3 marca 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

Dominacja Kenijczyków w Abu Dhabi i Paryżu, wygrana Shamiego w Lake Biwa

Samuel Wanjiru i Lornah Kiplagat triumfowali w półmaratonie w Abu Dhabi, Stephen Kibiwot i Linah Cheruiyot wygrali w Paryżu, natomiast reprezentant Kataru Mubarak Shami zwyciężył w maratonie Lake Biwa. Taki jest najkrótszy raport z odbywających się w ubiegły weekend biegów ulicznych.

a550_1.jpgStarty rozpoczęły się w piątek (29 lutego) od biegu w Abud Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Zdecydowani faworyci, rekordziści świata na dystansie półmaratonu wśród mężczyzn i kobiet: Wanjiru i Kiplagat, pomimo wysokiej temperatury i wilgotności powietrza, pewnie odnieśli swoje zwycięstwa. Kenijczyk uzyskał czas 60:33 i o 9 sekund wyprzedził Tanzańczyka Fabiano Josepha. Trzecie miejsce zajął Etiopczyk Esitu Windimu – 61:16. W gronie kobiet Holenderka o ponad 2,5 minuty wyprzedziła dwie Etiopki, Debelę Barhane (71:23) oraz znaną z triumfu w pierwszej edycji World Marathon Majors – Gete Wami (71:30). Za zwycięstwo oboje dostali nagrodę finansową w wysokości 300 tysięcy dolarów.

5. Rita Jeptoo (Kenia) – 72:24

a550_2.jpgW zawodach w Paryżu, które odbyły się w niedzielę (3 marca) rano udział wzięło około 200 tysięcy zawodników z całego świata. Najlepszymi zawodnikami okazali się Kenijczycy: Stephen Kibiwot, który zwyciężył dzięki dobrej postawie na ostatnim kilometrze biegu oraz Linah Cheruiyot, która pewnie pokonała faworyzowaną Jelenę Prokopcukę z Łotwy. Kolejne pozycje w biegu mężczyzn zajęli Gudisa Shentema z Etiopii oraz Kenijczyk Jacob Yator, obaj uzyskal i taki sam czas 61:09. Wśród kobiet na trzecim miejscu uplasowała się Genet Getaneh z Etiopii (70:41).

5. Joan Aiyabei (Kenia) – 74:00

a550_3.jpgW niedzielę odbył się także, już po raz 63, maraton Lake Biwa. Zawody były zarazem kolejnym biegiem kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie dla Japończyków. Zwycięstwo, z przewagą 11 sekund nad drugim Yaredem Asmeronem (poprawił rekord życiowy o blisko 7 minut!) z Erytrei odniósł srebrny medalista ostatnich mistrzostw świata w Osace – Mubarak Shami z Kataru. Trzecie miejsce zajął najlepszy wśród gospodarzy – Satoshi Osaki (2:08:36). Warto dodać, że dopiero 17 miejsce z przeciętnym czasem 2:16:17 zajął Ukrainiec Dmitro Baranowski (RŻ 2:07:15).