Konrad Pogorzelski
3 sierpnia 2022 Marek Dłubała Sport

Debiut na Mistrzostwach Świata U20 Konrada Pogorzelskiego


Konrad Pogorzelski wystartował jako pierwszy Polak w finale Mistrzostw Świata Juniorów, które odbywają się w kolumbijskim Cali. Zmierzył się z dystansem 5000m, zajął 21 miejsce z czasem, który, delikatnie mówiąc go nie usatysfakcjonował (15:23.03). O samym starcie i o tym, co z dalszą częścią sezonu rozmawiamy z trenerem młodego zawodnika, a do niedawna czołowym maratończykiem w Polsce – Adamem Draczyńskim.

– Adam tak na szybko, co się stało że Kondziowi się nie udało?

Po krótkiej rozmowie z Konradem tuż po biegu  dochodzę do wniosku, że w naszych przygotowaniach zabrakło zgrupowań w wyższych górach. Organizm się zbuntował i już od drugiego kilometra nie wyglądało to tak, jak sobie zaplanowaliśmy. Tempo biegu początkowo było wolne, tego można było się spodziewać, ale ostatnie trzy kilometry najlepsi pokonali w 8:05, co jest w granicach życiówki Kondzia na tym dystansie. Wiedzieliśmy, że jest w stanie spokojnie przyśpieszyć i zaprezentować się z dobrej strony, tj. ostatnio w Mariborze, gdzie tempo było rwane, ale niestety odcięcie „prądu” nastąpiło za szybko.

Konrad Pogorzelski

Cieszę się, że walczył do końca ze swoimi słabościami. I ukończył ten bieg mimo pierwszego „dubla” w życiu! Dla nas obojga jego start na Mistrzostwach Świata to kolejne doświadczenie, ale przede wszystkim nagroda za ostatnie trzy lata rewelacyjnej pracy od podstaw. Dlatego nie ma czasu na załamywanie się, tylko wyciągamy wnioski i patrzymy z dużym optymizmem w przyszłość.

– O jego potencjale i możliwościach, a przede wszystkim rezerwach treningowych mówi się w gronie „długasów” bardzo dużo. Jeśli możesz, zdradź co stoi za tak szybkim progresem w ostatnim czasie i gdzie widzisz właśnie największe rezerwy?

Systematyczność w treningu i chłodna głowa przy mocniejszych akcentach. Tak naprawdę ostatnie trzy lata to praca od podstaw, czyli od ćwiczeń ogólnorozwojowych, których sam w wieku juniora nie cierpiałem, sam możesz potwierdzić, bo obaj byliśmy w tym względzie obibokami. Po szybkość, bo jeszcze chwilkę temu Konrad ze świetnym skutkiem startował na dystansie 600m i mocniejsze tempa na dłuższych odcinkach. Kondziu ma bardzo otwartą głowę, nie boi się trenować, więc praca z nim jest ciągłym przestawianiem granicy szybkościowej i wytrzymałościowej.

Ale wiem też, że ma jeszcze rezerwy w tym względzie. Tak jak w treningu na siłowni, której do tej pory prawie unikaliśmy pracując z ciężarem własnego ciała. Naszym marzeniem jest wyjazd na 3 obozy wysokościowe za granicę w roku. To wpłynęłoby na rozwój Konrada. Chłopak ma ogromny talent i pokazał to w ostatnim czasie. Żeby zrobić krok dalej potrzebny jest rozwój zarówno w treningu biegowym, mentalnym, ale i właściwej suplementacji. To są rzeczy, na których się skupimy w najbliższym czasie.

– To jakie plany na drugą część sezonu? Walka o pobicie rekordu Polski U20 na 5000m, który należy do Ś.P. Piotrka Gładkiego, czy przygotowania do sezonu przełajowego i Mistrzostw Europy w Turynie? 

Teraz tydzień odpoczynku po Mistrzostwach i szykujemy się do startów, w których Konrad pokaże na co go stać. Powalczy o nowe życiówki na dystansach 1500 i 3000m. Nie mówimy tez nie pobiciu rekordu na piątkę! Co z przełajami? Zobaczymy jak mocno odczuwalny będzie sezon stadionowy i podejmiemy decyzje w przyszłości.

– No i na koniec naszej krótkiej rozmowy – Czytelnicy pewnie są ciekawi czy planujesz jeszcze starty jako zawodnik, czy skoncentrowałeś się już tylko na pracy trenerskiej ze swoją młodzieżą z klubu Adam Draczyński Running Team Nowa Sól?

W tym momencie i przy mojej wadze 81kg 😊 mogę powalczyć z Tobą w kategorii „grubasów”, dlatego koncentruję się na pracy trenerskiej, która sprawia mi ogromną radość i cieszę się z sukcesów tych małych i tych dużych bo mam wraz z trenerem Marcinem Sznajderem fajną grupę młodzieży. Niektórzy z nich są już medalistami dziecięcych zawodów ogólnopolskich. Za chwilkę wybieramy się na tygodniowy obóz do Szklarskiej Poręby, gdzie będziemy szlifować formę przed jesiennymi startami więc serdecznie zachęcam do śledzenia poczynań moich młodych podopiecznych na Naszych mediach społecznościowych.


Wyniki 5000m Mistrzostwa Świata U20 Cali

1Addisu YIHUNEETH14:03.05
2Merhawi MEBRAHTUERI14:03.33
3Habtom SAMUELERI14:03.67
21Konrad POGORZELSKIPOL15:23.03

Możliwość komentowania została wyłączona.

Marek Dłubała
Marek Dłubała

Logistyk z zawodu i w tematach sportowych. Miłośnik statystki i szyderki biegowej. Trener fantastycznej młodzieży z Sekcji Biegowej MLKS Sokół Lubin. Znany na Instagramie jako lysytrener.