New Balance 1080v12
 
5 sierpnia 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Bolt pobiegnie w sztafecie 4x400m?


Kilka dni temu, Usain Bolt i Asafa Powell spotkali się z prasą po raz ostatni przed startem  olimpijskim na 100m. W Puma Bolt Warehouse, na ulicy Buxton we wschodnim Londynie, “tylko” 400 dziennikarzy zostało zaproszonych. Jamajski Związek Lekkoatetyczny odmówił wejścia kolejnym 250.

bolt asafa 1

W bejsbolówce z literami „U” and „B” zrelaksowany Bolt wyglądał  jak gwiazda hip-hopu.  Razem z Powellem żartowali i śmieli się.  “I’m cool.” stwierdził Bolt, “Nie powiedział bym że jestem pod presją.  Jestem skupiony na wygrywaniu.  Nie myślę że będzie to koniec świata jeśli przegram, ale nie będę myślał teraz o przegrywaniu.”
 

Mistrzostwa Jamajskie: Kwalifikacje do drużyny lekkoatletycznej

Dwudziestopięcioletni Bolt nie był w najlepszej kondycji na Mistrzostwach Jamajki  pod koniec czerwca. Po raz pierwszy od lat przegrał. Tym razem zwyciężył jego partner  treningowy Yohan Blake. Od razu po zawodach poleciał do Niemiec na terapię do “znachora Hansa”. Doctor Hans Muller-Wohlfahrt  to lekarz, do którego wiele sportowych gwiazd przylatuje na terapie. Bolt również regularnie leczył się u amerykańskiego osteopaty i neurologa Michaela Douglasa.  Od 1996, Douglas jest oficjalnym kręgarzem jamajskiej drużyny lekkoatletycznej.  Douglas łączy rehabilitacje kontuzji z tradycyjną terapią kręgarską dla lekkoatletów Jamajskich jak Asafa Powell, Shelly-Ann Fraser czy Veronica Campbell.

Rezultaty Bolta w tym roku, a szczególnie w ostatnich dwóch miesiącach zaczęły być stawiane pod znakiem zapytania.  Czy jest on w kondycji aby obronić swoje tytuły Olimpijskie na 100 i 200 metrów? Podczas konferencji, po raz pierwszy tłumaczył,  że doświadczył problemów z kręgosłupem..

„Moje plecy były trochę sztywne co powodowało problemy ze ścięgnami podkolanowymi.  Ale to jest już za mną i czuję  się świetnie,” stwierdził Bolt. „Świetnie trenowałem prze ostatnie dwa i pół tygodnia i czuje się dobrze przed Olimpiadą.”
 

Bestia kontra Bolt: Pobudka

Na stadionie olimpijskim  Bolt stanie przed  największym wyzwaniem w swojej karierze  i tym wyzwaniem  jest przede wszystkim jego 22 letni partner treningowy Yohan Blake, któremu sam Bolt nadał pseudonim “Bestia”.  Blake wygrał ze swoim mentorem i idolem Boltem na 100m i 200m podczas Mistrzostw Jamajki.  “To jest zawsze pobudką kiedy jest się pokonanym podczas sezonu.  Lepiej to niż podczas Olimpiady.”  Tego sezonu Blake pobiegł trzeci najszybszy czas w historii 100m 9.75 sekund.

Niedawno, Bolt wycofał się z zawodów Diamentowej Ligi w Monaco oraz był nieobecny  podczas otwartej sesji  drużyny jamajskiej w Birmingham w zeszłym tygodniu co tylko podsyciło spekulacje na temat jego kondycji.  

”Miałem małe problemy, ale to nic poważnego. Jestem gotowy!” powiedział.  ”Wibracje są bardzo dobre  i jestem bardzo zadowolony”.
 

Asafa kontra Usain

Asafa Powell (30) niedawno doświadczył kontuzji pachwiny na Mistrzostwach Jamajki w Kingston.  Pomimo, że  miał jeszcze terapię na Florydzie o poranku  w dniu zawodów, skończył  finał 100m na trzeciej pozycji.  “Będę gotowy,” powiedział.  Możliwe, że to on jest tym cichym kandydatem na Mistrza Olimpijskiego. Przy szumie medialnym wokół  Bolta to on mógł w spokoju trenować. Asafa Powell pobił kiedyś rekord świata oraz pobiegł najwięcej 100-metrówek poniżej 10 sekund w historii tej konkurencji.

Pomimo tego, nie jest to dla niego łatwe. “Kiedy zostałem najlepszy,  czułem się ciągle pod wielką presją.  To nie takie łatwe. Ale nauczyłem się sobie z tym radzić od Usaina [Bolta]”, oświadczył Powell.

Zapytany przez jamajskiego dziennikarza o stan jego zdrowia, Powell żartując odpowiedział: “Przepraszam, nie rozumiem tego akcentu.”  Cała sala się śmiała.

Pomimo, żę Powell miał wiele wspaniałych sukcesów i posiada fizyczne możliwości, dające mu szanse wyprzedzić wszystkich, jego sprint podczas wielkich zawodów nie pozwolił mu na osiągnięcie złotych medali.  I podczas tego sezonu był on nie tylko w cieniu Bolta, ale również Blake-a.

Droga do legendy zaczyna się czwartego sierpnia na Stadionie Olimpijskim.

“Ten moment naznaczy resztę mojego życia.  Wyzwania mnie pobudzają.  Nie mogę się do tego doczekać.” 

Pomimo swojej  pewności i pobiciu rekordów świata na 100m oraz  200m, w sztafecie 4x100m,  Bolt nadal nie uważa  się za legendę.

Bolt i Asafa przeszli kwalifikacje na 100m, finały odbędą się w niedzielę o 22:50. Swojego tytułu na 200m, Bolt zacznie bronić we wtorek 7 sierpnia. Finały 200m odbędą się w czwartek.

Jedenastego sierpnia  odbędzie się  finał  4x100m, w którym sztafeta jamajska jest faworytem.

Sztafeta na 400 metrów zapowiada się jako kolejne ekscytujące wydarzenie. Możliwe, że Bolt weźmie w niej udział:  „Jeśli mój kraj mnie potrzebuje  (biec 4×400) to zrobię to”” powiedział.

Sto lat w Jamajce

Z pewnością  Igrzyska będą wybornym pokazem biegowych możliwości. Blake, Bolt oraz  Powell, kontra Amerykanie Justin Gatlin i Tyson Gay “powinni uczynić z tego najszybszy bieg w historii!”  Francuz Christof Lemaitre wycofał się ze 100m aby się skupić na 200m. Gay jest amerykańskim rekordzistą a Gatlin po powrocie z dopingowego zawieszenia nie ma nic do stracenia. 

Pomimo, że medialna gorączka pomiędzy Jamajczykami a Amerykanami zaczęła się intensyfikować, jest ona i tak  znacznie mniej intensywna niż na Igrzyskach w Seulu w roku 1988, kiedy Carl Lewis i Ben Johnson walczyli jak tytani.

Tym razem, którykolwiek mistrz chcący wygrać będzie musiał pobiec poniżej 9.7.

Szóstego sierpnia, Jamajka będzie obchodzić  50-sięciolecie swojej niepodległości.  Bolt  “Nie mogę się doczekać aby zaśpiewać 100 lat dla Jamajki”. 

Biorąc pod uwagę jego niebywałe rekordy i przygotowanie do Olimpiady, może mieć znacznie więcej do zaśpiewania.