puszcza bialowieska
2 lipca 2024 Łukasz Telejko Sport

Biegowe lato w województwie podlaskim! Jaki bieg warto wybrać?

Na terenie województwa podlaskiego w ciągu roku odbywa się wiele imprez biegowych na różnych dystansach, począwszy od tych krótszych na 5 i 10 kilometrów, poprzez półmaratony i maratony, a na biegach ultra kończąc. Przyciągają one zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, którzy w biegach walczą o jak najlepsze lokaty i czasy. Ze względu na zróżnicowany krajobraz i dostępne dla organizatorów tereny, trasy poszczególnych biegów mogą prowadzić przez unikatowe na skalę Europy tereny, jakim są puszcze, parki narodowe, czy doliny rzeczne, takie jak Biebrza i Narew. Nie brakuje również zawodów ulicznych, zarówno w tych największych, jak i tych mniejszych miastach, gdzie oprócz walki o wynik i nowe rekordy życiowe, można podziwiać architekturę oraz wiele interesujących zabytków, w tym unikatowe cerkwie i kościoły, które odzwierciedlają religijną i kulturową różnorodność tego regionu.

Podlaskie jest pełne różnorodnych ścieżek i tras turystycznych, które prowadzą przez malownicze krajobrazy, zapewniając nie tylko doskonałe warunki do treningu, ale także niezapomniane wrażenia estetyczne. Lato to idealny okres, kiedy udział w zawodach biegowych można połączyć z wyjazdem na rodzinny urlop lub wypadem w gronie znajomych. Województwo podlaskie w tym okresie zachwyca  pięknem krajobrazów, bogactwem w pełni rozwiniętej przyrody, a z drugiej strony kusi różnorodnością kulturową, smaczną kuchnią, unikatowymi zabytkami i niebanalną architekturą.  To właśnie te walory w połączeniu z czystym powietrzem i niskim poziomem zanieczyszczeń stanowią „kartę przetargową” organizatorów wielu imprez sportowych, aby zachęcić biegaczy z całej Polski do udziału w danym wydarzeniu.

II Bieg Poświęcony Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej

Zawody odbędą się 6 lipca w Mikaszówce. Uczestnicy będą mieli do wyboru dwa dystanse:

 • Bieg Krótki Pro Memoria 1945 na dystansie 1945 m;
 • Bieg Główny Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej na dystansie 23 km.

Wydarzenie będzie poprzedzone mszą świętą w intencji zaginionych w Obławie o godzinie 11.00. Jak podkreślają organizatorzy, jest ona dla chętnych i nie ma przymusu do uczestnictwa niej. Sam bieg rozpocznie się o godzinie 11:30 przywitaniem biegaczy i kilkoma przemowami o charakterze historycznym. Organizatorzy wydarzenia zaznaczają, że trasa biegu głównego może mieć dystans 21 km z tolerancją +/- 3 km,  gdyż wpływ na jej przebieg będzie miało wiele czynników w tym np. okres ochronny orła bielika. Biegi są bezpłatne, a łączny limit zawodników na oba wynosi 250 osób decyduje kolejność zapisów.

Mikaszowka
Źródło: bialystok.ipn.gov.pl

Biegi Kresowe Trail Wasilków

Daj się uwieść jednemu z najbardziej nieoczywistych i niezwykłych miejsc w naszym kalendarzu biegowym. Wasilków – bo o nim mowa, ma potęgę Puszczy Knyszyńskiej i harmonię rzeki Supraśli. Nie zabraknie kilku solidnych podbiegów i ciekawego odcinka leśnego. Dodatkowe atrakcje zapewni „bagienko łosia”, szczególnie jak popada solidnie przed biegiem. Jak zawsze rywalizacja na dwóch dystansach: Szpurt i Wertep z nutą ultra – tak zachęcają do udziału w wydarzeniu organizatorzy.

Bieg odbędzie się 14 lipca w miejscowości Wasilków. Zawodnicy będą mieli do wyboru dwa dystanse:

 • Szpurt około 6 km,
 • Wertep około 16 km.

Biegi Kresowe Trail Mielnik

Jest to kolejny bieg z cyklu Kresowe Trail, w ramach którego poszczególne biegi odbywają się w różnych miejscach województwa podlaskiego. Udział w tych wydarzeniach jest idealnym rozwiązaniem, aby pobiec w kresowych klimatach, w pięknych okolicznościach przyrody, przez magiczne miejsca Polski Wschodniej i Wileńszczyzny. Na każdego uczestnika czekają malownicze widoki, dziewicza przyroda, spotkania z historią i bogactwo wielokulturowe.

Bieg odbędzie się 21 lipca w miejscowości Mielnik. Zawodnicy będą mieli do wyboru dwa dystanse:

 • Szpurt około 6 km,
 • Wertep około 17 km.

Mielnik – w lipcu kwitnący, wciąż jeszcze wystarczająco Dziki Raj nad Bugiem. Po raz pierwszy zapraszamy Was na to wyjątkowe biegowe wyzwanie na nizinny region Podlasia utkany z wielu pagórów. Będzie pięknie! Nie będzie łatwo, ale dołożymy wszelkich starań, żebyście chcieli tu wracać – podkreślają organizatorzy.

VI Bieg Stefana Czarnieckiego

Bieg odbędzie się w sobotę, 27 lipca 2024 roku w Tykocinie. Biegacze do pokonania będą mieli dystans 10 kilometrów po malowniczej trasie, która poprowadzi przez zabytkowe ulice miasta i okoliczne tereny zielone. Start i meta zlokalizowane będą na stadionie miejskim. Ze względu na przewidywane upały strat biegu zaplanowany jest na godzinę 17:00.  W trakcie trwania imprezy sportowej będzie można wesprzeć Fundację ,,Pomóż Im’’ Hospicjum dla Dzieci w Białymstoku. Z opłaty startowej każdego uczestnika zostanie przekazana kwota 10 zł na rzecz fundacji. Limit uczestników wynosi 150 osób.

420770509 907249171410029 4510153529851849802 n
Źródło: facebook.com/biegstefanaczarnieckiego

Maraton Żubra & Kresowe Trail Narewka

Wydarzenie odbędzie się 4 sierpnia 2024 roku w miejscowości Narewka. Zawodnicy będą mieli do wyboru trzy dystanse:

 • Maraton Żubra,
 • Wertep około 21 km,
 • Szpurt około 8 km.

Będzie to druga edycja Maratonu Żubra. Trasa będzie przebiegać przez legendarne tereny Puszczy Białowieskiej.  Zawodnicy pobiegną  m.in. skrajem Białowieskiego Parku Narodowego, przez rezerwat Szczekotowo, wśród majestatycznych dębów, po skarpie nad rzeką Narewka, i po ścieżkach, po których wędrują żubry.

W Puszczy Białowieskiej zachowały się ostatnie obszary europejskiego lasu pierwotnego. Żyje też tutaj największa populacja wolnego żubra na świecie. Prawdopodobieństwo spotkania tych majestatycznych zwierząt na trasie jest wysoce prawdopodobne. Nam to się zdarza praktycznie za każdym razem – zachęcają do udziału w wydarzeniu organizatorzy.

IX Bieg Wśród Krasnych Pól

Bieg odbędzie się 4 sierpnia w Krasnopolu. Zawodnicy będą mieli do pokonania dystans 10 kilometrów przez najpiękniejsze zakątki Gminy Krasnopol na Suwalszczyźnie po drogach asfaltowych, szutrowych, leśnych oraz gruntowych. Limit Uczestników wynosi 150 osób. Na każdego z zawodników będzie czekał na mecie pamiątkowy medal oraz posiłek regeneracyjny.

XII  Maraton Wigry

To nie jest maraton do robienia życiówek… chyba że startujesz pierwszy raz. To maraton dzięki, któremu odwiedzisz nieprzyzwoicie piękne miejsca. Trasa przeprowadzona w całości na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, wokół Jeziora Wigry, w większości zielonym szlakiem pieszym. Wąskie i kręte leśne ścieżki nad samym brzegiem jeziora, długie kładki na bagnach, szutrowe drogi i tylko odrobina asfaltu… A oprócz niezwykłych widoków… nieskazitelnie czyste powietrze – na pewno słyszałeś o Zielonych Płucach Polski. Przebiegnij wyjątkowo przyjemny maraton i poznaj Suwalszczyznę oraz Sejneńszczyznę – takimi słowami zachęcają do udziału w wydarzeniu organizatorzy.

Maraton Wigry odbędzie się 24 sierpnia w Wigierskim Parku Narodowym.  Zawodnicy mają do wyboru dwa dystanse:

 • Maraton Wigry około 42 km wokół Jeziora Wigry – w znakomitej większości leśne ścieżki i drogi gruntowe, nieco asfaltu;
 • Pogoń za Bobrem około 13 km – leśne ścieżki i drogi gruntowe.
Maraton wigry
Źródło: facebook.com/maraton.wigry

VII Supraski Maraton Leśny

Wydarzenie odbędzie się 31 sierpnia w Supraślu. Zawodnicy będą mieli do wyboru trzy dystanse:

 • 42 km (2pkt ITRA);
 • 21 km;
 • 10 km.

W biegu na dystansie 10 kilometrów mogą wziąć udział również dzieci w wieku od 10 do 17 lat. Warunkiem jest bieg tylko bieg z opiekunem. Organizatorzy przygotowali również dystanse dla młodszych uczestników w wieku od 3 do 12 lat. Ci zmierzą się w zależności od wieku na dystansach: 200 m, 500 m oraz 1 kilometr.  

Mamy dla Was kilkadziesiąt pięknych kilometrów po niezwykle urokliwej Puszczy Knyszyńskiej, wegańskie jedzonko, mnóstwo regionalnych akcentów, atrakcji dla dzieci oraz rodzinną atmosferę – zachęcają do udziału w wydarzeniu organizatorzy.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał
19 dni temu

A Półmaraton Augustowski we wrześniu?

Adam
Adam
16 dni temu
Reply to  Michał

Ten z 29 września? Przeczytaj jeszcze raz tytuł artykułu. Przecież to już nie lato.

Łukasz Telejko
Łukasz Telejko

Z wykształcenia dziennikarz i humanista, z zamiłowania biegacz amator. Biegacz od 2012 roku, przemierzający kilometry po asfaltach, łąkach i lasach, jednak najlepiej czuje się na górskich trasach. Prosto z biegania najchętniej „zbiega” na Ring wystawowy jako właściciel dwóch utytułowanych psów (jack russell terrier). Zbieranie kolejnych kilometrów na biegowych trasach i psich championatów kolejnych krajów - to jego sposób na życie.