NB 1080v12
 
30 maja 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Diamentowa Liga: kosmiczny pojedynek na 800 m w Eugene


Niesamowicie mocno obsadzony bieg na 800 m z udziałem Rudishy, Amana, Kaki’ego oraz dwójki najlepszych Polaków – Kszczota i Lewandowskiego będzie główną atrakcją mityngu w Eugene. Trzecie, tym razem dwudniowe zawody z cyklu Diamentowej Ligi rozpoczną się w piątek (30 maja) od biegów na 10000 m mężczyzn z Galenem Ruppem i 800 m kobiet z udziałem Angeliki Cichockiej.

kszczot aman lewy

Trudno wyobrazić sobie lepszą stawkę zawodników w biegu na 800 m od tej, która w sobotę (31 maja) wystartuje na mityngu Diamentowej Ligi w Eugene. Obecność w jednym biegu rekordzisty świata i mistrza olimpijskiego Davida Rudishy, dla którego będzie to pierwszy start od 25 maja 2013 roku oraz Mohammeda Amana, Etiopczyka, który aktualnie dominuje na 800 m już zapowiada niesamowite emocje, a to przecież nie wszystko.

W tym samym biegu pojawią się także: Abubaker Kaki z Sudanu, lider list światowych -Amerykanin Duane Solomon, wicemistrz olimpijski – Nijel Amos, który już w Dausze stoczył niesamowity pojedynek z Amanem oraz przede wszystkim dwaj Polacy – Adam Kszczot i Marcin Lewandowski.

Jak w tak mocnym biegu spiszą się nasi reprezentanci? Obaj, mimo początku sezonu, są w bardzo dobrej dyspozycji co udowodnili przed tygodniem sięgając po srebrne medale sztafetowych mistrzostw IAAF World Relays na Bahamach. 

800 m mężczyzn

Mohammed Aman (Etiopia) – 1:42.37
Nijel Amos (Botswana) – 1:41.73
Pierre-Ambroise Bosse (Francja) – 1:43.76
Abubaker Kaki (Sudan) – 1:42.23
Adam Kszczot (Polska) – 1:43.30
Marcin Lewandowski (Polska) – 1:43.79
Andrew Osagie (Wielka Brytania) – 1:43.77
David Rudisha (Kenia) – 1:40.91
Duane Solomon (USA) – 1:42.82
Świetna obsada pozostałych biegów średnio i długodystansowych

Mityng w Eugene to memoriał świetnego amerykańskiego biegacza – Steve’a Prefontaine’a. Dlatego co roku to właśnie biegi średnie i długie, a nie konkurencje techniczne są z reguły najważniejszym punktem tych zawodów. To oczywiście sprawia, że ich obsada jest bardzo dobra. 

bieg

Poza biegiem na 800 m zawodnicy ze ścisłej światowej czołówki pobiegną w biegu pamięci Billa Bowermana na dystansie 1 mili (Kiprop, Kiplagat, Souleyman, Makhloufi), 1500 m kobiet (Aregawi, Kipyegon, Obiri, Simpson oraz świetne na 800 m – Sum i Martinez) i 5000 m mężczyzn (Alamirew, Choge, Gebrhiwet, Koech, Lagat, Ndiku, Soi). 

Interesująco będzie także w sprincie na 100 m mężczyzn (Gatlin), 200 m kobiet (Fraser-Pryce vs. Felix), 400 m mężczyzn i kobiet (Montsho, Richards-Ross, James, Maslak, Merritt) i na płotkach (Merritt, Oliver, Richardson).

Początek sezonu Cichockiej

Główny program Diamentowej Ligi zaplanowany jest na sobotę, jednak zmagania lekkoatletów rozpoczną się już w piątek. W tym dniu główna uwaga publiczności skupi się na wicemistrzu olimpijskim, Galenie Ruppie, który zamierza poprawić własny rekord życiowy w biegu na 10000 m (26:48.00). 

IMG 2990

Polskich kibiców w tym dniu szczególnie interesować powinien wyścig na 800 m kobiet z udziałem Angeliki Cichockiej. Dla halowej wicemistrzyni świata z Sopotu będzie to pierwszy start w sezonie i zarazem okazja do tego by zmierzyć się z czołowymi Amerykankami – Chanelle Price (mistrzyni z Sopotu), Maggie Vessey i Mary Cain.

Dodajmy, że w Eugene wystartuje również Renata Pliś. Polkę znajdziemy na liście zgłoszonych w biegu na 2 mile, który rozpocznie się w sobotę o godzinie 12:44 czasu lokalnego.

Transmisję na żywo z drugiego dnia mityngu Diamentowej Ligi będzie można zobaczyć w Polsacie Sport News. Początek 31 maja o godzinie 22:00. 

Listy zgłoszonych i program minutowy: http://www.diamondleague-eugene.com/

Redakcja Bieganie.pl