21 sierpnia 2018 Redakcja Bieganie.pl Sport

Diadem Gór Polskich, czyli 80 szczytów w 20 dni


Pawła Pabiana znacie być może z samotnego pokonania Niebieskiego Szlaku Karpackiego lub Korony Gór Polskich. Tym razem chce jako pierwszy Polak, podczas jednej wyprawy zdobyć wszystkie 80 szczytów Diademu Polskich Gór. To niewątpliwie jedno z najtrudniejszych wyzwań, jakie postawił przed sobą pochodzący z Krasnego sportowiec: całą trasę zamierza pokonać samodzielnie, bez asysty, zdobywając kolejne szczyty w ciągu zaledwie kilkunastu dni.

Paweł Pabian, na co dzień przewodnik górski oraz Prezes Akademickiego Oddziału PTTK w Rzeszowie. Ma na koncie m.in. zdobycie najwyższego szczytu Alp Mont Blanc (4810 m n.p.m.) oraz położonego w Kirgistanie Piku Lenina (7134 m n.p.m.). Niebieski Szlak Karpacki (450km) przeszedł w ciągu zaledwie 164 godzin. Rok później wspiął się na 28 szczytów Korony Polski w czasie 110 godzin i 50 minut, tym samym poprawiając poprzedni rekord prawie o dobę. Każdy z wyznaczonych celów realizował bez wsparcia osób z zewnątrz, co oprócz wielu miesięcy przygotowań wymagało również ogromnej determinacji oraz samodyscypliny.

W tym roku Paweł Pabian za cel obrał zdobycie wszystkich 80 szczytów Diademu Polskich Gór w ramach jednej wyprawy.

Paweł wyruszy pod koniec sierpnia w kierunku Kotliny Kłodzkiej, gdzie rozpocznie wspinaczkę. Będzie poruszał się samochodem, którym dotrze pod kolejne wzniesienia, aby następnie jak najszybciej zdobywać kolejne szczyty. Czas realizacji wyzwania będzie liczony od momentu dotarcia do podnóża pierwszej góry, aż do zdobycia ostatniego ze szczytów. Pomiędzy poszczególnymi miejscami docelowymi będzie poruszał się samochodem, w którym ze względu na oszczędność czasu będzie również jadł i spał.

– Tak jak w przypadku poprzednich wypraw, również w tym roku mam zamiar zdobyć kolejne szczyty bez wsparcia innych osób. Fakt, że jeszcze nikomu nie udało się zdobyć 80 szczytów Diademu Polskich Gór w ramach jednej wyprawy sprawia, że odczuwam jeszcze większą motywację do działania. Wierzę, że mi się uda, bo góry to część mnie – komentuje Paweł.

Diadem Polskich Gór to makroregionalna odznaka turystyki kwalifikowanej, która ustanowiona została w 2013 roku. Najwyższy ze szczytów to oczywiście tatrzańskie Rysy (2499m n.p.m.), najniższy to Łysica w Górach Świętokrzyskich (612m n.p.m.). Cała trasa przechodzi przez obszary następujących makroregionów: Beskidy Zachodnie,, Obniżenie Orawsko-Podhalańskie, Łańcuch Tatrzański, Beskidy Wschodnie, Sudety Zachodnie, Sudety Środkowe, Sudety Wschodnie, Podgórze Sudeckie oraz Wyżynę Kielecką.

pabiandiadem 1

– Zależy mi na promowaniu ciekawych i zakręconych projektów w Polsce, gdzie wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę. Kolejny cel to propagowanie naszych polskich gór oraz całej południowej Polski, gdyż będę zmierzał od Sudetów przez Tatry, Beskidy po Góry Świętokrzyskie
– mówi Paweł

Partnerem strategicznym wyprawy Pawła Pabiana na Diadem Polskich Gór jest firma Flotex Polska oferująca szeroki wachlarz usług i rozwiązań flotowych dla przedsiębiorców. Zmagania sportowca będzie można śledzić na bieżąco na firmowym fanpagu Facebook.

Założenia:

Czas: 15-20 dni
– 600-700 km pieszo
– 35-40 km sumy podejść w pionie
– 4000-5000 km samochodem
Sart: 1 września 2018

Pawłowi życzymy powodzenia

Możliwość komentowania została wyłączona.