9 września 2018 Redakcja Bieganie.pl Sport

Drugi w historii najszybszy bieg na Świecie w trakcie 10k Birell Prague Grand Prix

Przejmując prowadzenie w męskiej czołówce, w trakcie 23. Birell Prague Grand Prix (wyścig z IAAF Gold Label), 18-letni Rhonex Kipruto, członek zespołu RunCzech Racing, uciekł konkurentom i ustanowił nowy rekord trasy 26:46, potężną życiówkę, ale co najważniejsze drugi w historii wynik na dystansie 10km.

Kipruto minął pierwsze 5 km w czasie 13:31 i rzadko spoglądając wstecz, drugą połowę z wyraźnym negative split, 13:15. Tylko aktualny rekordzista świata Leonard Komon pobiegł kiedyś szybciej (26:44) w 2010 roku w Utrechcie. Drugi na metę wbiegł Geoffrey Koech (27:18) a trzeci i Mathew Kimeli 27:26 W sumie jedenastu biegaczy przekroczyło linię mety w czasie poniżej 28 minut.

Wyścig kobiet okazał się jednak bardziej konkurencyjny, pierwsze trzy zawodniczki przybiegły w przedziale 4 sekund. Biegły obok siebie przez cały wyścig i dopiero na kilkaset metrów przed metą rozpoczeły szaleńczy finisz, w którym zwycięska okazała się Caroline C. Kipkirui, przed Fancy Chemutai i Dianą Chemtai Kipyokei.

bireli10k 1

Czas Kipkirui 30:19, to jeden z najlepszych wyników w historii tej konkurencji w historii. Wszystkie lepsze wyniki zostały uzyskane także w Pradze. Caroline udowodniła swoją dobrą formę podczas tegorocznego Sportisimo Prague Half Marathon, gdzie zajęła drugie miejsce.

Bieg ukończyło 65 Polaków.

W biegu na dystansie 10 km rywalizowało prawie 9 000 zawodników, a 2000 kobiet uczestniczyło w wyścigu o długości 5 km, który otworzył wieczorne zawody.