27 sierpnia 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

Eliminacje do 800 m mężczyzn

Odbyły się biegi kwalifikacyjne na 800m.

W pierwszej serii kwalifikacyjnej wygrał Amerykanim Nick Symmonds – 1:46,54, za nim Duńczyk Andreas Bube – 1:46,64 oraz Hiszpan Kevin Lopez – 1:46,79.

W drugim wyścigu pierwsze miejsce zajął  Rosjanin Jurij Borzakowskiy – 1:46,14, drugie – Jackson Mumbwa  Kivuva (Kenia) – 1:46,57 a trzecie Hiszpan Antonio Manuel Reina 1:46,66. Niespodzianką był występ Brytyjczyka Michaela Rimmera, który na metę przybiegł dopiero piąty i odpadł z dalszej rywalizacji.

W trzeciej, szybkiej serii wygrał Abubaker Kaki (Sudan) – 1:44,83, drugi był 17-letni Etiopczyk Geleto – 1:45,17, a trzeci Alfred Kirva Yego (Kenia) – 1:45,50.

W czwartym biegu oglądaliśmy, obok Kenijczyka Davida Rudishy, pierwszego z naszych reprezentantów na tym dystansie, Marcina Lewandowskiego. Marcin pobiegł bardzo dobrze, kontrolując przebieg wyścigu i wpadając na metę tuż za Rudishą (1:46,29) z czasem 1:46,73. Trzeci był Bram Som (Holandia) 1:46,79.

eliminacje 800m
Adam Kszczot przy wejściu na drugie okrążenie

W kolejnej, piątek serii, biegł drugi z Polaków, Adam Kszczot. Adam zaczął spokojnie i na drugim okrążeniu musiał z przedostatniej pozycji wyprzedzać kolejnych zawodników na przeciwległej prostej. Wygrał Kleberson Davide (Brazylia, 1:46,06) przed Brytyjczykiem Andrew Osagie (1:46,08) i Adamem Kszczotem (1:46,16).

W ostatniej, najwolniejszej serii, zwyciężył Kolumbijczyk Rafith Rodriguez (1:48,26), za nim był Węgier Tamas Kazi (1:48,29) i Amerykanin Khedevis Robinson  (1:48,41). Oprócz wszystkich wymienionych zawodników, którzy zakwalifikowali się do dalszych biegów z racji miejsca zajętego w swojej serii, do półfinałów dostali się Zambijczyk Prince Mumba, Hiszpan Luis Alberto Marco, reprezentant Mali Moussa Camara, Algierczyk Mahfoud Brahimi, Irańczyk Sajad Moradi i Kuwejtczyk Mohammad Al-Azemi.