sportswoman wipes forehead after hard fitness training wears cropped top smartwatch looks thoughtfully forward poses bridge tall cityscrapers view being good physical shape
1 maja 2025 Adam Kszczot Sport

Czy biustonosze sportowe szkodzą kręgosłupowi? Nowe badania zaskakują!


Naukowcy z University of Portsmouth odkryli, że biustonosze sportowe maksymalnie ograniczające ruch piersi podczas biegu mogą zwiększać obciążenie kręgosłupa! Okazuje się, że walka z „efektem bounce” ma drugie dno – zamiast chronić, nadmierna kontrola ruchu biustu prowadzi do przeciążeń w odcinku lędźwiowym. Gdzie leży złoty środek? Sprawdź, jak wybrać idealną bieliznę sportową bez ryzyka bólu pleców.

Niewidzialny wróg twojego kręgosłupa

Wyobraź sobie, że twoje piersi podczas biegu zamieniają się w wahadła, a kręgosłup w sprężynę, która musi pochłaniać każdy wstrząs. Badacze użyli zaawansowanych technologii – od skanerów 3D po platformy siłowe – by zmierzyć, jak różne stopnie podparcia biustu wpływają na tors. Wynik? Gdy biustonosz całkowicie blokuje ruch (jak gorset), kręgosłup musi przejąć jego rolę – to tak, jakby nagle zawiesić ciężar na końcu rozciągniętej liny.

Mniej wstrząsów, więcej napięć?

„To paradoks” – przyznaje dr Chris Mills, autor badania. „Choć redukcja bólu piersi to priorytet, 100% kontroli ruchu zmusza mięśnie przykręgosłupowe do pracy na wysokich obrotach”. Symulacje wykazały, że biustonosze sportowe przy pełnej stabilizacji momenty obrotowe w odcinku lędźwiowym rosną nawet o 15%! Dla porównania – to jak dźwigać dodatkowy plecak podczas maratonu.

„Bra Professor” radzi: szukaj kompromisu

Prof. Joanna Wakefield-Scurr, nazywana „Bra Professor”, porównuje idealny biustonosz do… zawieszenia w samochodzie. „Zbyt sztywne – czujesz każdy wybój. Zbyt miękkie – bujasz się jak łódź. Potrzebna jest inteligentna amortyzacja”. Jej zespół od 20 lat testuje staniki na 8000 kobiet – teraz apelują do producentów, by w pogoni za technologią nie zapominać o biomechanice.

Biegasz? Oto 3 zasady doboru stanika

1. Testuj w ruchu – wykonaj skłon, podskok i bieg w miejscu. Jeśli klatka piersiowa przypomina zabetonowaną płytę – to przesada.
2. Słuchaj ciała – dyskomfort w dolnej części pleców po treningu? To sygnał, że stanik „kradnie” pracę mięśniom.
3. Wybierz „złoty środek” – optymalne podparcie biustonosza sportowego redukuje ruch piersi o 70-85%, nie blokując naturalnej pracy tułowia.

Przyszłość? Personalizacja i… sztuczna inteligencja

Naukowcy pracują nad algorytmami, które dla konkretnej budowy ciała dobiorą poziom wsparcia. „To jak GPS dla biustonosza – ma prowadzić, nie zniewalać” – żartuje dr Mills. W planach są też „inteligentne” materiały zmieniające sztywność w trakcie ruchu. Brzmi jak science fiction? Już za 5 lat mogą zrewolucjonizować rynek bielizny sportowej!

Źródło artykułu: University of Portsmouth

Bądź na bieżąco
Powiadom o
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Avatar photo
Adam Kszczot

Adam "Profesor" Kszczot profesjonalny lekkoatleta z 16-letnim doświadczeniem specjalizujący się w biegu na 800m. W swoim dorobku medalowym zgromadził 8 tytułów mistrza Europy, mistrzostwo oraz 3 wicemistrzostwa świata. W treningu podejmował wyzwania godne zawsze wysoko postawionych celów. Poza sportem mówca motywacyjny dzielący się swoim bogatym doświadczeniem, jak i również przedsiębiorca zajmujący się przemysłem elektroenergetycznym oraz rozwijaniem technologii hipoksji dzięki której zdobywał prawdziwe szczyty. Prywatnie domator zakochany w najpiękniejszym sporcie świata czyli golfie.