aniakie basinska
5 stycznia 2020 Kuba Wiśniewski Sport

Cztery razy LA w finale 85. Plebiscytu PS


Cztery konkurencje lekkoatletyczne były reprezentowane w finale 85. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca Polski 2019, który 4 stycznia zakończył się podczas uroczystej gali w Warszawie. W konkursie organizowanym przez redakcję Przeglądu Sportowego, a transmitowanym przez telewizję Polsat, największe uznanie spośród przedstawicieli Królowej Sportu zyskał Paweł Fajdek (miejsce 3), damska sztafeta 4×400 m (4.), Piotr Lisek (8.) i Marcin Lewandowski (9.). W plebiscycie triumfował żużlowiec Bartosz Zmarzlik.

Konkurs odbywał się w dwóch etapach. Zanim do tego doszło 20 nominacji wybrała kapituła złożona z przedstawicieli Przeglądu Sportowego. Wśród sportowców było 6 reprezentantów stadionowej lekkiej atletyki. W pierwszym etapie, trwającym do końca 2019 roku, kibice mogli głosować na swoich ulubieńców w internecie, za pomocą sms oraz kuponów z gazet: PS i Fakt. Wyniki przeliczano potem na punkty, przy czym, jak łatwo było obliczyć, najwięcej wagi miały głosy wysyłane drogą pocztową (obstawienie sportowca jako zwycięzcy na kuponie to 10 punktów, zaś wysłany na niego, maksymalnie raz na dobę sms to 1 punkt).

Drugi etap plebiscytu trwał krótko, bo przez niecałe 2 godziny, podczas transmitowanej na żywo Gali Mistrzów Sportu. Wtedy do zdobytych już punktów doliczane były tylko smsy. W sobotę 4 stycznia wydawało się, że walka jest już rozstrzygnięta, a różnice pomiędzy poszczególnymi sportowcami są znaczne. Sami bohaterowie nie udawali nawet zaskoczonych. Pierwsza dziesiątka ogłaszana była na scenie i obdarowana statuetkami.

Dziewiąte miejsce plebiscytu zajął wielokrotny rekordzista Polski i brązowy medalista MŚ na 1500 m  Marcin Lewandowski (w ostatecznym bilansie zdobył 33 131 punktów). Przypomnijmy, że w listopadzie odebrał Złote Kolce, główną nagrodę środowiska lekkoatletów za sezon 2019. Mógł więc dziwić fakt, że w 85. Plebiscycie PS wyprzedziła go trójka, a właściwie szóstka lekkoatletów.

Piotr Lisek (36 517 punktów), rekordzista Polski w skoku o tyczce i medalista z Dohy był ósmy. Na czwartym miejscu znalazły się srebrne medalistki z Kataru, sprinterki z narodowej sztafety 4×400 m (47 991 punktów). Na scenie nagrodę odbierały Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik oraz Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka. Fani mogli mieć wrażenie pominięcia Anny Kiełbasińskiej, o której pamiętała Święty-Ersetic, choć w zabawnej pomyłce przechrzciła ją na Annę… Lewandowską. Z drugiej strony należy pamiętać, że podczas największych imprez lekkoatletycznych na podium też dekorowane są tylko sztafetowe czwórki, a Polskę na HME w Glasgow, nieoficjalnych MŚ sztafet w Jokohamie, czy DME w Bydgoszczy reprezentowały ponadto m.in. Natalia Kaczmarek, Anna Dobek czy Justyna Saganiak.

Trzecie miejsce na podium zajął czterokrotny mistrz świata w rzucie młotem Paweł Fajdek (59 428 punktów). Miotacz wyraźnie przegrał z piłkarzem Robertem Lewandowskim (75 785 punktów). Jednak zdecydowanym zwycięzcą 85. Plebiscytu został indywidualny mistrz świata w jeździe na żużlu – Bartosz Zmarzlik (98 327 punktów).

plebiscyt

 Specjalne nagrody, tym razem decyzją kapituły Plebiscytu, zdobyła jeszcze trójka lekkoatletów. Tomasz Majewski wręczał wyróżnienie „Sport Bez Barier” Lucynie Kornobys, złotej medalistce paramistrzostw świata w pchnięciu kulą. Podziękowano też Witoldowi Bańce – w przeszłości świetnemu sprinterowi, byłemu ministrowi sportu, który od kilku dni pełni funkcję szefa Światowej Agencji Antydopingowej. Za najlepszego szkoleniowca w sezonie 2019 uznano Jolantę Kumor, trenerkę Pawła Fajdka.

Cieszy niezła pozycja lekkiej atletyki w najstarszym polskim plebiscycie i to, że w czołowej dziesiątce najlepszych minionego sezonu znalazło się dwóch przedstawicieli świata biegów. Z drugiej strony warto przypomnieć, że poza selekcją dokonaną we wstępnej fazie rywalizacji, laureaci byli wybierani (różnie ważonymi) głosami kibiców. Plebiscyt PS na najlepszego sportowca jest więc bardziej testem mobilizacji fanów danego sportu i papierkiem lakmusowym popularności – może też wskazywać, jakie miejsce w powszechnej świadomości zajmuje jakaś dyscyplina oraz jej przedstawiciele.

SZCZEGÓŁOWE REZULTATY 85. PLEBISCYTU PRZEGLĄDU SPORTOWEGO NA NAJLEPSZEGO SPORTOWCA 2019

Możliwość komentowania została wyłączona.

Kuba Wiśniewski
Kuba Wiśniewski

Pisząc coś o sobie zwykle popada w przesadę. Medalista mistrzostw Polski w biegach długich, specjalizujący się przez lata w biegu na 3000 m z przeszkodami, obecnie próbuje swoich sił w biegach ulicznych i ultra. Absolwent MISH oraz WDiNP UW, dziennikarz piszący, spiker, trener biegaczy i współtwórca Tatra Running.