24 kwietnia 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

Czy w niedziele padną maratońskie rekordy polski i świata?


Boston, Paryż, a w Polsce Dębno, Kraków, Łódź – to już za nami. Przed nami natomiast dwa najciekawsze biegi maratońskie tej wiosny – maraton londyński i ORLEN Warsaw Marathon. W Londynie wystartuje ścisła, światowa czołówka, z aktualnym – Dennisem Kimetto i poprzednim rekordzistą globu w maratonie – Wilsonem Kipsangiem na czele. W Warszawie zaś będziemy świadkami pojedynku najlepszych Polaków z silnymi biegaczami z Afryki.
Już w niedzielę, 26 kwietnia w dwóch stolicach dużych europejskich państw odbędą się dwa biegi maratońskie. Wielkie święto biegania będzie miało miejsce zarówno w Londynie, jak i Warszawie. W obu miastach wystartuje kilkadziesiąt tysięcy osób. W obu miastach spodziewane są także bardzo dobre wyniki.

Kto faworytem biegu w Londynie?

Londyn przyzwyczaił nas do tego, że gromadzi na starcie największe gwiazdy biegów ulicznych. Organizatorzy tegorocznej edycji nie zmienili tego trendu. Na liście startowej znajdziemy najlepszych obecnie maratończyków świata z rekordzistą świata, Dennisem Kimetto na czele.

Oprócz Kimetto wśród elity znaleźli się tak znani biegacze jak Wilson Kipsang (były rekordzista świata), Emmanuel Mutai, Geoffrey Mutai i Eliude Kipchoge. W sumie w biegu weźmie udział aż 9 zawodników z rekordami życiowymi poniżej 2 godzin i 5 minut.

Z pewnością najciekawszym punktem imprezy będzie pojedynek aktualnego i byłego rekordzisty świata w maratonie – Dennisa Kimetto i Wilsona Kipsanga. Dla trenujących w jednej grupie Kenijczyków będzie to pierwszy wspólny bieg na dystansie maratonu. Faworytem wydaje się Kipsang, który dobrze zna trasę w Londynie i ma większe doświadczenie maratońskie.

Moim głównym celem nie jest poprawienie rekordu świata, ale obrona tytułu i uzyskanie dobrego wyniku – powiedział Wilson Kipsang w jednym z wywiadów przed startem. – Tak dobrze obsadzony bieg będzie szybki, jednak nie zabraknie w nim rozstrzygnięć taktycznych. 

Czekam na bieg z Dennisem. Jeszcze nigdy nie spotkaliśmy się w biegu maratońskim. Pokonałem go raz na dystansie półmaratonu (w Ołomuńcu w 2014 roku), jednak przegrałem z nim także na tym samym dystansie dwa lata wcześniej (w Ras Al Khaimah w 2012). Moją przewagą jest z pewnością większe maratońskie doświadczenie, jednak Dennis w ostatnich latach też świetnie sobie radzi – dodał.

Wśród kobiet stawka jest równie mocna. Aż cztery zawodniczki z rekordami życiowymi poniżej 2 godzin i 20 minut – Edna Kiplagat, Mary Keitany, Aselefech Mergia, Florence Kiplagat – oraz równie utytułowana Priscah Jeptoo zapowiadają atak na rekord Pauli Radcliffe.

Paula była wielkim sportowcem i ogromną inspiracją dla wielu maratonek – powiedziała obrończyni tytułu, Edna Kiplagat. – Jesteśmy pod wrażeniem jej osiągnięć, a zwłaszcza jej rekordu świata ustanowionego bez pomocy mężczyzn (2:17:42 – przyp. red.). Postaramy się go jednak zaatakować w niedzielę.

Sama rekordzistka świata także weźmie udział w maratonie londyńskim. Dla utytułowanej Brytyjki niedzielny bieg ma być jej ostatnim w karierze. 

owm_23042015_fot.d.kramski_live_kdd7446.jpg

Szost kontra Etiopczycy w Warszawie

Elita ORLEN Warsaw Marathon także robi wrażenie. Swój udział w warszawskim maratonie zapowiedzieli m.in. Etiopczyk Lemi Berhanu, który w styczniu tego roku wygrał maraton w Dubaju, osiągając rekord życiowy 2:05:32, jego rodak Markos Geneti (rekord życiowy 2:04:54), Kenijczyk Elijah Kiprono Kemboi (2:07:34), Erytrejczyk Amanuel Mesel (2:08:17) oraz Japończyk Kohei Matsumura (2:08:09). Wyzwanie po raz kolejny podejmie również najszybszy Europejczyk – Henryk Szost (2:07:39). 

Walkę o zwycięstwo wśród kobiet stoczą Fatuma Sada (rekord życiowy 2:26:09), Ehile Bizuayehu, Etiopia (2:29:52), Mercy Jerotich Kibarus (2:31:14), Maryna Damantsevich (2:31:29) i Seada Kedir (2:31:38).

Za zwycięstwo najlepszy zawodnik i zawodniczka otrzymają nagrodę finansową w wysokości 70 000 zł. Dodatkowo organizator przewidział premie za najlepszy wynik na polskim maratonie lub rekord Polski (w przypadku polskich zawodników). W obu przypadkach nagroda wynosi 10 000 zł.

Polacy na starcie

W Londynie oprócz interesującej walki o pierwsze miejsce nastawialiśmy się na dobre biegi Marcina Chabowskiego i Iwony Lewandowskiej. Niestety kilka dni temu okazało się, że Chabowski w Londynie nie pobiegnie. Nasz czołowy maratończyk nie ma szczęścia do starów w stolicy Wielkiej Brytanii. Po tym jak kontuzja wyeliminowała go z występu na Igrzyskach Olimpijskich w 2012 roku, teraz uraz wykluczył go ze startu w Virgin Money London Marathon.

m_chabowski_londyn.png

Na szczęście zdrowie dopisuje Iwonie Lewandowskiej. Polka do wiosennego maratonu przygotowywała się na obozie w Albuquerque i, sądząc po jej ostatnim starcie, forma, nad którą pracowała w Nowym Meksyku jest optymalna Przypomnijmy, że Lewandowska w ubiegłym tygodniu zwyciężyła w biegu ALE 10k Run w Łodzi z czasem 33:20. 

W Warszawie silną krajową obsadę będzie miał przede wszystkim bieg mężczyzn. Podczas ORLEN Warsaw Marathon zostanie bowiem wyłoniony nowy mistrz Polski. O tytuł mistrza kraju w maratonie oraz jak najwyższe miejsca w klasyfikacji generalnej walczyć będą wspomniany Henryk Szost, a także Błażej Brzeziński, Emil Dobrowolski, Artur Kozłowski i Jakub Nowak.

Biegi charytatywne

Imprezy w Londynie i Warszawie to nie tylko walka o atrakcyjne nagrody finansowe i rekordy życiowe, ale także okazja do tego by wspierać różnego rodzaju akcje charytatywne. O charytatywnym charakterze maratonu w Londynie wie chyba każdy. W Wielkiej Brytanii co roku maratończycy wspierają organizacje charytatywne, które dzięki temu zyskują kilkadziesiąt milionów funtów!

W Warszawie zbiórka pieniędzy przyjmie inną formę. To nie maratończycy, a uczestnicy organizowanego w sobotę marszobiegu „Biegam, Bo Lubię POMAGAM” wspierać będą Rodzinne Domy Dziecka. Wydarzenie organizowane jest przy wsparciu Fundacji ORLEN – Dar Serca, która realizuje programy na rzecz Rodzinnych Domów Dziecka, wyrównywania szans edukacyjnych utalentowanej młodzieży oraz pomocy lokalnym społecznościom. Fundacja prowadzi również projekty w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

PKN ORLEN przeznaczy kwotę 10 zł na cele charytatywne od każdego zarejestrowanego uczestnika.
orlen_informacje.png

Możliwość komentowania została wyłączona.