5 stycznia 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Czat z Alberto Salazazarem na facebook.com/NikeRunning


Fanpage światowego NikeRunning ewidentnie pozazdrościł bieganie.pl robienia czatów z czołowymi zawodnikami i trenerami za pośrednictwem Facebooka. 🙂 Mieliśmy już rozmowy z Marcinem Lewandowskim, Adamem Kszczotem, Grzegorzem Gajdusem, Mariuszem Giżyńskim, ostatnio z Iwoną Lewandowską. Nike postanowił pokazać, że też potrafi. I od razu z grubej rury. Bohaterem spotkania, które było możliwe dzięki NikeRunning był Alberto Salazar, niegdyś znakomity zawodnik, maratończyk, dziś trener, którego zawodnicy praktycznie jako jedyni, potrafią nawiązać walkę z najlepszymi zawodnikami z Afryki. Poniżej dokładny zapis czatu z Alberto Salazarem, oryginał znajdziecie na NikeRunning. Pytania zadawali internauci.

alberto rupp farah
Alberto Salazar i jego podopieczni – Galen Rupp i Mo Farah


Gdzie teraz trenujesz?

Trenuję w Portland, w Oregonie.w campusie Nike gdzie mamy świetne warunki


Czy Gallen Rup będzie biegł w maratońskich olimpijskich kwalifikacjach czy będzie pacemakarem swoich kolegów?

Galen nie podjął jeszcze decyzji.

Co Cię motywuje?

Byłem dobrym biegaczem i teraz chce przekazać wiedzę innym aby osiągali swoje cele.


Czy bieganie to tylko talent czy można osiągnąć sukces tylko siłą woli?

To zależy od definicji sukcesu ale nie wierzę, że można osiągnąć go na skale krajową czy międzynarodową bez talentu

Jak zrozumiałeś, że bieganie to Twoja pasja?

Zacząłem biegać w liceum i od razu miałem sukcesy, większe niż w innych sportach

W skali od 1 do 10 – jak trudno było dojść do miejsca w którym jesteś teraz?

Powiedziałbym, że 10. Czy jako zawodnik czy jako trener. To bardzo trudne i bardzo konkurencyjne.


Pobiegłem pierwszą połówkę we wrześniu i mam zamiar biec pierwszy maraton w październiku, co byś mi radził w treningu? Połówkę pobiegłem w 1:47:50 i chciałbym zakwalifikować się do Bostonu, Czy ten cel jest realistyczny?

Patrząc na twój czas z połówki mógłbyś pobiec maraton w około 3:45. Zerknij na pełne programy treningowe do maratonu na nikeplus.com


Jaki jest Twój ulubiony trening?

Dla mnie jako biegacza – trening 6 x 1 mila był kluczowym sprawdzianem i nadal jest kluczowym dla wielu biegaczy.


Czy są jakieś strony internetowe które polecasz w celu znalezienia programu treningowego do półmaratonu?

Polecam stronę nikeplus.com – tam znajdziesz programy treningowe do półmaratonu

Czu długie treningi każdego dnia są dobre?

Większość trenerów i zawodników uważa, że jeden naprawdę długi trening raz w tygodniu jest najlepszy, wraz z kilkoma krótszymi i średnio długimi w pozostałe dni.

Czy kiedykolwiek znudziłeś się biegnąc maraton?

Nigdy się nie nudziłem, to były dosyć intensywne biegi, koncertowałem się i czas mijał naprawdę szybko.

Jakie masz preferencje jeśli chodzi o trening w liceum? Raczej Lydiard czy Nurmi?

Lydiard jest najbliższy temu co zawodnicy i trenerzy robią dziś. Czyli więcej bazy w okresie poza sezonem, i wyostrzanie w okresie startowym


Co jest ważniejsze – talent z minimalną pracą czy ciężka praca przy minimalnym talencie lub jego braku?

Nie wydaje mi się, żeby można było porównać te dwie sytuacje. Potrzebujesz  talentu i pracy. Potrzebujesz obydwu. Jakikolwiek masz talent musisz poświecić mu dużo pracy aby osiągnąć rezultaty. Musisz pracować na 100% aby naprawdę odkryć jaki jest Twój talent.

alberto long
Jak się mentalnie przygotowywałeś do swoich biegów?

To był ciągły proces, trenowałem do zawodów, wiedząc, że trenuję ciężko i to dawało mi wiarę. Kiedy przychodził wyścig wiara przychodziła z tego, że wiedziałem że zrobiłem wszystko co trzeba w moich przygotowaniach.


Biegnę mój pierwszy maraton mając 50 lat w niedzielę, jakieś rady?

Jak mówią: diabeł tkwi w szczegółach. Czyli musisz być wypoczęty, dobrze nawodniony, odpowiednio odżywiony. Zacznij spokojnie – jeśli  myślisz, że możesz biec jakimś tempem  zacznij wolniej bo potem zawsze możesz przyspieszyć.


Jeśli trenowałbyś zawodnika na milę lub dwie – jakie treningi kazał byś mu biegać?

Miler musi biegać treningi z krótkimi interwałami (200 metrów) a także tempo runs i długie biegi. To jest naprawdę mix wielu składników od szybkości do długich biegów. To jest tak naprawdę formuła do wszystkich dystansów, różni się tylko ilość każdego typu treningu w zależności od tego do czego trenujesz.

Najlepszy sposób aby poprawić swoje średnie tempo?

Najlepszy sposób aby poprawić prędkość na dowolnym dystansie to nie tylko bieganie dużej objętości w niskich prędkościach ale także bieganie szybszych biegów, tak, że średnie tempo staje się dla Ciebie łatwiejsze.

Co byś zmienił w swoim treningu jeśli mógłbyś cofnąć się ileś lat wstecz?

Brałbym więcej przerw w roku. Nigdy nie odpoczywałem, nie brałem przerwy. Pracowałbym znacznie więcej nad biomechaniką. I pracowałbym znacznie więcej nad dynamiczną elastycznością, to poprawia Twój zakres ruchów znacznie bardziej niż statyczne rozciąganie.


Jak radzisz sobie z kontuzjami? Każdy ma swoje tempo w trakcie regeneracji, rehabilitacji. Ostatnio mam ITBS i to mnie mentalnie dobija. Jak poradzić sobie ze spokojnym dojściem do formy kiedy wszystko co chcesz zrobić to zawiązanie butów i wybiegnięcie?

Musisz być pewien, że robisz właściwą terapię aby wyleczyć kontuzję. Także – zastanów się dlaczego ta kontuzja nastąpiła – czyli szukaj przyczyny. Lecz objawy, ale przede wszystkim usuń przyczyny. Rób cross training, dzięki temu utrzymasz sprawność na najwyższym możliwym poziomie i będziesz w stanie wrócić do biegania na dobrym poziomie znacznie szybciej.

Jak teraz się motywujesz do biegania?

Teraz biegam 4 mile dziennie, 5-6 razy w tygodniu tak więc główna motywacja to zdrowie ogólne. To sprawia mi przyjemność, jest relaksujące usuwa stres. Lubię to uczucie jakie mam po biegu i to, że bieganie utrzymuje mnie zdrowym i żywym.


Jeśli jestem w ósmej klasie biegając 6 mil dziennie w tempie 6:40 na milę (10 km po 5 min/km) czy myślisz, że będę dobry w przełajach jeśli pójdę do liceum?

Oczywiście, 6 mil dziennie to dobra objętość w ósmej klasie i tempo 6:40 jest bardzo dobre. Myślę, że kiedy byłem w siódmej klasie biegałem właśnie po 6:40 i skończyłem jako bardzo dobry biegacz. Tak więc myślę, że to bardzo obiecujące czasy jak na ósmoklasistę


Jaka jest Twoja najlepsza metoda na schłodzenie i rozciąganie przed i po?

Przed biegiem – polecam bardzo delikatne rozciąganie. To kiedy powinieneś koncentrować się na rozciąganiu to jest PO treningu, kiedy jesteś rozgrzany i możesz pracować nad elastycznością.

Co możesz powiedzieć tym z nas którzy przebiegli wiele maratonów ale zawsze na końcu jest ból, czy to kiedykolwiek jest mniej bolesne, łatwiejsze?

To nie stanie się raczej łatwiejsze kiedy bieg będzie szybszy niż inne. Zawsze walczysz tak mocno jak możesz, zawsze będzie to uczucie bólu. W rzeczywistości – im szybciej biegniesz tym mocniej walczysz.


Trenując na milę lub dwie – czy byłoby lepiej trenować siedem dni w tygodniu czy dać sobie jeden dzień odpoczynku i trenować sześć dni?

Jest wielu światowej klasy zawodników którzy stosują obydwa podejścia. Niektórzy biorą dzień wolny inni nie. To jest naprawdę kwestia  osobistych preferencji.


Jak powstrzymać bycie ukierunkowanym tylko na bieganie i pozostanie otwartym na inne sporty?

Waga biegania jest inna dla każdego. Niektórzy ludzie bardzo się z bieganiem identyfikują, niektórzy robią to dla zdrowia i formy. Myślę, że jeśli robisz to dla dwóch pozostałych powodów lepiej jest łączyć sporty i robić wiele różnych rzeczy – biegać, pływać, jeździć na rowerze.


O czym myślisz kiedy biegasz?

Teraz, biegam bardzo swobodnie, powoli, więc myślę o wielu różnych rzeczach, co mam zrobić w trakcie dnia, modlę się, myślę o rodzinie, moich zawodnikach i treningu, albo o tym jak pięknie jest tam gdzie akurat się znajduję. Kiedy byłem zawodnikiem koncertowałem się bardziej na tym co robiłem, na treningu.

Co sprawiło, że zacząłeś biegać?

Po prostu byłem w tym dobry już w młodym wieku. I to mnie motywowało.


Co sprawia, że wychodzisz na trening nawet jeśli Ci się nie chce?

Kiedy byłem zawodnikiem, rozumiałem że muszę biegać, bez względu na to jak się czułem, aby osiągnąć cele. Jeśli jesteś wyczynowcem są dni kiedy Ci się nie chce, ale wiesz, że musisz wyjść na trening, musisz się zmusić. Ja zazwyczaj teraz czuję się zmotywowany, więc rzadko biorę wolne, chyba, że nie mam czasu lub jestem chory.


Kiedy byłeś zawodnikiem, co wg Ciebie robiłeś lepiej niż inni, że osiągnąłeś takie sukcesy?

Byłem bardzo skoncentrowany i trenowałem bardzo ciężko i zajmowałem się bieganiem znacznie więcej niż niektórzy moi konkurenci. Nie byłem dla siebie wyrozumiały jeśli coś mi nie poszło, jeśli coś mi się w wyścigu nie udało robiłem wszystko aby to się nie powtórzyło. To była chyba potrzeba, żądza robienia wszystkiego naprawdę dobrze.


Jaki jest najtrudniejszy trening jaki kiedykolwiek zrobiłeś lub dałeś swoim zawodnikom do zrobienia?

Chyba 20x400m po 58 sekund na wysokości z przerwą 1:15.


Jakieś rady dla biegacza chcącego biegać na uniwersytecie po szkole średniej?

Wybierz uniwersytet jaki będzie najlepszy dla Twojego rozwoju, pasujący do Twojego poziomu, taki gdzie będziesz pasować, a nie będący ponad Twoją głową. Nie zawsze powinieneś chcieć iść do szkoły z najlepszymi biegaczami ale raczej z takimi biegaczami, którzy są na równym Tobie poziomie i gdzie trener pozwoli rozwijać Ci się długoterminowo.


W jakim wieku zacząłeś poważnie trenować do maratonu i czy lepiej jest zacząć młodo, powiedzmy w wieku 18 lat?

Nie robiłem żadnego specjalnego treningu do maratonu zanim nie byłem w późnych latach uniwersyteckich. Do tamtej chwili trenowałem do bieżni, a potem trenowałem szczególnie do maratonu przez 5-6 tygodni po sezonie na bieżni


Jestem w liceum, doznałem kontuzji stopy, z której na szczęście wyszedłem. Co powinienem teraz robić aby osiągnąć moje cele w mistrzostwach stanowych w przełajach w sytuacji, kiedy straciłem tyle treningu?

Po pierwsze odbuduj swoją bazę i zacznij powoli, nie wracaj zbyt szybko bo możesz znowu doznać kontuzji. Pamiętaj, nawet jeśli masz przerwę nie tracisz tego. Na każdy miesiąc przerwy przypadają dwa miesiące odbudowy. Pracuj z trenerem w opracowaniu długoterminowego planu aby osiągnąć cele.


Czy będziesz w Houston na kwalifikacjach maratońskich?

Tak, będę.


Jak ważne są kilometry, objętość w bieganiu w porównaniu z innym tlenowym treningiem który wymaga od Ciebie równie dużo jak bieganie?

Bieganie jest najbardziej specjalistycznym treningiem przygotowującym Cię do biegania. Wykonywanie innych tlenowych treningów może poprawić układ naczyniowo krwionośny ale w rozumieniu biegania to nie płuca ani serce są czynnikiem nas limitującym ale mięśnie, które rozwijasz tylko kiedy biegasz.


Jesteś inspiracją dla wszystkich trenerów biegania, wliczając w to także mnie. Trenując nowych biegaczy jaka jest najlepsza metoda oszacowania ich poziomu i jakie są popularne błędy?

Dziękuję. W kwestii oszacowania poziomu zawsze można zrobić sprawdzian żeby zobaczyć jak szybko zawodnik biega. W zależności od tego jak dużo trenował w porównaniu do innych, którzy biegają szybciej lub wolniej, lub trenowali więcej lub mniej to będzie się różniło w przypadku każdego zawodnika. Trener musi zwracać uwagę na wiele różnych czynników, uwzględniając ich naturalny biegowy styl. Umiejętność trenowania ciężko to kolejny element, o którym nie wiesz dopóki naprawdę nie trenujesz z tym zawodnikiem. Oszacowanie siły i szybkości znacznie pomoże w ocenie tego z jakim biegaczem masz do czynienia.


Czy kiedykolwiek w swoim treningu napotkałeś ścianę? Jak do tego doszło i jak sobie z tym poradziłeś?

Często napotykasz ścianę i to oznacza, że musisz robić coś inaczej. Ciało reaguje na różne bodźce. Musisz stosować ich kombinację i wiemy to także z innych sportów. Niektóre treningi zaczynają tracić swoją efektywność bo ciało się do nich przystosowało. To może oznaczać, że trzeba zrobić coś co będzie wyglądało jak lżejszy trening od zakładanego ale przekłada się to na świetne wyniki.  Podsumowując – jeśli osiągasz pułap – zacznij mieszać rzeczy.


Jaka jest najważniejsza rada jaką dajesz biegaczom chcącym poprawić się w maratonie?

Polecam aby się do tego dobrze przygotowali. Robienie właściwych rzeczy może zająć lata, zanim naprawdę wiesz, że jesteś gotowy: długie biegi, tempo, większa objętość, odpowiedni trening siłowy, siłownia itd. To nie jest coś na co jesteś gotowy w kilka miesięcy. Aby móc zrobić to na swoim optymalnym poziomie musisz poświęcić na to dużo czasu.


Czy myślisz, że DMSO (Sulfotlenek dimetylu) jest tak efektywny jak kiedyś wierzono? Znalazłem literaturę z lat 80-90 ale nic z ostatnich lat. Co myślisz o stosowaniu tego po długich lub ciężkich treningach?

Nie myślę, że to jest przydatne, z wyjątkiem sytuacji, gdzie masz stan zapalny. Myślę, że może być to przydatne przy płytkich stanach zapalnych, blisko powierzchni, ale nie wierzę, że to może działać głębiej. Nie ma powodu, aby tego używać, chyba że masz konkretny ból, ale nie zaszkodzi spróbować, czasem działa, czasem nie, ale tak samo jest w przypadku wielu innych terapii.


Czy trenując miałeś kiedyś kontuzję kolana? Jak sobie z tym poradziłeś?

Tak, miałem. Miałem naderwane ścięgno w 1984roku przed Igrzyskami ale nie mogłem mieć tego operowanego przed, dopiero po Igrzyskach.


Mam 14 lat, biegam 40 mil tygodniowo. Jak długo muszę trenować, i co muszę zrobić aby ukończyć swój pierwszy maraton?

Polecam, abyś poczekał z maratonem aż skończysz liceum i skoncentrował się teraz na dystansach takich jak 5 – 10 tys m, na bieżni. Jeśli jednak chcesz zrobić to wcześniej – sprawdź programy treningowe na NikePlus.

Możliwość komentowania została wyłączona.