14 maja 2016 Redakcja Bieganie.pl Sport

Dwa minima olimpijskie w Szanghaju

Sofia Ennaoui w biegu na 1500 m i Patryk Dobek w biegu na 400 m przez płotki uzyskali wyniki lepsze od minimów na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Oba rezultaty nasi reprezentanci osiągnęli podczas sobotniego mityngu Diamentowej Ligi w Szanghaju.

Mityng w Szanghaju to drugie z kolei zawody rozgrywane w ramach tegorocznej Diamentowej Ligi. Po zawodach w Dausze, gdzie dość przeciętny występ zanotowała Sofia Ennoui, kibice polskich biegów tym razem mają dużo więcej powodów do radości.

Po pierwsze kapitalny występ ma za sobą Patryk Dobek. Młodzieżowy Mistrz Europy i 7 zawodnik ubiegłorocznych mistrzostw świata – mimo biegu po niekorzystnym, pierwszym torze – zajął drugie miejsce w biegu na 400 m przez płotki uzyskując czas 49.01. Wynik ten to rezultat lepszy od minimum na Igrzyska Olimpijskie i oczywiście lepszy od minimum na tegoroczne Mistrzostw Europy w Amsterdamie. Polskiego płotkarza w Szanghaju wyprzedził jedynie wicemistrz olimpijski – Michael Tinsley.

Jestem zaskoczony zajęciem drugiego miejsca, nie spodziewałem się tego – powiedział po biegu Patryk. – Dzięki dzisiejszemu występowi uzyskałem kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie. To fantastyczne. Przed biegiem źle się czułem. Myślałem, że będzie przeszkadzał nam wiatr. Na szczęście bieg wypadł lepiej niż sądziłem.

Po drugie swój ubiegłotygodniowy występ poprawiła Sofia Ennaoui. Młoda Polka w Chinach wystartowała w biegu na 1500 m, w którym zajęła siódme miejsce z wynikiem 4:05.10. Rezultat Sofii to także wynik lepszy od minimów na Igrzyska i lipcowe mistrzostwa Starego Kontynentu.

Starty polskich biegaczy zamknęli sprinterzy, którzy w sztafecie 4x 100 m (Kuć, Słowikowski, Kryński, Grześkowiak) zajęli piąte miejsce z czasem 39.49. Wygrali Chińczycy – 38.71.

Porażka Rudishy

Zawody w Szanghaju, jak wiele innych rozgrywanych w ramach Diamentowej Ligi, przyciągnęły na start wielu czołowych lekkoatletów świata. Jednym z nich był David Rudisha. Rekordzista świata na 800 m występu w Chinach nie będzie jednak mile wspominał. Kenijczyk, mimo że przez spory dystans utrzymywał się na prowadzeniu, zajął dopiero piąte miejsce, za trójką kolegów z reprezentacji i Holendrem Thijmenem Kupersem. Słaby występ mistrza olimpijskiego tłumaczy jednak błąd sędziów, którzy puścili bieg mimo że Rudisha ewidentnie nie usłyszał sygnału "na miejsca".

Lepiej spisał się inny wielki faworyt – Justin Gatlin, który pewnie wygrał stumetrówkę z czasem poniżej 10 sekund (9.94). Poza tym na uwagę zasługują: bardzo dobry czas Faith Kipyegon w biegu na 1500 m – 3:56.82. Czas poniżej 13 minut na 5000 m autorstwa Muktara Edrisa oraz najlepszy wynik na świecie w biegu płotkarskim na 110 m Omara McLeoda – 12.98.

Najciekawsze wyniki sobotniego mityngu Diamentowej Ligi w Szanghaju.