4 czerwca 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Cichocka i Lewandowski pobiegną w Rzymie


Kolejne starty podopiecznych Tomasza Lewandowskiego – jego brata Marcina i Angeliki Cichockiej czekają nas już w czwartek, 5 czerwca w Rzymie. W stolicy Włoch odbędzie się czwarty tegoroczny mityng Diamentowej Ligi.

IMG 6556

Po raz kolejny biegi na 800 m powinny być jednymi z najciekawszych punktów mityngu z prestiżowego cyklu Diamentowej Ligi. Wśród mężczyzn stawka nie jest może tak mocna jak przed tygodniem w Eugene, ale i tak prezentuje się imponująco. Na starcie zobaczymy m.in. Mohammeda Amana i Nijela Amosa, którzy w tym sezonie stoczyli już między sobą dwa pasjonujące pojedynki w Dausze, gdzie górą był Aman i Eugene, gdzie wygrał Amos. Poza nimi wśród nazwisk zgłoszonych zawodników znajdziemy Abubakera Kaki’ego, Duane’a Solomona i przede wszystkim Marcina Lewandowskiego.

Polak na dobre rozpoczął sezon. Na swoim koncie ma już trzy starty w biegach na 800 m (w Szanghaju – 5 miejsce z czasem 1:45.92, Nassau – 2 miejsce w sztafecie 4x 800 m i Eugene – 6 miejsce z rekordem sezonu 1:44.79) i wydaje się, że jego forma z każdym kolejnym biegiem rośnie.

W biegu kobiet stawka też jest wyśmienita. wymieńmy chociażby nazwiska takich specjalistek od biegu na dystansie dwóch okrążeń jak Janeth Jepkosgei, Fantu Magiso, Brenda Martinez, Caster Semenya i Eunice Sum. W tym doborowym towarzystwie o dobry wynik powalczy także Angelika Cichocka. 

IMG 7027

Wicemistrzyni świata z Sopotu tydzień temu udanie rozpoczęła sezon w Eugene, zajmując tam piąte miejsce z czasem 2:00.90. Liczymy, że zawodniczka, podobnie jak Marcin Lewandowski, ze startu na start będzie poprawiała swoje rezultaty i w końcu złamie magiczną barierę 2 minut.

Przeszkodowcy powalczą o prawo startu w Zurychu

Polskie biegi w Rzymie reprezentować będą także dwaj przeszkodowcy – Mateusz Demczyszak i Krystian Zalewski. Obaj w ubiegłym roku zdołali zakwalifikować się na Mistrzostwa Świata w Moskwie, natomiast w tym roku powalczą o minima na Mistrzostwa Europy w Zurychu. To wynosi 8:25.00 i wydaje się być w zasięgu obydwu zawodników. Demczyszak legitymuje się rekordem życiowym 8:26.30, natomiast Zalewski 8:23.31. 

Przeciwnikami Polaków będą tak znakomici zawodnicy jak Ezekiel Kemboi, Brimin Kipruto i Paul Kipsiele Koech – wszyscy z rekordami poniżej 8 minut.

Rewanż w biegu na 1500 m

Ciekawie, niestety już bez udziału Polaków, będzie także w biegach na 1500 m mężczyzn i 5000 m kobiet. W pierwszym z nich dojdzie do rewanżu z Eugene. Na starcie staną bowiem Asbel Kiprop, Silas Kiplagat i Ayanleh Souleiman. Przypomnijmy, że w USA to ten ostatni okazał się najlepszy. W Rzymie Kenijczycy próbować będą zdetronizować Souleimana i powalczyć o kolejne zwycięstwo w cyklu (Kiprop zwyciężył już w Dausze, Kiplagat w Katarze i USA był drugi).

souleiman

Na 5000 m kobiet szczególną uwagę warto zwrócić na Genzebe Dibabę. Etiopka po świetnym sezonie halowym będzie próbowała poprawić rekordy życiowe także na otwartym stadionie. W czwartek, poza rywalkami, zmierzy się więc z czasem 14:37.56.

Co jeszcze czeka nas w Rzymie? Interesująco powinno być w sprintach na 100 m, gdzie zobaczymy aktualnych liderów tegorocznej klasyfikacji Diamentowej Ligi: Shelly-Ann Fryser-Pryce i Justina Gatlinana. Ponadto we Włoszech pobiegną LaShawn Merritt (400 m), Christophe Lemaitre (200 m) i Sally Pearson (100 m pł.).

Transmisję z czwartkowego mityngu w Rzymie przeprowadzi Polsat Sport. Początek o godzinie 20:00. 

Pełna lista zgłoszeń i program minutowy: http://www.diamondleague-rome.com/

Redakcja Bieganie
Redakcja Bieganie.pl