12 czerwca 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Dwa rekordy świata i dobre starty Polaków w Ostrawie

Dwa rekordy świata: pierwszy w biegu godzinnym kobiet Dire Tuny (18517 m) i drugi na 110 metrów przez płotki mężczyzn Dayrona Roblesa (12.87) oraz dwa najlepsze wyniki tegoroczne (200 m męzczyzn i skok wzwyż kobiet) były ozdobą dzisiejszego mityngu Golden Spike w Ostrawie. Wśród Polaków dobre starty zanotowały dwie płotkarki: Anna Jesień i Aurelia Trywiańska oraz 800-metrowcy: Paweł Czapiewski i Marcin Lewandowski, który uzyskał minimum na Igrzyska Olimpijskie.

Pierwszy rekord świata padł w biegu godzinnym. 23-letnia Etiopka, Dire Tune, poprawiła dziesięcioletni rekord Kenijki Tegli Loroupe o 177 metrów. W ubiegłym roku na tym samym mitingu rekord globu w biegu godzinnym poprawił Haile Gebrselassie. W tym roku na bieżni rywalizowały kobiety. Obok Etiopki bieg ukończyły Czeszka Ivana Sekyrova (16442) i Słowaczka Katarina Bérešová (16154). Obie poprawiły rekordy swoich krajów.

Dayron Robles najlepszy wynik historii, należący do Chińczyka Xianga Liu, poprawił o 0.01s. Kubańczyk udowodnił tym samym, że jego fantastyczne starty w hali nie były przypadkiem i jest głównym kandydatem do zdobycia złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich.

Dla polskich kibiców najciekawiej zapowiadał się bieg na dystansie 800 metrów mężczyzn z udziałem dwóch naszych reprezentantów: Pawła Czapiewskiego i Marcina Lewandowskiego. Obaj spisali się dobrze uzyskując rezultaty poniżej 1:46.00. Rekordzista Polski seniorów, który już wcześniej zapewnił sobie start w Pekinie, był szósty z czasem 1:45.87, natomiast Lewandowski siódmy – 1:45.90. Zwyciężył Abubaker Kaki Khamis z Sudanu (1:43.80) – nowy rekordzista świata juniorów.

10. Jaroslav Ruza (Czechy) – 1:48.49

Coraz lepiej w tym sezonie spisuje się Anna Jesień. Brązowa medalistka ostatnich mistrzostw świata z Osaki tym razem zajęła drugie miejsce z rezultatem 54.71. Wynik ten jest aktualnie najlepszym rezultatem w Europie. Zwyciężyła reprezentantka Jamajki – Melaine Walker (54.42).

8. Muna Jabir Adam (Sudan) – 58.09

Dobry start zanotowała także Aurelia Trywiańska rywalizująca na dystansie 100 metrów przez płotki. Nasza najlepsza od kilku lat zawodniczka w tej konkurencji uzyskała czas 12.83, lepszy od wskaźnika 'A’ na Igrzyska Olimpijskie. Polkę wyprzedziły jedynie dwie Amerykanki: Lolo Jones (12.68) i Candice Davis (12.79).

8. Denisa Šcerbová (Czechy) – 13.32

Na dystansie 10000 metrów bezkonkurencyjne były Etiopki. Reprezentantki tego kraju zajęły pięć czołowych pozycji. Zwyciężyła Tirunesh Dibaba – 31:03.37, druga była jej starsza siostra Ejegayehu (31:04.05), a trzecia Meselech Melkamu (31:04.93). Dwie Polki biorące udział w tym biegu uplasowały się na dalszych pozycjach. Dorota Gruca była 16 z czasem 32:53.74, a Karolina Jarzyńska 18 – 33:24.76 (nowy rekord życiowy).