20 lutego 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Czwórka Polaków wystartuje jutro w Sztokholmie


Jutro w Sztokholmie odbędzie się kolejny mityng lekkoatletyczny z cyklu IAAF Indoor Permit – XL Galen. Zawody od lat słyną z wysokiego poziomu biegów na średnich i długich dystansach. Tym razem przewiduje się, że rekordowe wyniki mogą paść w biegach na 1000 m z udziałem Marcina Lewandowskiego, 800 m z Adamem Kszczotem i 3000 m z Galenem Ruppem.
W historii mityngu ustanowiono aż jedenaście halowych rekordów świata, w tym trzy rekordy świata juniorów. To w stolicy Szwecji rekordy bili m.in. Haile Gebreselassie, Daniel Komen, Maria Mutola i Meseret Defar. W tym roku organizatorzy zapowiadają, że bardzo dobry wynik może paść w biegu mężczyzn na 1000 m. 13-letni rekord Wilsona Kipketera, 2:14.96, zaatakują m.in. Michael Rimmer, zwycięzca ostatniego mityngu w Birmingham, trzeci na tym samym mityngu: Mukhtar Mohamed oraz czwarty Andrew Osagie. Trzem Brytyjczykom poważnie powinien zagrozić Marcin Lewandowski. Nasz reprezentant spisuje się w tym sezonie bardzo dobrze. W trzech startach trzykrotnie stawał na podium i jutro także powinien być wysoko.
Lista startowa 1000 m mężczyzn

Ayanleh Souleiman (Dżibuti)
Andrew Osagie  (Wielka Brytania)
Marcin Lewandowski (Polska)
Michael Rimmer (Wielka Brytania)
Matt Centrowitz (USA)
Lofti Chebli (Algieria)
Mukhtar Mohammed (Wielka Brytania)
Andreas Vojta (Austria)
Nicolas Kipkoech (Kenia)
Ismael Kombich (Kenia)

Bardzo ciekawie zapowiada się również bieg mężczyzn na 800 m z udziałem drugiego naszego reprezentanta – Adama Kszczota. Polak po zwycięstwie w Düsseldorfie jest obok Abubakera Kaki’ego i Mohammeda Amana głównym faworytem do zajęcia pierwszego miejsca. Poza wysoką pozycją liczymy także na dobry wynik Polaka, a ten powinien zagwarantować uznany pacemaker Matt Scherer, który wielokrotnie pomagał najlepszym obecnie ośmiusetmetrowcom w uzyskaniu rekordowych wyników.

Lista startowa 800 m mężczyzn

Abubaker Kaki (Sudan)
Musaeb Balla (Katar)
Mohammed Aman (Etiopia)
Timothy Kitum (Kenia)
Adam Kszczot (Polska)
Johan Rogestedt (Szwecja)
Anthony Chemut (Kenia)
Matt Scherer (USA)

1049 483935294
Renata Pliś tym razem będzie pełnić rolę pacemakerki

Oprócz Kszczota i Lewandowskiego na liście startowej znajdziemy nazwiska dwóch Polek. Renata Pliś będzie pełnić rolę pacemakerki w biegu na 3000 m, natomiast Katarzyna Broniatowska sprawdzi się po raz kolejny w tym sezonie w biegu an 1500 m. Głównymi faworytkami w obu biegach będą Genzebe Dibaba (3000 m) i Abeba Aregawi (1500 m).

Biegi z udziałem naszych reprezentantów to jednak nie jedyne konkurencje, które powinny zainteresować polskich kibiców. Ciekawie zapowiada się także wyścig mężczyzn na 3000 m (Galen Rupp, Paul Koech, Abdelaati Iguider) oraz sprint kobiet na 60 m (Shelly-Ann Fraser-Pryce).

Strona zwodów: www.xlgalan.com.