14 października 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Blisko 6000 osób na starcie Poznań Maratonu. Zwycięstwo Kenijczyka

5678 zawodników ukończyło 14. Poznań Maraton – to rekord! Dotychczas najwięcej biegaczy zdołało ukończyć poznańską imprezę rok temu. Wówczas medale za przebiegnięcie 42,195 m wręczono 5425 osobom. Zwycięzcami tegorocznego biegu zostali David Kiptui Tarus (2:13:08) i Maryna Damancewicz (2:36:02).

wszystkie podane wyniki to wyniki nieoficjalne

poznan 13 01

Maraton w Poznaniu to drugi co do wielkości tego typu bieg w Polsce. Pod względem frekwencji ustępuje tylko Maratonowi Warszawskiemu, który w tym roku ukończyło 8509 biegaczy.

W tym roku w stolicy Wielkopolski wystartowało 5756 osób z czego 5678 ukończyło bieg. Najszybsi okazali się zawodnicy zagraniczni: David Kiptui Tarus z Kenii oraz Białorusinka Maryna Damancewicz.

Przebieg rywalizacji i wyniki

Jak wyglądała rywalizacja? Od początku na czele biegu znajdowali się faworyci: Kenijczycy i jeden z reprezentantów Polski – Paweł Ochal. Tempo wyścigu nadawali David Kiptui Tarus i Edwin Kirui, którzy razem biegli przez ponad połowę dystansu.

Czołówka mężczyzn po 10 kilometrach biegu…

Paweł Ochal – najszybszy z Polaków

Po pokonaniu półmaratonu David Tarus został samotnym liderem i z każdym pokonanym kilometrem zyskiwał przewagę nad swoimi rywalami.

10. Uladzislau Pramau (Białoruś) – 2:25:07

Zwycięzca to posiadacz najlepszego rekordu życiowego spośród startujących zawodników. W swojej karierze pokonał już maraton poniżej 2 godzin i 10 minut (2:09:24, Eindhoven 2009). Szybciej od Tarusa biegał w Poznaniu jedynie rekordzista trasy – Cosmas Kyeva (2:11:53).

Wysokie pozycje zajęli Polacy: Paweł Ochal i Emil Dobrowolski, którzy uplasowali się odpowiednio na 3 i 4 miejscu. W pierwszej dziesiątce znalazł się także Michał Smalec.

Rywalizacja kobiet

Wśród kobiet walka o pierwsze miejsce rozegrała się pomiędzy dwiema reprezentantkami Białorusi i Arletą Meloch. Dość szybko było jednak wiadomo, że najlepiej dysponowaną zawodniczką w Poznaniu jest Maryna Damantsevich, która wcześnie wysunęła się na prowadzenie i nie oddała go już do końca.

4. Ewa Kucharska (Polska) – 2:49:40

Maryna Damancewicz to zwyciężczyni z Poznania z 2011 roku. Dwa lata temu uzyskała wynik 2:36:30.

Trzecia w tym roku Arleta Meloch, trzykrotna zwyciężczyni Maratonu w Poznaniu, uplasowała się na podium tej imprezy już po raz ósmy z rzędu!

W biegu nie wystartowała zapowiadana wcześniej Agnieszka Janasiak.

poznan 13 02

Maraton w Poznaniu odbywa się od 13 lat. Jego pierwsza edycja wystartowała w 2000 roku pod nazwą Hansaplast Poznań Maraton. Sponsorem tytularnym imprezy przez trzy lata była firma Beiersdorf Lechia. Od 2003 roku jest to miejska impreza sportowa i nazywa się Poznań Maraton. Od samego początku istnienia poznański maraton zajmuje czołowe miejsce w rankingu największych maratonów w kraju.