8 stycznia 2016 Redakcja Bieganie.pl Sport

Czy jestem mocniejszy niż w poprzednicj latach? Na pewno jestem starszy – Mo Farah z Edynburga


W zawodach Great Edinburgh XCountry, które odbędą się 9 stycznia w Edynburgu, udział biorą tylko zaproszeni zawodnicy. Jest wprawdzie także bieg masowy dla wszystkich miłośników biegania ale odbywa się on teoretycznie w ramach innej imprezy, choć faktycznie jest elementem tego samego wydarzenia. Ale i tak oczy kibiców skupiają sie na seniorskim biegu mężczyzn.

Zawodnicy byli zapraszani wg klucza: Wielka Brytania, USA, Europa. Zawodnicy z Europy (poza Wielką Brytanią) byli wybierani na podstawie ich ostatnich osiągnięć w Mistrzostwach Europy we Francji.

Największą gwiazdą zawodów jest oczywiście Mo Farah, który wraca do Edynburga po pięciu latach. Wokół niego koncentrowały się w sobotę wszystkie media. Oto kilka najważniejszych zdań jakie powiedział Mo odpowiadając na pytania dziennikarzy:

– Ten bieg da mi jakieś wskazówki gdzie jestem z treningiem. Dam z siebie 100% i postaram się wygrać, ale najważniejsze to po porwocie przeanalizowanie tego gdzie się znajduję. Jeśli dużo w zimie trenujesz, to musisz w końcu zrobić jakiś sprawdzian. Nie można tylko trenować i trenować. Trenujesz i startujesz i wtedy wiesz gdzie jesteś.

– Gdybym mógł mieć cztery medale olimpijskie (Mo na razie ma dwa z Londynu 2012 – przyp. red.) to byłoby to niesamowite, i to mnie nakręca. Londyn był niesamowity, i nie myślę, że cokolwiek może się z nim równać, ale cztery medale to byłoby coś.

– Czy jestem mocniejszy niż w poprzednich latach? Na pewno jestem starszy. Ale tak, czuję się mocny.

Najmocniejszej konkurencji Mo może spodziewać się od dwóch zawodników. Pierwszy, to zawodnik Hiszpanii, urodzony w Etiopii Alemayehu Bezabah, zwycięzca Mistrzostw Europy w przełajach we Francji z grudnia 2015. Niestety jest to postać kontrowersyjna. W 2010 roku został skazany na dwuletnią dyskwalifikację za stosowanie dopingu. Z 2010 roku pochodzi także jego życiówka na 5000 m – 12:57.

edinburg garrett

Drugim zawodnikiem będzie być może Garrett Heath. Zawodnik amerykański, który wygrywał w Edynburgu dwukrotnie w latach 2014 i 2015, ale na krótkim dystansie.

Zgłoszonych jest 31 zawodników i tak samo zawodniczek, których bieg rozpocznie się pół godziny wcześniej.

Cały dzień ma bardzo ciekawy program. Zaczyna sie rano od biegów dzieci na dystansie 4 km. Potem startuje bieg masowy na dystansie 5 km, a potem kolejno różne kategorie wiekowe. Na koniec o 13:57 startuje bieg z Mo Farahem w roli głównej na dystansie 8 km.

Możliwość komentowania została wyłączona.