1 maja 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

Biegowe podsumowanie tygodnia (22-28 kwietnia)

Rekord frekwencji w Krakowie, udany występ Agnieszki Ciołek i Marcina Błazińskiego w Dusseldorfie, Mistrzostwa Europy na 100 km i Młodzieżowe Mistrzostwa Polski na 10000 m to nie wszystko co w ten weekend działo się w ostatnich dniach na biegowych arenach na całym świecie…
W Stanach Zjednoczonych odbyło się kilka zawodów lekkoatletycznych, które zgromadziły na starcie wielu znanych lekkoatletów. Padły pierwsze bardzo dobre rezultaty, w tym kilka najlepszych w tym roku na świecie.

Podczas niedzielnego mityngu Payton Jordan Invitational odbyły się przede wszystkim dobre biegi na 5000 i 10000 m. Po zajęciu szóstego miejsca na przełajowych mistrzostwach świata w Bydgoszczy, swoją dobrą passę kontynuuje Ben True (na zdjęciu poniżej), który okazał się najlepszy na tym pierwszym dystansie. Na mecie, po zaciętej walce wyprzedził Evana Jagera i Diego Estradę. Wszyscy poprawili własne rekordy życiowe, choć nie tak znacznie jak uczynił to siódmy na mecie Eric Jenkins. Junior New Hampshire poprawił się z 14:04 na 13:18.

ben true

Na 10000 m najszybszy okazał się Australijczyk Ben St Lawrence, który dystans ten przebiegł w 27:37.55. W tej samej konkurencji wśród kobiet dość pewne zwycięstwo odniosła Betsy Saina – 31:37.22, natomiast w biegu B mężczyzn drugie miejsce z czasem 28:32.48 (!) zajął Alistair Brownlee – mistrz olimpijski w triathlonie.

Pozostałe wyniki: 3000 m pprz. kobiet: Emma Coburn – 9:28.26, 800 m kobiet: Amy Weissenbach – 2:04.24, 1500 m kobiet: Treniere Moser – 4:06.40, Emma Coburn – 9:28.26, 5000 m kobiet: Kim Conley – 15:22.07, 800 m mężczyzn: Brandon Johnson – 1:46.47, 1500 m mężczyzn: Chris O’Hare – 3:38.48, 3000 m pprz. mężczyzn: Matt Hughes – 8:21.34.

Ciekawe rezultaty uzyskiwano także podczas Drake Relays, gdzie ozdobą mityngu był bieg na dystansie 1500 m z udziałem trzech świetnych zawodniczek: mistrzyni świata z 2011 – Jenny Simpson, najszybszej zawodniczki z 2011 roku – Morgan Uceny i brązowej medalistki MŚ z 2009 roku – Shannon Rowbury. Najszybszą tego dnia, z najlepszym tegorocznym wynikiem na świecie 4:03.35, okazała się Simpson, która wierzy, że uda się jej w tym roku obronić tytuł mistrzyni świata.

Biegi uliczne

Karolina Jarzyńska uległa jedynie trójce Kenijek w 36. biegu ulicznym rozegranym w sobotę w Lucernie na dystansie 4.2 km. Wygrała Cynthia Kosgei 13:35 przed Lucy Macharią 13:42 i Tabithą Wambui 13:43. Polce, która przed rokiem zajęła tu szóste miejsce, zmierzono czas 13:44.

Bieg mężczyzn po raz drugi po raz drugi z rzędu wygrał Kenijczyk Patrick Ereng – 25:20.

Swoje dobre starty w Polsce kontynuuje Wycliffe Kipkorir Biwot. Kenijczyk tym razem okazał się najlepszy na 10-kilometrowej trasie biegu w Szczecinku, uzyskując przy tym bardzo wartościowy wynik 28:37. W czołowej dziewiątce znalazło się aż 8 reprezentantów Kenii. Pierwszy Polak – Adam Nowicki był dziesiąty (30:35).

Wśród kobiet także dominowały zawodniczki zagraniczne. Zwyciężyła Rosjanka Nadeżda Trilinskaya, przed Kenijką Christine Chepkemei i Ukrainką Tatianą Kuzubową. Bieg ukończyło 449 zawodników.