10 maja 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Dzisiaj startuje Diamentowa Liga!


Na ten dzień czekało wielu kibiców lekkoatletyki na całym świecie. Już w piątek, 10 maja mityngiem w Doha swój tegoroczny cykl zainauguruje Diamentowa Liga. Na starcie stanie wielu medalistów Igrzysk Olimpijskich, na czele z Davidem Rudishą, Allyson Felix i Tomaszem Majewskim.

banner_all_final.jpg 

Diamentowa Liga to cykl najbardziej prestiżowych mityngów lekkoatletycznych. Rozgrywana jest od 2010 roku i co roku przyciąga na start największe gwiazdy Królowej Sportu. Nie bez powodu. Najlepsi zawodnicy mogą liczyć bowiem na atrakcyjne nagrody finansowe i to nie tylko na pojedynczych mityngach (łącznie jest ich 14), ale także po zakończeniu całej rywalizacji w całej lidze – zwycięzcy klasyfikacji generalnej wszystkich 32 konkurencji otrzymują diament.

Niestety mimo swego prestiżu Diamentowa Liga na miesiąc przed startem pierwszego mityngu straciła sponsora tytularnego. Przedstawiciele Samsunga, który dotychczas pełnił tę postanowili nie przedłużać umowy na kolejny rok, pozbawiając tym samym organizatorów wsparcia w wysokości 3 milionów funtów. Ci (organizatorzy) wierzą jednak, że jeszcze w tym roku uda się im pozyskać nowego partnera.
Rudisha, Dibaba, Kiprop i inni

Mimo problemów start ligi nie był zagrożony. Przygotowania do pierwszego mityngu w Doha przebiegły pomyślnie, co zaowocowało tym, że w zawodach wystartuje wiele gwiazd światowej lekkoatletyki. 

mohammed aman
Mohammed Aman (fot. André Zehetbauer, Flickr.org)

Bardzo ciekawie zapowiada się rywalizacja w biegu na 800 m z udziałem mistrza olimpijskiego i rekordzisty świata – Davida Rudishy. Kenijczyk bardzo udanie rozpoczął sezon od poprawienia rekordy życiowego w biegu na 400 m (przeczytaj: Rudisha i Gay zaczynają sezon w świetnym stylu). Z pewnością w stolicy Kataru będzie chciał potwierdzić swoje dobre przygotowanie do sezonu i zwyciężyć, tym bardziej, że w przeszłości wygrywał tu aż trzykrotnie. Kto może mu w tym przeszkodzić? Najpoważniejszym rywalem będzie Mohammed Aman. Etiopczyk to niespodziewany pogromca Rudishy z ubiegłorocznego mityngu w Zurychu, więc wie jak pokonać rekordzistę świata. Wie także jak radzić sobie na mityngach Diamentowej Ligi, gdyż w ubiegłym roku to właśnie on sięgnął po diament w tej konkurencji. Poza nimi na starcie staną: brązowy medalista IO w Londynie – Timothy Kitum, jego rodacy: Anthony Chemut, Moses Kibet, Job Kinyor, Brytyjczycy: Osagie i Rimmer oraz reprezentant gospodarzy Musaeb Balla.

Interesująco zapowiadają się także dwa biegu na dystansie 1500 m. Wśród kobiet na starcie zabraknie oczywiście mistrzyni olimpijskiej – Asli Cakir Alptekin, która jest podejrzana o stosowanie środków dopingujących, ale mimo to stawka jest niezwykle silna. Faworytkami bęa: halowa mistrzyni Europy Abeba Aregawi (zwyciężczyni cyklu DL z ubiegłego roku), halowa mistrzyni świata Genzebe Dibaba oraz Viola Kibiwot i Ibtissam Lakhouad.

silas kiplagat
Silas Kiplagat (fot. Robbie Dale, Flickr.org)

Na tym samym dystansie w gronie mężczyzn (niezaliczanym jednak co cyklu DL) również nie zabraknie zawodników ze światowej czołówki. Brązowy medalista Igrzysk w Londynie – Abdalaati Iguider, zwycięzca ubiegłorocznego cyklu DL – Silas Kiplagat, mistrz olimpijski z Pekinu – Asbel Kiprop to trzej główni faworyci to odniesienia zwycięstwa. Poza nimi pobiegną m.in. Arturo Casado, Collins cheboi, Mekonnen Gebremedhin, Daniel Kipchirchir Komen i Ayanleh Souleiman.

Allyson Felix tym razem pobiegnie na 400 m

Drugą, obok Rudishy, wielką gwiazdą piątkowego mityngu będzie Amerykanka Allyson Felix. Czterokrotna złota medalistka Igrzysk Olimpijskich wystartuje w biegu na 400 m. Jej rywalkami będą Natasha Hastings (wielokrotna złota medalistka imprez mistrzowskich w sztafecie 4x 400 m), Amantle Montsho (aktualna mistrzyni świata i obrończyni tytułu zwyciężczyni Diamentowej Ligi), Christine Ohuruogu (mistrzyni olimpijska z Pekinu) i Shericka Williams (wicemistrzyni z IO w 2008 roku).


Allyson Felix (fot. Vinod Divakaran, Doha Stadium Plus Qatar)

Poniżej prezentujemy listę faworytów pozostałych konkurencji biegowych.

200 m kobiet: Shelly-Ann Fraser-Pryce, Sherone Simpsion, Myriam Soumare,
100 m ppł. kobiet: 100 m ppł. kobiet: Dawn Harper, Lolo Jones, Kellie Wells,
3000 m pprz. kobiet: Sofia Assefa, Hiwot Ayalew, Milcah Chemos, Habiba Ghribi.
100 m mężczyzn: Nesta Carter, Justlin Gatlin, Michael Rodgers,
3000 m mężczyzn: Yenew Amalirew, Augustine Choge, Hagos Gebrhiwet, Isiah Kocech, Thomas Longosiwa, Caleb Ndiku,
400 m ppł. mężczyzn: Jack Green, Bershawn Jackson, Michael Tinsley, LJ van Zyl.

W zawodach zabraknie polskich biegaczy. W konkurencjach technicznych nasz kraj reprezentować będą: Tomasz Majewski, który zmierzy się w konkursie pchnięcia kulą, dwie dyskobolki: Żaneta Glanc i Joanna Wiśniewska oraz skoczkini w dal: Teresa Dobija.

Program zawodów (godzina czasu miejscowego)

17:25 diament.png Rzut dyskiem Kobiety Lista startowa
17:30 diament.png Skok w dal Kobiety Lista startowa
17:30 Sztafeta 4x 100 m dziewcząt Kobiety
17:35 diament.png Pchnięcie kulą Mężczyźni Lista startowa
17:40 Sztafeta 4x 100 m chłopców Mężczyźni
17:50 100 m dziewcząt Kobiety
18:00 100 m chłopców Mężczyźni
18:10 100 m osób niepełnosprawnych Mężczyźni
18:10 diament.png Skok o tyczce Mężczyźni Lista startowa
18:25 800 m – seria B Mężczyźni Lista startowa
18:40 diament.png Skok wzwyż Mężczyźni Lista startowa
18:40 100 m – seria B Mężczyźni Lista startowa
19:04 diament.png 400 m ppł. Mężczyźni Lista startowa
19:14 diament.png 1500 m Kobiety Lista startowa
19:15 diament.png Rzut oszczepem Mężczyźni Lista startowa
19:27 diament.png 800 m Mężczyźni Lista startowa
19:35 diament.png Trójskok Mężczyźni Lista startowa
19:38 diament.png 200 m Kobiety Lista startowa
19:47 1500 m Mężczyźni Lista startowa
20:00 diament.png 100 m ppł. Kobiety Lista startowa
20:08 diament.png 3000 m pprz. Kobiety Lista startowa
20:27 diament.png 100 m Mężczyźni Lista startowa
20:37 diament.png 400 m Kobiety Lista startowa
20:45 diament.png 3000 m Mężczyźni Lista startowa

diament.png – konkurencja zaliczana do cyklu Diamentowej Ligi.

***

Transmisję na żywo z mityngu w Doha przeprowadzi Polsat Sport News. Początek o godzinie 18:00 (piątek, 10 maja). Strona mityngu: www.diamondleague-doha.com.

 

Jeszcze dzisiaj na łamach Bieganie.pl znajdziecie relację z pierwszego mityngu Diamentowej Ligi. 

Możliwość komentowania została wyłączona.