2 sierpnia 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Celińska trzecia, Świerc dziewiąty na MŚ w biegach górskich


W Szklarskiej Porębie spotkali się najlepsi górscy biegacze długodystansowi, by walczyć o tytuł Mistrza Świata w tej konkurencji. Złote medale wywalczyli Mitja Kosovelj (Słowenia) i Antonella Confortola (Włochy). Z grona reprezentantów Polski świetnie spisali się Anna Celińska (3 miejsce) i Marcin Świerc (9 miejsce).

ms_pierwsza_trojka.png
od lewej: Andrew Davies (2 miejsce), Mitja Kosovelj (1), Ionut Zinca (3)

Szerszą relację opublikujemy wkrótce. Poniżej nieoficjalne wyniki.

Mężczyźni

1. Mitja Kosovelj (Słowenia) – 3:07:36
2. Andrew Davies (Walia) – 3:13:39
3. Ionut Zinca (Rumunia) – 3:14:00
4. Emanuele Manzi (Włochy) – 3:16:01
5. Zac Freudenburg (USA) – 3:16:06
6. Vladimir Kalinin (Rosja) – 3:18:34
7. Petr Pechek (Czechy) – 3:19:20
8. Tomasso Vaccina (Włochy) – 3:20:33
9. Marcin Świerc (Polska) – 3:21:10
10. Robert Gruber (Austria) – 3:23:02
..
16. Przemysław Dąbrowski (Polska) – 3:35:19
18. Robert Faron (Polska) – 3:36:30
23. Lucjan Chorąży (Polska) – 3:40:56
28. Piotr Koń (Polska) – 3:45:41
33. Piotr Hercog (Polska) – 3:50:13
34. Józef Pawlica (Polska) – 3:51:20
ms_marcin_swierc.png
Marcin Świerc
Kobiety
1. Antonella Confortola (Włochy) – 3:44:51
2. Ornella Ferrara (Włochy) – 3:48:41
3. Anna Celińska (Polska) – 3:51:21
4. Claire Gordon (Szkocja) – 3:56:34
5. Anna Lupton (Anglia) – 3:57:53
6. Helen Fines (Anglia) – 3:58:33
7. Helen Bonsor (Szkocja) – 4:01:32
8. Ivana Iozzia (Włochy) – 4:01:58
9. Yulia Smirnova (Rosja) – 4:04:29
10. Katerina Matrasova (Czechy) – 4:04:47
Pełne wyniki: http://www.online.datasport.pl/results879/index.php

ms_anna_celinska.png
Anna Celińska
* * *

Już dziś w Szklarskiej Porębie spotkają się najlepsi górscy biegacze długodystansowi, by walczyć o tytuł Mistrza Świata w tej konkurencji. Zapowiada się bardzo gorący dzień i bardzo wiele emocji. Polskim faworytem będzie Marcin Świerc.

szklarska_maraton.PNG

Z jednej strony w mistrzostwach wezmą udział reprezentacje zgłoszone przez narodowe związki lekkiej atletyki i tylko tak zgłoszeni zawodnicy będą się liczyć w klasyfikacji drużynowej, a z drugiej zarówno ci zgłoszeni przez swoje związki, jak i wszyscy ci, którzy sami zapisali się do udziału w Maratonie Karkonoskim. Wszyscy zatem będą się liczyć w klasyfikacji indywidualnej i będą mieli szansę na wywalczenie tytułu Mistrza Świata.

Łącznie w imprezie udział weźmie blisko 700 osób z 22 krajów. O zwycięstwo w klasyfikacji drużynowej walczyć będzie 16 zespołów, w tym – co ciekawe- reprezentacja RPA, która w rywalizacji w długodystansowych mistrzostwach świata weźmie udział po raz pierwszy.

Kto będzie faworytem?

Wszyscy polscy kibice będą trzymać kciuki za Marcina Świerca. Najlepszy polski biegacz górski na długich dystansach liczy na miejsce w pierwszej dziesiątce. Sobotni bieg będzie dla naszego reprezentanta debiutem na Mistrzostwach Świata na tym dystansie (w przeszłości startował na MŚ w biegach górskich na dystansie klasycznym), choć nie debiutem w Maratonie Karkonoskim. W przeszłości Marcin dwukrotnie zwyciężał w tym biegu, więc jego dużym atutem powinna być znajomość trasy.

marcin swierc
Marcin Świerc ostatnie do przed startem spędził w Szklarskiej Porębie na obozie bieganie.pl. Pełny opis przygotowań Marcina znajdziecie TUTAJ.

Głównym faworytem do zwycięstwa będzie Włoch Marco De Gasperi, pięciokrotny, a wliczając w to tytuł juniorski, sześciokrotny mistrz świata w klasycznych biegach górskich. Jego reprezentacja powinna być także faworytem do zajęcia pierwszego miejsca w klasyfikacji drużynowej.

Poza De Gasperim na miejsce w czołówce liczy Mitja Kosovelj. Słoweniec na konferencji prasowej wspominał, że byłby zadowolony z miejsca w pierwszej piątce, jednak jego dotychczasowego sukcesy – mistrzostwo świata w 2011 roku i wicemistrzostwo w 2012 – wskazują, że może powalczyć w Polsce nawet o wywalczenie złotego medalu.

Poza wspomnianą trójką na starcie powinni pojawić się: Ionut Zinca z Ruminii – znany przede wszystkim z biegów na orientację, Petr Pechk – szósty zawodnik MŚ z 2011 roku, Irlandczyk Brian Macmahon – szósty w 2012 roku, Walijczyk Andrew Davies – ósmy w 2011 i Włoch Tomasso Vaccina – zwycięzca włoskich eliminacji z rekordem życiowym w maratonie – 2:19:49. Polską reprezentację uzupełniają Lucjan Chorąży, Przemysław Dąbrowski, Piotr Koń i Paweł Dybek.

Confortola, Fines, Mudge i Alexander faworytkami wśród kobiet

W gronie kobiet liderką niewątpliwie jest Włoszka Antonella Confortola, zwyciężczyni tegorocznych zawodów Vertical Kilometer (ME w skyrunningu) oraz trzykrotna medalistka mistrzostw Europy w biegach górskich, medalistka igrzysk olimpijskich w biegach narciarskich, a prywatnie żona Jonathana Wyatta, sześciokrotnego mistrza świata w biegach górskich.

trasa maraton
Fragment trasy maratonu na dzień przed biegiem

Szanse na wysokie pozycje mają także Helen Fines z Anglii – brązowa medalistka mistrzostw świata sprzed dwóch lat, Szkodka Angela Mudge – dwukrotna medalistka mistrzostw świata w biegach górskich, trzykrotna medalistka ME oraz wicemistrzyni świata  2011 roku – Karen Alexander z Irlandii.

W reprezentacji Polski wystartują Anna Celińska (szósta na MŚ dwa lata temu), Antonina Rychter, Magdalena Łączak (przeczytaj wywiad z zawodniczką: To dla mnie nie do uwierzenia – wywiad z Magdą Łączak) i Danuta Piskorowska.

Pozostałe informacje

Maraton wystartuje o godzinie 8:30. W związku z remontem szlaku na Śnieżkę i kolizyjnością drogi transportowej (ruch dwukierunkowy biegaczy na Śnieżkę + turyści) szlak ten został wyłączony z przebiegu trasy. Zawodnicy wystartują więc ze Szklarskiej Poręby (dolna stacja wyciągu na Szrenicę) w kierunku Śnieżki, jednak w okolicach Domu Śląskiego nawrócą by zmierzać w kierunku mety umiejscowionej na Szrenicy.

Zespół bieganie.pl przebywa aktualnie w Szklarskiej Porębie, więc z pewnością będzie się można spodziewać relacji i zdjęć z imprezy.

Możliwość komentowania została wyłączona.