Redakcja Bieganie.pl
Kolejny weekend z akcją BiegamBoLubię na stadionach w całej Polsce można zaliczyć do udanych. Frekwencja na zajęciach rośnie w znacznym tempie, z grup kilku lub kilkunastoosobowych zaczynają się tworzyć kilkudziesięcioosobowe. Ale nie tylko to cieszy, coraz więcej osób, które nigdy nie miały styczności z bieganiem przełamuje się i oddaje w ręce naszych trenerów.
Po zajęciach nie ukrywają zadowolenia zarówno uczestnicy, jak i trenerzy, bo nie ma przyjemniejszego widoku jak kolejna „nawrócona duszyczka” na bieganie. Nasza cotygodniowa akcja skierowana jest do wszystkich miłośników biegania, ale w szczególności do osób, które boją się biegać, uważają, że ich kondycja lub waga nie pozwalają na uprawianie tej konkurencji. Przyjdźcie na jeden ze stadionów w każdą sobotę o 9:30, a przekonacie się jak bieganie może być proste i przyjemne. Jeśli jesteś osobą, która biega regularnie, startuje w biegach masowych, nie wahaj się zajęcia prowadzą trenerzy, którzy na pewno znajdą dla ciebie odpowiedni trening, podczas którego nie będziesz się nudził/a, a przede wszystkim nauczysz się kilku zasad dobrego treningu.
A poniżej krótki foto reportaż, jak wyglądają zajęcia w praktyce a na koniec komentarz do jednego z popularniejszych zagadnień jaki nurtuje wszystkich początkujących (i nie tylko) biegaczy- mowa o technice biegu.
Wystarczy wstać rano w sobotę założyć dres i przyjść na jeden z 16 stadionów. Tam czekają na Was trenerzy z ciekawym programem zajęć:
Rozpoczynamy od rozgrzewki. Kilka minut marszu lub truchtu oraz gimnastyki na obudzenie powinno wystarczyć.
Wrocław
Zabieramy się za trening właściwy. W zależności od poziomu uczestników, tworzymy dwie lub więcej grup, które wykonują
różne zadania treningowe. Początkujący zaczynają od marszobiegów,
bardziej zaawansowani biegają różnego rodzaju odcinki w danym tempie np.
3 x 8 min w tempie na 10 km z przerwą 2 minuty w marszu lub truchcie,
wszystko zależy od koncepcji trenera i chęci grupy.
Katowice
Po części głównej warto się porozciągać, kilka ćwiczeń na dolne i górne partie mięśni i można działać dalej.
Wrocław
Część końcowa to zazwyczaj ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg, siły biegowej lub ćwiczenia służące do poprawy techniki biegu, a nawet płotki lekkoatletyczne w formie zabaw koordynacyjnych.
Na zakończenie kilka przebieżek.
Rzeszów
Grupowe zdjęcie dla potomnych, łzy i rozpacz przed rozstaniem:)
Łódź
Gdańsk
Na zakończenie kilka słów od trenera Krzysztofa Byzdry z Gdańska, gdzie pomimo niezbyt sprzyjających warunków atmosferycznych pojawiło się bardzo dużo nowych osób:
" – Pomimo bardzo silnego wiatru na stadionie AWFiS w Gdańsku pojawiło się ponad 50 osób. Po wspólnej rozgrzewce podzieliliśmy się na mniejsze grupki i realizowaliśmy założone cele. Wielką radość sprawili Ci wszyscy, którzy przybyli pierwszy raz na zajęcia i pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych przebiegli około 30 minut ciągłego biegu. Grupa bardziej zaawansowana biegała odcinki 200 m z przerwą 200 m w truchcie. Miło było oglądać dzielne zmagania dwóch dziewięciolatków, którzy biegali w towarzystwie swych mam. Zmęczeni, ale szczęśliwi i dumni ze swych osiągnięć zakończyliśmy zajęcia wspólnym zdjęciem…Do zobaczenia za tydzień! "
Do zobaczenia za tydzień sobota 9:30 ! Nie zaśpijcie !
Poniżej filmik o technice biegu.