Dominika Stelmach
21 marca 2024 Karolina Obstój Biegi Górskie

Dominika Stelmach zaatakuje rekord świata w biegu 12-godzinnym i na 100 mil


Dominika Stelmach przez kilka miesięcy była już posiadaczką rekordu świata w biegu 12-godzinnym. 23 marca nasza zawodniczka weźmie udział w zawodach The 24hrs Sittard, gdzie powalczy o kolejne rekordy.

5 stycznia 2023 roku w Tel Avivie Dominika Stelmach przebiegła 152,633 km, który został oficjalnie ratyfikowany przez International Association of Ultrarunners (IAU). Dwa tygodnie później 20 maja 2023 r., podczas zawodów Kokkola Ultra Run w Finlandii, Finka Maria Satu Iines Lipiäinen poprawiła wynik Polki, pokonując w 12 godzin dystans 153,600 km. 

23 marca Dominika Stelmach weźmie udział w zawodach The 24hrs Sittard. Bieg zostanie rozegrany na płaskiej pętli o długości 2029 metrów. Podczas zawodów uczestnicy mają możliwość startu w biegu 1, 3, 6, 12 lub 24-godzinnym. Będą także mierzone oficjalne międzyczasy na 50 km, 100 km i 100 mil. W holenderskim Sittard Dominika powalczy o to, żeby rekord świata w biegu 12-godzinnym wrócił w jej posiadanie. Choć nie jest to jedyny cel Polki. Stelmach chce również zawalczyć o rekord świata w biegu na 100 mil, który obecnie należy do Camille Herron i wynosi 12 godzin 42 minuty i 40 sekund.

Przeprowadziliśmy z Dominiką krótką rozmowę na kilka dni przed zawodami.

Karolina Obstój: Dominika, jak samopoczucie przed startem?

Dominika Stelmach: Na razie największy stres jest związany z pogodą, czyli jej załamaniem. Tor jest zupełnie odsłonięty, także przy deszczu i wietrze ciężko będzie o dobry wynik. Poza tym start jest o 16:00, więc jeżeli w nocy temperatura spadnie do zera, to też nie będzie to sprzyjało. Prognozy są bardzo dynamiczne… A to był jedyny termin, w który bezpiecznie mogłam wrzucić takie zawody w kalendarz. Niestety nie ma wielu możliwości startów, jeżeli chcesz walczyć o oficjalne rekordy w ultra (potrzeba dodatkowych sędziów, kontroli antydopingowej, etc.).

Celem jest tylko bieg 12-godzinny, czy masz w planach dociągnąć do 24 godzin? Jaką masz taktykę na bieg? 

Zamierzam walczyć o rekord 12h i 100 mil. Idealnie byłoby zrobić 100 mil w 12h, czyli tempo nieco szybsze niż 4:30. Ale muszę uwzględnić przerwy, także planuję zacząć po 4:20-4:25. Nie wiem, czy zdecyduję się na 24h. To będzie zależeć od pogody i mojego samopoczucia. Gdzieś tam w tyle głowy mam te 230 km, które najprawdopodobniej dadzą kwalifikację do drużyny na Mistrzostwa Świata w biegu 24-godzinnym w 2025 r.

Pojawisz się częściej w tym roku na zawodach górskich? Wystartujesz w Szczawnicy w Mistrzostwach Polski na dystansie Short Trail?

Mam nadzieję, że w miesiąc dojdę do siebie i wystartuję w Szczawnicy na Short Trail.

Nawiązując do Twojego posta, w jakich butach pobiegniesz? 😉

Potrzymam to jeszcze w tajemnicy 😀

W zawodach weźmie udział także Karolina Romańska, zawodniczka Dominiki. Celem Karoliny jest przebiegnięcie 220 km podczas 24 godzin.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rokko
Rokko
21 dni temu

Wywiad prowadzi Karolina, która ostatnio zabłysła artykułem porównująć biegi górskie z biegami płaskimi…Mało tego porównywała top światowy biegania górskiego z 3 ligą biegania płaskiego….Po tamtym dalej dajecie jej pisać?

dziki_rysio_997
dziki_rysio_997
21 dni temu
Reply to  Rokko

Tamten artykuł faktycznie był przestrzelony – ale chyba można dać się dziewczynie zrehabilitować? 🙂

Ziemia
Ziemia
19 dni temu
Reply to  Rokko

„Mało tego porównywała top światowy biegania górskiego z 3 ligą biegania płaskiego…”

To i tak chyba na wyrost?

Karolina Obstój
Karolina Obstój

Z wykształcenia prawniczka, a z zamiłowania ambitna biegaczka amatorka, spełniająca się w biegach górskich, choć od asfaltu nie stroni. Trenerka biegania i organizatorka obozów biegowych. Więcej o mnie znajdziesz na Instagramie.