20 lutego 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Bernard Lagat zadebiutuje w półmaratonie


Bernard Lagat, posiadacz drugiego w historii wyniku w biegu na 1500 m szykuje się do debiutu na dystansie półmaratonu. Amerykanin 17 marca sprawdzi się na trasie w Nowym Jorku. Jest to o tyle zaskakująca informacją, gdyż zawodnik nigdy nie startował dotychczas na dystansach dłuższych niż 7,5 km.
399px_Bernard_Lagat_Daegu_2011.jpgLagat (na zdjęciu obok; fot. Erik van Leeuwen, www.erki.nl) bardzo dobrze rozpoczął tegoroczne starty. Odniósł zwycięstwa we wszystkich trzech biegach z jego udziałem, uzyskując ponadto halowy rekord Stanów Zjednoczonych w biegu na 2 mile. Rekordowy wynik ustanowił podczas rozegranego w miniony weekend mityngu Millrose Games w Nowym Jorku i to właśnie w tym mieście wystartuje po raz pierwszy w biegu ulicznym na długim dystansie.

Jestem podekscytowany tym, że pobiegnę w półmaratonie – powiedział 38-letni Lagat w rozmowie z organizatorami. – To duża zmiana dla mnie jako zawodnika, ale myślę, że będę dobrze przygotowany. Oczywiście jest trochę niepewności, ale to właśnie sprawia, że jest to tak ​​ekscytujące.

Lagat rozpoczął już przygotowania do swojego debiutu. Jego trening w ostatnich tygodniach uległ zmianie: tygodniowy kilometraż Amerykanina wzrósł z 60 (97 km) do 72 mil (116 km), zaczął częściej stosować tzw. trening tempo run oraz wprowadził w swój program treningowy długie biegi na dystansie 14 mil.

Pytany o to dlaczego zdecydował się wystartować w półmaratonie odpowiada, że zmotywowali go do tego Galen Rupp i Mo Farah, którzy z bardzo dobrym skutkiem zadebiutowali w półmaratonie w 2011 roku (także w Nowym Jorku). Wówczas Farah odniósł zwycięstwo z czasem 1:00:23, a Rupp był trzeci z rezultatem 1:00:30. Lagat liczy na równie udany występ i podobnie jak w przypadku podopiecznych Salazara, udane pogodzenie startów w biegach ulicznych ze starami na bieżni. Dwukrotny mistrz świata z Daegu chce bowiem w sezonie letnim wziąć udział także w Mistrzostwach Świata w Moskwie.

Źródło: Race Results Weekly.

Możliwość komentowania została wyłączona.