4 marca 2011 Redakcja Bieganie.pl Sport

Bieganie na Dzień Kobiet


Rośnie odsetek kobiet startujących w imprezach biegowych. W 2010 roku panie stanowiły 10% uczestników Maratonu Warszawskiego, podczas gdy 10 lat wcześniej – tylko 4%. Uczestnictwo w najbliższej imprezie organizowanej przez Fundację „Maraton Warszawski” – 6. Półmaratonie Warszawskim – zadeklarowało już ponad 700 kobiet.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej na stronie internetowej Bieganie.com.pl, kobiety częściej startują w krótszych biegach, jednak coraz więcej z nich decyduje się na udział w maratonach. W 2010 roku w Maratonie Warszawskim wzięło udział 300 pań. Najwięcej kobiet staruje w Półmaratonie Warszawskim organizowanym przez Fundację od 2005 roku – w ostatnim roku w biegu tym wystartowało 529 pań.

Dużym zainteresowaniem kobiet cieszą się również sztafety maratońskie, jak np. organizowany w tym roku po raz siódmy Accreo Ekiden. Ze względu na podział długości trasy sztafety na określoną liczbę uczestników – w przypadku Accreo Ekiden sześciu – dystans, który musi pokonać każdy z nich nie przekracza długości 10 kilometrów. W zeszłorocznej edycji maratonu sztafet udział wzięło kilka drużyn składających się z samych pań, były to m.in. zespoły: Raiffeisen Bank, Danish Super Ladies czy Kobiecy Team Biegowy. Kobiety startowały również w wielu zespołach mieszanych.

Biegające panie, z roku na rok coraz lepiej przygotowane do startów, biją również wiele rekordów. W zeszłym roku podczas 5. Półmaratonu Warszawskiego Karolina Jarzyńska poprawiła 15-letni rekord Polski należący do Kamili Gradus, osiągając wynik 1:11:37, by podczas tegorocznego półmaratonu w japońskim Muragame poprawić go o kolejną minutę i jedną sekundę. W marcu Karolina Jarzyńska pobiegnie
w 6. Półmaratonie Warszawskim.

To, że kobieta biegająca potrafi wykazać się ogromną determinacją, udowodniła uczestniczka zeszłorocznej edycji Maratonu Warszawskiego – Tatiana Holovchenko, która pomimo opóźnienia startu o półtorej minuty dogoniła wszystkie rywalki i jako pierwsza spośród wszystkich uczestników maratonu przekroczyła linię mety zdobywając główną nagrodę. (Różnica pomiędzy startem kobiet i mężczyzn wynosi 19 minut i 30 sekund – różnica w rekordzie trasy kobiet i mężczyzn).

Na całym świecie organizowane są biegi tylko dla pań np. Nike Women’s Marathon w San Francisco, Yokohama Women’s Marathon, czy pierwszy w Polsce bieg tylko dla kobiet Samsung Irena Women’s Run.

Wszystkie tegoroczne biegi organizowane przez Fundację „Maraton Warszawski” przeznaczone są dla zawodników obu płci. Ze względu na zróżnicowany charakter poszczególnych biegów zachęcamy panie do startów indywidualnych, ale także tworzenia drużyn pięcioosobowych na sztafetę 5×5 oraz sześcioosobowych na Accreo Ekiden.

Kalendarium imprez organizowanych przez Fundację „Maraton Warszawski” w roku 2011:

26 marca 2011 – Sztafeta 5×5
27 marca 2011 – 6. Półmaraton Warszawski
17 kwietnia 2011 – Puchar Maratonu – dystans 5 km
21 maja 2011 – Puchar Maratonu – dystans 10 km
28-29 maja 2011 – Accreo Ekiden – maraton sztafet
25 czerwca 2011 – Puchar Maratonu – dystans 15 km
6 sierpnia 2011 – Puchar Maratonu – dystans 20 km
3 września 2011 – Puchar Maratonu – dystans 25 km
25 września 2011 – 33. Maraton Warszawski

” – Moje życie mogę podzielić na dwa rozdziały – przed i po maratonie. Zanim zaczęłam biegać, nie wiedziałam, że stać mnie na tak wiele wyrzeczeń, samozaparcia a przede wszystkim nie wiedziałam, że tak uparcie mogę dążyć do celu. Po raz pierwszy świadomie pracowałam ze sobą, z moim ciałem, moimi odczuciami, po raz pierwszy robiłam coś ściśle według planu i widziałam tego efekty. Okazało się, że jeśli tego bardzo chcę, to zawsze znajdę czas i miejsce na trening. Jeśli to zaplanuję, to cała rodzina dostosuje się do kalendarza imprez. To pokazało mi, że chcieć to móc, co bardzo wzmocniło mnie wewnętrznie. Jeśli mogę pobiec ponad 42 km mimo tego, że umierałam po 100 metrach, to nagle okazuje się, że otwierają się przede mną nowe możliwości. W swoim życiu udało mi się przebiec trzy półmaratony i jeden maraton – w Warszawie w 2009 roku. W zawodach kocham atmosferę wspólnoty wysiłku, tłum biegaczy i różnorodność tego tłumu. Od miesiąca biegam regularnie i wiem, że wrócę do startów, kiedy znów będę na to gotowa. Marzę o maratonie w Rzymie i San Francisco.”

Izabela Antosiewicz, biegająca kobieta, która powróciła do treningów po dłuższej przerwie.

Możliwość komentowania została wyłączona.