

CIMG8975.JPG
Pan Józef Tracz

Stałym bywalcem ścieżek jest pan Józef Tracz – legenda polskich zapasów, trzykrotny medalista olimpijski. Pan Józef wciąż jest w dobrej formie, zadany przez trenera Krupanka bieg ciągły pokonał najszybciej.

 

CIMG8968.JPG
Pani Urszula Włodarczyk

Trenerką grupy mniej zaawansowanej jest pani Urszula Włodarczyk, znakomita wieloboistka,  która dwukrotnie zajmowała 4. miejsca na IO. Jako trenerka cieszy się, że dzięki ścieżkom nie tylko wiele osób zaczęło prowadzić zdrowy tryb życia, ale także zżyło się ze sobą. Panie spotykają się także po to, aby poplotkować, albo wymienić się przepisami na potrawy.
– Jeden uczestnik dał mi świetny przepis na przygotowanie śledzi – śmieje się pani Ula.

Trener Krupanek stara się urozmaicić treningi, dlatego zaprasza często na nie gości. Spiską odwiedzili min już Piotr Małachowski, Szymon Ziółkowski, Robert Korzeniowski.

Trening odbywa się na kilometrowej pętli, w cieniu pięknych, starych drzew. Trasa jest płaska,  dobrze utwardzona, więc można na niej rozwinąć przyzwoite prędkości. Można też, tak jak ja, złapać na tej prostej drodze zająca 🙂 Grupa najpierw robi ok. 2 km rozgrzewki, a potem rozciąga się pod czułym okiem pani Uli. Dziś trener Krupanek mobilizuje wszystkich do pokonania w drugim zakresie 2×3 km biegu. Choć stawka treningu rozciąga się na całą pętlę, to wszyscy maja satysfakcję z pokonywania każdego kilometra. Po godzinie 19.00 w parku unosi się  zapach potu i czerwcowego wieczoru, który obwieszcza koniec treningu. Większość przyjdzie pobiegać w następny wtorek, bo bieganie to nałóg.

Więcej szczegółów o programie Ścieżek biegowych, wspieranych przez Ministerstwo Sportu, znajdziecie na stronie: http://www.sciezki-biegowe.pl/o-programie/

Możliwość komentowania została wyłączona.