8 kwietnia 2016 Redakcja Bieganie.pl Sport

Biegiem po… kulturę!


Do wspierania uczestników ORLEN Warsaw Marathon dołączają stołeczne muzea: CSW Zamek Ujazdowski, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Narodowe, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Sportu i Turystyki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a także Zamek Królewski w Warszawie. Najważniejsze warszawskie placówki kulturalne przygotowały specjalną ofertę dla tegorocznych biegaczy oraz ich rodzin pod hasłem Bieg po kulturę. Akcja potrwa od 21 do 24 kwietnia.
Już 24 kwietnia ruszy na trasę największa i najszybsza impreza biegowa w Polsce – ORLEN Warsaw Marathon. Z każdą kolejną edycją, organizatorzy Narodowego Święta Biegania dbają o zapewnienie licznych atrakcji nie tylko dla maratończyków, ale również dla ich bliskich. Tegoroczną nowością jest projekt Bieg po kulturę, opierający się na współpracy z największymi instytucjami kulturalnymi w Warszawie. Biegacze do wybranych muzeów wejdą za darmo, a w pozostałe miejsca – za symboliczną złotówkę. W większości muzeów przygotowane zostały także specjalne oferty dla osób towarzyszących. Wystarczy, że zawodnik okaże w kasie numer startowy ORLEN Warsaw Marathon (dotyczy zarówno maratonu, jak i biegu na 10 km), a otrzyma zniżkę na wejście.
W Biegu po kulturę biorą udział następujące instytucje:
muzeum_01.pngCentrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
www.csw.art.pl
Wstęp za 1 zł dla uczestników płatnych biegów ORLEN Warsaw Marathon oraz ich rodzin.
Centrum Sztuki Współczesnej to Narodowa Instytucja Kultury, która od prawie 30 lat jest miejscem tworzenia, prezentacji i dokumentacji sztuki najnowszej oraz twórczości artystów polskich i zagranicznych. Instytucja mieści się w centrum Warszawy w odbudowanym późnobarokowym Zamku Ujazdowskim usytuowanym w malowniczym parku na terenie Jazdowa. W CSW prezentowane są nie tylko wystawy sztuki współczesnej, ale także przedsięwzięcia w obszarze filmu (KINO.LAB), teatru i tańca współczesnego. Wystawy: VILLA STRAYLIGHT. Michał Frydrych, Piotr Grabowski, Kuba Bąkowski. Trylogia wystawowa (29 stycznia – 22 maja 2016), RZECZY ROBIĄ RZECZY wystawa, performance, kino, puppet slam (26 lutego – 31 lipca 2016), ANGELIKA MARKUL To, co stracone, jest na początku (24 marca – 31 lipca 2016).

muzeum 02

Muzeum Narodowe w Warszawie
Aleje Jerozolimskie 3
www.mnw.art.pl

Wstęp za 1 zł na wystawy stałe dla uczestników płatnych biegów ORLEN Warsaw Marathon.

Od średniowiecznych afrykańskich mistrzów po Botticellego, Rembrandta i Picassa, od egipskich mumii po hity polskiego dizajnu, od sztuki sakralnej po feministyczną Sztukę konsumpcyjną Natalii LL… Muzeum Narodowe w Warszawie to znacznie więcej niż arcydzieła świetnie znane ze szkolnych podręczników, choć Bitwa pod Grunwaldem Matejki, Bociany Chełmońskiego czy Dziwny ogród Mehoffera zajmują ważne miejsce w kolekcji liczącej dziś około 830 tysięcy muzealiów. Najważniejsze dzieła – malarstwo, rzeźba, a także fotografia i sztuka nowych mediów – prezentowane są w odnowionych galeriach stałych: Galerii Faras, Galerii Sztuki Średniowiecznej, Galerii Sztuki XIX Wieku oraz Galerii Sztuki XX i XXI Wieku. W kolejnych poddawanych gruntownej rearanżacji przestrzeniach znajdą się europejskie i staropolskie rzemiosło artystyczne, malarstwo i rzeźba (Galeria Sztuki Dawnej), ikony polskiego dizajnu (Galeria Wzornictwa Polskiego) oraz arcydzieła antyku (nowa odsłona Galerii Sztuki Starożytnej). Równolegle Muzeum organizuje cieszące się popularnością wystawy czasowe pokazujące nie tylko dzieła polskich, ale także obcych mistrzów – by przywołać Marka Rothkę, Guercina, Rafaela czy Tycjana.

muzeum_03.png

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16
www.wilanow-palac.pl

Wstęp za 1 zł dla uczestników płatnych biegów ORLEN Warsaw Marathon.

Barokowa rezydencja w Wilanowie była u schyłku XVII w. siedzibą króla Jana III Sobieskiego, wybitnego wodza opromienionego sławą wiktorii wiedeńskiej, a także patrona sztuk i nauk. Pałac, otaczające go ogrody, folwark i park były dla króla miejscem wytchnienia. W bogatym programie dekoracji pałacowych fasad i wnętrz możemy do dziś podziwiać siłę autorskiego przekazu propagandowego stworzonego przez Jana III. W 1805 r. z inicjatywy Aleksandry i Stanisława Kostki Potockich w pałacu otwarto pierwsze muzeum sztuki na ziemiach polskich, działające nieprzerwanie do dziś. Jego najważniejszymi częściami były i są pamiątki związane z rodem Sobieskich oraz wybitna kolekcja dzieł sztuki polskiej, europejskiej i orientalnej, malarstwa, rzeźby i przedmiotów użytkowych.

muzeum_04.png

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
ul. Wybrzeże Gdyńskie 4
www.muzeumsportu.waw.pl
Wstęp wolny dla uczestników płatnych biegów ORLEN Warsaw Marathon oraz ich rodzin.
Jedna z najstarszych tego typu placówek w Europie, działającą od 1952 roku. Od ponad sześćdziesięciu lat prezentuje świadectwa polskiej i światowej kultury fizycznej. W jego zbiorach znajduje się blisko 50 tysięcy muzealiów. Są to nie tylko medale (w tym także olimpijskie), puchary, sztandary, stroje czy sprzęt sportowy, lecz także dzieła sztuki – rzeźby, malarstwo, grafika, numizmaty. Działająca od początku funkcjonowania MSiT w nowej siedzibie w Centrum Olimpijskim (2006) ekspozycja stała nosi tytuł „Dzieje sportu polskiego i olimpizmu”.

muzeum_05.png

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
ul. Pańska 3
artmuseum.pl
Wstęp wolny dla uczestników płatnych biegów ORLEN Warsaw Marathon oraz osób towarzyszących.
Od stycznia 2008 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie prowadzi działalność w siedzibie tymczasowej w lokalu przy ulicy Pańskiej 3, w bezpośrednim sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki. Organizowane przez Muzeum wystawy, wydarzenia kulturalne i edukacyjne oraz wydawane publikacje służą wypracowaniu kompleksowego programu działalności w przyszłej siedzibie na Placu Defilad. Zaprezentowane trzy ekspozycje: „Robić użytek. Życie w epoce postartystycznej”, „Chleb i róże. Artyści wobec podziałów klasowych” oraz „Po co wojny są na świecie. Sztuka współczesnych outsiderów” wieńczą okres działalności instytucji w pawilonie Emilia, jej tymczasowej siedzibie.

muzeum 06

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
ul. Mordechaja Anielewicza 6
www.polin.pl

Wstęp na wystawę stałą oraz czasową za 1 zł dla uczestników płatnych biegów ORLEN Warsaw Marathon oraz bilet ulgowy dla maksymalnie 2 osób towarzyszących.
Muzeum POLIN to jedna z najnowocześniejszych polskich placówek kultury oferująca głębokie doświadczenie i promująca nowe standardy obcowania z historią. Przywraca i chroni pamięć historii Żydów polskich, przyczyniając się do wzajemnego zrozumienia i szacunku wśród Polaków i Żydów, społeczeństw Europy i świata. Sercem muzeum jest interaktywna wystawa stała „1000 lat historii Żydów polskich”, prezentująca dzieje i kulturę polskich Żydów od średniowiecza po czasy współczesne. Zwiedzający odbywa podróż w czasie poprzez kontakt z zabytkowymi obiektami i rekonstrukcjami oraz korzystając z interaktywnych multimediów. Muzeum POLIN to także wystawy czasowe i objazdowe, koncerty, spektakle, debaty, filmy oraz warsztaty dla dorosłych i dzieci.

muzeum 07

Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum
Plac Zamkowy 4
www.zamek-krolewski.pl

Wstęp do Muzeum za 1 zł dla uczestników płatnych biegów ORLEN Warsaw Marathon oraz bilety ulgowe dla osób towarzyszących.
Dawna rezydencja królów Polski i siedziba Sejmu, wzniesiona z ruin ostatniej wojny. To wnętrza z okresu Jagiellonów, Wazów, Sasów i króla Stanisława Augusta. Apartament Wielki i Królewski jest świadectwem epoki i wyrafinowanego gustu ostatniego władcy. Najbogatsze treści historyczne zawierają sale sejmowe, z Salą Senatorską – miejscem uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Najnowszą historię pokazuje multimedialna wystawa „Zniszczenie i Odbudowa Zamku Królewskiego w Warszawie”. Dzisiaj Zamek jest miejscem najważniejszych uroczystości państwowych, ważnym centrum edukacji oraz jedną z największych europejskich kolekcji dzieł sztuki. Na szczególną uwagę zasługuje Galeria Malarstwa z obrazami Rembrandta.
Więcej informacji na temat wydarzenia znajduje się na stronie www.orlenmarathon.pl.

Możliwość komentowania została wyłączona.