26 maja 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

Bolt otwiera sezon z 9.91 w Rzymie na Diamentowej Lidze

Na stadionie olimpijskim w Rzymie, wśród wspaniałego dopingu włoskich kibiców, odbyła się kolejna edycja prestiżowego mityngu Diamentowej Ligi. Emocji nie brakowało, gdyż po raz pierwszy w tym sezonie na bieżni pojawił się Usain Bolt.

Rekordzista świata na 100 m i 200 m traktowany był w stolicy Włoch jak największa gwiazda. Organizatorzy  na początku mityngu zapewnili mu królewskie wejście na stadion – Bolt witał się z publicznością z małego samochodu, który krążył wokół bieżni. Potem pilnie strzegli go ochroniarze. Jamajskiemu bogowi sprintu udało się zwyciężyć na 100 m, ale nie tak spektakularnie jak kiedyś. Uzyskał wynik 9.91, a tuż za jego plecami czaił się jego rodak – Asafa Powell z 9.93. Ostatnie miejsce na podium wywalczył potrójny mistrz Europy Lemaitre z czasem 10.00.

8. CLARKE Lerone JAM                    10.31 SB

Najlepszy wynik na świecie na 3000 m z przeszkodami (9:12.89) uzyskała Kenijka  Cheiwa, która świetnie zafiniszowała z 500 m. Nasza reprezentantka, Katarzyna Kowalska, wypadła bardzo słabo. Podwójna młodzieżówa mistrzyni Europy przybiegła dziewiąta z marnym czasem – 9:50.33. W tym szybkim biegu padły dwa rekordy: Etiopii, Sofii Assefy – 9:15.04 oraz rekord świata juniorek, od dziś należący do Birtukan Adamu (9:20.37). W Rzymie nie wystartowała ostatecznie Gulnara Samitowa Galkina, która, jak wynika z nieoficjalnych informacji, miała problemy z dolotem do Rzymu. Rekordzistka świata pobiegnie za to na DL w Nowym Jorku.

DSC02081.JPG
To pierwszy start w tym sezonie Kowalskiej, mamy nadzieję, że kolejne będą udane

9. KOWALSKA Katarzyna POL       9:50.33

Doskonałą formę na 400 m pokazała smukła niczym sarna, Allyson Felix. Amerykanka zdeklasowała rywalki uzyskując najlepszy w tym roku czas – 49.81. Co ciekawe, wraz z Sanyą Richards-Ross, Felix wystartowała potem na 200 m, gdzie była czwarta z czasem 22.81.

8. MILANI Marta ITA 52.75

Niesamowitą radość i niespodziankę sprawił swoim rodakom Andrew Howe. Włoch, który specjalizuje się w skoku w dal, zwyciężył w biegu na 200 m. Kibice zgotowali mu niesamowitą wrzawę.

1. HOWE Andrew ITA 20.31
2. ANDERSON Marvin JAM 20.49
3. SORRILLO Rondel TRI 20.68

W biegu na 100 m ppł pecha miała znów Lolo Jones. Amerykanka potknęła się na siódmym płotku, co wytrąciło ją z rytmu i nie ukończyła biegu. Niepokonana okazała się Dawn Harper (12.70).

JONES Lolo USA      DNF

Świetny bieg na 1500 m rozegrały panie. Z lekkością zwyciężyła go Maryam Jamal z najlepszym na świecie wynikiem – 4.01.60. Za jej plecami znalazły się tak utytułowane zawodniczki jak Burka, Jepkosgei, czy Mishchenko.

8. JEPKOSGEI Janeth KEN 4:04.87

Nie zawiedli także panowie na 5000 m. Imane Merga zwyciężył z doskonałym wynikiem – 12:54.21, najlepszym jak na razie na świecie.

1. MERGA Imane ETH 12:54.21 WL
2. KOECH Isaiah Kiplangat KEN 12:54.59 PB
3. CHEPKOK Vincent Kiprop KEN 12:55.29
4. GEBREMESKEL Dejen ETH 12:55.89
5. SIHINE Sileshi ETH 12:57.86
6. KIPTOO Mark Kosgei KEN 12:59.91

Na 800 m natomiast biegacze nie zachwycali. Zawodnicy nie skorzystali z pomocy pacemakera, który poprowadził pierwsze 400 m w 49.83. Zwyciężył, dość niespodziewanie Khadevis Robinson z stosunkowo słabym czasem, jak na mityngi DL – (1:45.09). Dopiero dziesiątą pozycję z 1:47.68 zajął Michael Rimmer, srebrny medalista Mistrzostw Europy.