Anna Kiełbasińska
26 maja 2023 Redakcja Bieganie.pl Sport

Diamentowa Liga w Rabacie. Kiełbasińska, Rozmys, Czykier walczą o punkty


Diamentowa Liga w sezonie 2023 zadebiutowała na początku maja w Dosze, a już niebawem będziemy świadkami kolejnej odsłony prestiżowego cyklu. W niedzielę 28 maja o godzinie 20 zawody zawitają do Maroka, a gospodarzem będzie stadion w Rabacie. Polscy kibice będą mogli ekscytować się startami trójki naszych eksportowych zawodników: Anny Kiełbasińskiej, Michała Rozmysa i Damiana Czykiera.

200 metrów kobiet z Anną Kiełbasińską

W biegu na 200 metrów kobiet największą gwiazdą będzie zapewne aktualna mistrzyni świata na tym dystansie Shericka Jackson. Jej rekord życiowy 21.45 to drugi wynik w historii po fenomenalnym 21.34 Florence Griffith-Joyner z Igrzysk w Seulu w 1988 roku. Jackson zajęła drugie miejsce w Doha na 100 metrów, ale wraca teraz na swój koronny dystans. Bieg będzie doskonałym wskaźnikiem formy, w jakiej Jamajka jest przed obroną tytułu mistrza świata w Budapeszcie w sierpniu.

W Rabacie, oprócz Jamajki, najlepsze rekordy życiowe mają Amerykanki Kayla White (22.18) oraz Tamari Davic (22.31). My trzymamy kciuki za Annę Kiełbasińską, która na pewno będzie walczyła o jak najlepszy wynik na otwarcie sezonu.

Michał Rozmys w starciu z Mistrzem Świata

Jednym z najciekawszych wydarzeń marokańskiego mitingu będzie zapewne pierwszy w tym roku start na dystansie 1500 metrów Jacoba Ingebringtsena. Norweski biegacz na pewno nie będzie miał łatwego zadania, ponieważ stanie do rywalizacji z bardzo mocnymi rywalami. W biegu wezmą udział między innymi: Kenijczyk Abel Kipsang (3:29,56 PB), Australijczyk Olli Hoare (3:30,12) czy Hiszpan Mario Garcia Romo (3:30,20).

ingebrigtsen

Bardzo ciekawie zapowiada się również występ młodego Amerykanina Yareda Nuguse, który wygrał wszystkie swoje zimowe biegi, w tym ustanowił amerykańskie rekordy na 1500 metrów, milę oraz 3000 metrów. Póki co nie ma imponującego rekordu życiowego na otwartym stadionie (3:33.26), ale 24-letni zawodnik może być odkryciem tego sezonu. Dziewiąty rekord życiowy w stawce ma Michał Rozmys (3:32.43), który również zadebiutuje w tym sezonie na swoim koronnym dystansie i będzie walczył o jak najlepszy wynik.

Ciekawie w sprincie i na przeszkodach

Organizatorzy Diamentowej Ligi w Rabacie mocno podkręcali sprinterski pojedynek pomiędzy Fredem Kerleyem i Marcellem Jacobsem na 100 metrów, jednak Mistrz Olimpijski w ostatniej chwili wycofał się z rywalizacji. Na torach staną natomiast mocni zawodnicy Ferdinand Omanyala i Trayvon Bromell, którzy mogą sprawić również niespodziankę.

W biegu na 1100 metrów przez płotki, oprócz naszego Damiana Czykiera, również zobaczymy wielkie gwiazdy. Będziemy mogli emocjonować się walką takich zawodników jak: Grant Holloway, Devon Allen i Hansle Parchment.

Na koniec zawodów w Rabacie rozegrany zostanie bieg na 3000 metrów z przeszkodami z lokalną gwiazdą na czele. Soufiane El Bakkali stanie naprzeciw armii kenijskiej dowodzonej przez Conselsusa Kipruto.

Listy startowe oraz wyniki Diamentowej Ligi w Rabacie

Możliwość komentowania została wyłączona.