diamentowa
5 sierpnia 2022 Jakub Jelonek Sport

Diamentowa Liga po raz pierwszy w Polsce! Co nas czeka w „Kotle Czarownic”?


W sobotę 6 sierpnia Diamentowa Liga po raz pierwszy zawita do Polski. Największe gwiazdy będą rywalizować na Stadionie Śląskim, nazwanym Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym czy „Kotłem Czarownic”. Memoriał Kamili Skolimowskiej od kilku lat pracował na swoją renomę, a zwieńczeniem tych starań jest najwyższy statut lekkoatletycznych zawodów. Emocji z pewnością nie zabraknie, bo zapowiada się kilka bardzo ciekawych pojedynków. Sprawdźcie co nas czeka podczas sobotniego popołudnia.

Dziesiątki gwiazd lekkiej atletyki

Tak dużych zawodów w Polsce jeszcze nie było. Dość powiedzieć, że w mityngu wystartuje około 50 medalistów niedawno zakończonych mistrzostw świata, w tym aż 20 świeżo upieczonych mistrzów świata. Rywalizować będzie z nimi około 30 Polaków (listy startowe jeszcze delikatnie się zmieniają). Memoriał Kamili Skolimowskiej od dawna pracował na swój prestiż, a w tym roku odbywa się już jego trzynasta edycja. W poprzednich latach startował w nim m.in. Usain Bolt (w 2014 r. wystąpił na PGE Stadionie Narodowym, a organizatorzy mieli zapłacić sprinterowi aż milion złotych za sam przyjazd). W Chorzowie obejrzymy 21 konkurencji (11 kobiecych i 10 męskich, z których 14 będzie się zaliczało do klasyfikacji Diamentowej Ligi.

Prezent od Chińczyków

Chorzów otrzymał swoją szansę trzy miesiące temu, po rezygnacji Chińczyków, którzy odwołali dwa zaplanowane u siebie mityngi Diamond League. Jednak dopiero za kilka miesięcy będziemy wiedzieli, czy mityng pozostanie „diamentowy” na stałe. Memoriał Kamili Skolimowskiej jest dziewiątym z 13 mityngów DL, a finał zaplanowano w dniach 7-8.09.2022 w Zurichu.  

Szansa na pięć rekordów świata

Jedną z największych gwiazd mityngu będzie Armand Duplantis, który w Eugene poprawił kolejny raz rekord świata w skoku o tyczce (6,21). Być może w Chorzowie będziemy świadkami kolejnego rekordu, za który – według odgórnych ustaleń regulaminu Diamentowej Ligi – otrzyma 50 tys. dolarów. Organizatorzy podają, że powalczyć o rekord globu mogą również jamajska sprinterka Shericka Jackson, posiadająca drugi wynik w dziejach biegu na 200 metrów (21,45) oraz Brazylijczyk Alison dos Santos na 400 m przez płotki (trzeci wynik w historii – 46,29). Do rekordów świata Amerykanki Florence Griffith-Joyner (znanej jako Flo-Jo) na 100 i 200 m (odpowiednio 10,49 i 21,34) mogą zbliżyć się zwyciężczynie z Eugene, pochodzące z Jamajki: Shelly Ann Fraser-Pryce (rek. życ. na 100 m – 10,60) i Shericka Jackson (rek. życ. na 200 m – 21,45). Piątym kandydatem do rekordu ma być Amerykanin Joe Kovacs, który mimo zdobycia srebrnego medalu w Eugene, w dwóch próbnych pchnięciach pchnął tam kulę poza znacznik rekordu świata. Na treningach miał posłać kulę nawet ponad 24 metry, a aktualny rekord wynosi 23,37 m.

diamentowa liga w chorzowie
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie (fot. Paweł Skraba)

Sprinterskie pojedynki

Jednym z najciekawszych biegów memoriału będzie konfrontacja na 400 m naszych pań: Justyny Święty-Ersetic, Natalii Kaczmarek i Ani Kiełbasińskiej z trzema finalistkami z Eugene – Jamajkami Stephenie McPherson i Candice McLeod oraz Domikanką Fiordalizą Cofil oraz wicemistrzynią świata na 400 m przez płotki – Femke Bol z Holandii. Czy zobaczymy w sobotę pierwszą Polkę od czasów Ireny Szewińskiej, która połamie 50 sekund na dystansie jednego okrążenia? Odpowiedź na to pytanie poznamy już ok. 16:56.

W słabszej serii pobiegną Małgorzata Hołub-Kowalik, Kinga Gacka i Marlena Gola.

Na 100 m kolejną szansę na połamanie granicy 11 sekund ma Ewa Swoboda (rek. życ. 11,05) [jednak nie wystąpi – red.], która rywalizować będzie m.in. z aktualną mistrzynią świata, dwukrotną mistrzynią olimpijską na tym dystansie Shelly-Ann Fraser-Pryce z Jamajki. Mierzyć się z nimi będą również trzy mistrzynie świata w sztafecie z USA – Aleia Hobbs (w tym roku 10,81), Melissa Jefferson (10,82) i Twanisha Terry (także 10,82).

diamentowa liga
Natalia Kaczmarek – New Balance Team Elite (fot. Paweł Skraba)

Na 200 m na bieżni zobaczymy aktualną mistrzynię świata na 200 metrów – Jamajkę Sherickę Jackson, Shanunae Miller-Uibo z Bahamów – dwukrotną indywidualną mistrzynię olimpijską (jej rekord to 21,74 uzyskany 29.08.2019 r. w Zurychu), które powalczą z trzema Amerykankami: szóstą zawodniczką mistrzostw świata w Eugene na 200 m – Tamarą Clark (rek. życ. 21,92), złotą medalistką mistrzostw świata w sztafecie 4×100 m – Jenną Prandini (22,01) i Gabrielle Thomas (21,98). Z reprezentantek Polski wystartuje Nikola Horowska.

W biegu na 100 m przez płotki będziemy mogli obejrzeć Pię Skrzyszowską, która mierzyć się będzie z mistrzynią olimpijską i brązową medalistką z Eugene – Jasmine Camacho-Quinn (12,26 – 5. wynik w historii) z Portoryko, Kendrą Harrison z USA, byłą rekordzistką świata (rek. życ. 12,20), a także wicemistrzynią USA – Alayshą Johnson (12,35), która w Eugene potknęła się w eliminacjach i nie ukończyła biegu. Do walki powinna się również włączyć złota medalistka mistrzostw świata w Dosze – Nia Ali. Przypomnijmy, że rekord mityngu należy do Tobi Amusan, która w Eugene ustanowiła rekord świata (12,12). Z Polek wystartują również Karolina Kołeczek i Adrianna Sułek.

diamentowa liga w chorzowie
Konferencja prasowa przed Memoriałem Kamili Skolimowskiej 2022. (fot. Paweł Skraba)

Polacy bez Karola Zalewskiego

W stumetrówce mężczyzn zobaczymy dwóch pochodzących z USA medalistów z Eugene, czyli zdobywcę srebrnego medalu Marvina Bracy’ego (9,85) i Trayvona Bromella (9,76), z którymi powalczy były mistrz świata – Christian Coleman (rekord życiowy 9,76) oraz Jamajczyk Yohan Blake (9,69). Rekord mityngu należy oczywiście do Usaina Bolta (9,98).

Na 400 m będziemy mieli okazję śledzić poczynania mistrza świata z ubiegłego miesiąca i lidera tegorocznych tabel – Amerykanina Michaela Normana (w tym sezonie 43,56), który powalczy wicemistrzem z Eugene Kiranim Jamesem z Grenady (SB 44,02) i czwartym w Eugene – Championem Allisonem z USA (SB 43,70). Na szybkiej bieżni Mondo w Chorzowie zobaczymy też Amerykanów ze zwycięskiej sztafety 4×400 m w Eugene – Bryce’a Deadmona (44,54) i Vernona Norwooda (44,35). Z Polski wystąpi jedynie Kajetan Duszyński (45, 94), gdyż organizatorzy w ostatniej chwili odwołali udział Karola Zalewskiego.

Na 400 metrów przez płotki pobiegnie mistrz świata, pogromca Karstena Warholma – Brazyliczyk Alison dos Santos (rek. życ. 46,29, trzeci wynik w historii). Rekordzista świata (45,94) z Norwegii zrezygnował niedawno z rywalizacji w dalszej części sezonu. W Chorzowie zobaczymy także czwartego i piątego zawodnika mistrzostw świata – Francuza Wilfreda Happio (rek. życ. 47,41) i Khalifaha Rossera z USA (rek. życ. 47,65).

–  Jestem wprost zaszokowany, że tak wiele światowych gwiazd zdecydowało się na start w Chorzowie, ale to chyba najlepiej świadczy, jaką mamy renomę jako organizatorzy Memoriału Kamili Skolimowskiej, w którym wystąpił parę lat temu najsławniejszy ze sławnych, najszybszy człowiek świata Usain Bolt. Ze swojej strony i ze strony głównego menedżera imprezy Marcina Rosengartena mogę na koniec powiedzieć, że takiego wydarzenia, jakie czeka nas w sobotę na Stadionie Śląskim, jeszcze w historii polskiej lekkoatletyki nie było! Warto przyjść na te zawody, tym bardziej że pogoda zapowiada się znakomita – mówił w wywiadzie dla Przeglądu Sportowego dyrektor mityngu, Piotr Małachowski.

Co nas czeka w biegach średnich?

Na dystansie 1500 metrów kobiet mocno liczymy na dobry występ Sofii Ennaoui (rek. życ. 3:59,70), która zajęła doskonałe 5. miejsce niedawnych mistrzostw świata. Polka zmierzy się m.in. ze srebrną medalistką z Eugene na tym dystansie i złotą na 5000 m – Gudaf Tsegay z Etiopii. Kolejną Polką w stawce będzie Eliza Megger. Oprócz niej wystąpi kilka jej bardzo silnych rodaczek (cztery z siedmiu Etiopek, które wystąpią w Chorzowie rozmieniło w tym roku 4 minuty!).

Na 3000 m pań Beata Topka zmierzy się z Sifan Hassan, Ejgayehu Taye i Margaret Kipkemboi.

Choć rywalizacja panów na 800 m nie będzie wliczana w walce o diamenty, w Chorzowie na listach startowych jest kilka znanych nazwisk, m.in. mistrz świata i olimpijski – Emmanuel Korir z Kenii oraz jego rodak – Ferguson Rotich oraz Patryk Dobek (odpowiednio srebrny i brązowy medalista z Tokio). Oprócz Dobka zobaczymy też dwóch innych naszych reprezentantów – Mateusza Borkowskiego i Patryka Sieradzkiego (będzie nadawał tempo).

Z „niebiegowych” konkurencji ciekawie zapowiada się rzut młotem mężczyzn, gdzie zobaczymy wszystkich trzech medalistów z Eugene (Pawła Fajdka, Wojciecha Nowickiego i Norwega Eivinda Henriksena) oraz czwartego Francuza Quentina Bigota.

W ubiegłym roku Stadion Śląski odwiedziło 35 tysięcy widzów. Na tegorocznym mityngu organizatorzy liczą na poprawienie tego wyniku.

Otwarcie bram nastąpi o godzinie 12:00, o 16:00 rozpocznie się Diamentowa Liga. Wstęp wolny. Transmisje od 13:15 w TVP Sport i od 16:00 w TVP 1 i Polsacie Sport.

Pełne listy startowe można znaleźć tutaj.

Program zawodów:

13:15 Ceremonia otwarcia
13:30 Skok o tyczce mężczyzn (m.in. Armand Duplantis, Piotr Lisek)
13:35 Rzut młotem kobiet i mężczyzn (m.in. Malwina Kopron, Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki)
13:40 60 m (Olimpiady Specjalne)
13:45 Pchnięcie kulą mężczyzn
13:49 800 m wózki wyścigowe
13:58 Bieg na 200 metrów kobiet w parach
14:06 1500 m handbike mężczyzn
14:21 Bieg na 100 m przez płotki kobiet el. 1 (Pia Skrzyszowska, Karolina Kołeczek, Adrianna Sułek vs Jasmine Camacho-Quinn i Kendra Harrison)
14:26 Finał pchnięcia kulą mężczyzn (Joe Kovacs, Tom Walsh vs Konrad Bukowiecki i Michał Haratyk)
14:34 Bieg na 100 m przez płotki kobiet el. 2 (Jasmine Camacho-Quinn, Kendra Harrison)
14:43 Bieg 100 m mężczyzn w parach
14:50 Trójskok mężczyzn (Pedro Pichardo)
14:55 Pchnięcie kulą kobiet (Chase Ealey,
15:00 Bieg na 100 m chłopców
15:10 Bieg na 100 m dziewcząt
15:23 Rzut oszczepem mężczyzn (Jakub Vadlejch, Marcin Krukowski)
15:33 Bieg na 100 m przez płotki kobiet – FINAŁ (ew. Pia Skrzyszowska)
15:37 Finał pchnięcia kula kobiet
15:45 400 metrów kobiet – bieg B
15:48 Finał trójskoku mężczyzn
16:00 Diamentowa liga
16:04 Bieg na 400 m przez płotki mężczyzn (Alison dos Santos, Ramsey Angela)
16:09 Skok wzwyż kobiet (Julija Łewczenko vs Jarosława Mahuczich)
16:13 Bieg na 800 m kobiet (Adrianna Czapla)
16:17 Finał rzutu oszczepem mężczyzn
16:25 Skok w dal mężczyzn
16:28 Bieg na 100 m mężczyzn (Yohan Blake, Christian Coleman, Marvin Bracy, Trayvon Bromell)
16:37 Bieg na 3000 m kobiet (Sifan Hassan, Ejgayehu Taye i Margaret Kipkemboi vs Beata Topka)
16:52 Finał rzutu oszczepem kobiet (Barbora Spotakova)
16:56 Bieg na 400 m kobiet (Femke Bol vs Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek, Anna Kiełbasińska)
17:06 Bieg na 400 m mężczyzn
17:16 Bieg na 800 m mężczyzn (Emmanuel Korir, Ferguson Rotich vs Patryk Dobek i Mateusz Borkowski)
17:20 Finał skoku w dal mężczyzn
17:28 Bieg na 200 m kobiet (Shericka Jackson, Shaunae Miller-Uibo vs Nikola Horowska)
17:38 Bieg na 1500 m kobiet (Gudaf Tsegay vs Sofia Ennaoui i Eliza Megger)
17:45 Finał rzutu oszczepem kobiet
17:52 Bieg na 100 m kobiet (Shelly-Ann Fraser-Pryce vs Ewa Swoboda)

Możliwość komentowania została wyłączona.

Jakub Jelonek
Jakub Jelonek

Były chodziarz, który nieustannie dokądś zmierza (wielokrotny reprezentant Polski i dwukrotny olimpijczyk – z Pekinu i Rio). Współautor biografii Henryka Szosta, Marcina Lewandowskiego i Adama Kszczota oraz książki „Trening mistrzów". Doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Pracownik Uniwersytetu Jana Długosza, a także trener lekkoatletycznych klas sportowych w IV L.O. w Częstochowie. Działa też jako sędzia i organizator imprez, nie tylko sportowych.