2 czerwca 2019 Redakcja Bieganie.pl Sport

Biegali i szczekały – relacja z Hard Dog Race


Hard Dog Race Poland po raz trzeci w konkurencji Base, czyli na dystansie 6 km z 16 przeszkodami oraz po raz pierwszy w Junior z aż ośmioma przeszkodami na 2 kilometrach za nami. Impreza, której hasłem jest „Sześć nóg, dwa serca, jedno zwycięstwo”, odbyła się w ostatnią sobotę na terenie OSiR Góra Kamieńsk i Nadleśnictwa Bełchatów.

Na zawody zgłosiło się ponad 720 par, składających się z człowieka i psa. Jest to jedyny tego typu bieg OCR nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Zawodnicy mieli do pokonania trasę biegnącą po zboczu góry, w lesie, przez staw, polany, a także przez kanał o głębokości prawie 1 metra. Dodatkowo organizatorzy zadbali o interesujące przeszkody, na których trzeba było się czołgać, czasem wspinać, a czasem przenosić ciężary. To wszystko pod okiem instruktorów, trenerów i behawiorystów, którzy byli sędziami na najtrudniejszych przeszkodach i dbali, by zawody były bezpieczne dla każdego zawodnika. Piękna, słoneczna pogoda sprawiła, że pokonywanie przeszkód wodnych było przyjemnością. Wyścig nie był łatwy, wymagał nie tylko siły fizycznej, ale także więzi i współpracy z posiadanym psem, bo bez nich nie można było wygrać.

hdg2.jpg W zawodach HDR Base można było wystartować indywidualnie oraz drużynowo. Wśród kobiet najlepsza okazała się Joanna Wojnar wraz z Bunią z czasem 36:40, zaś wśród mężczyzn Litwin Bogdan KARPOVIČ z wyżłem niemieckim o imieniu Callidus Invictum Upė z czasem 29:22. Najlepszą 6-osobową drużyną okazali się reprezentanci Hard Dog Race Watahy Dąbrowa Górnicza, czyli jednej spośród prawie 20 Watah HDR działających na terenie Polski (więcej o tych społecznościach możecie przeczytać na www.harddograce.pl/wataha).

hdg3.JPG To był niesamowity wyścig również dla Juniorów, czyli zawodników między 8 a 14 rokiem życia. Organizatorzy przygotowali dla nich niepowtarzalny Dzień Dziecka, podczas którego nie tylko mogli sprawdzić swoje siły na dystansie 2 kilometrów, ale także umocnić więź ze swoim psem. W kategorii 8-11 lat najlepszy był Marcin Roślicki z Kropką, zaś wśród młodzieży w wieku 12-14 lat Filip Rogacz z Ashoką. Każdy duet wykazał się olbrzymim hartem ducha.

hdrdzieciaki.jpg W ciągu długiego dnia pełnego atrakcji uczestnicy mogli wziąć udział w profesjonalnych rozgrzewkach zarówno dla dwu-, jaki i czworonożnych zawodników prowadzonych przez trenerów i zoofizjoterapeutów. Można było zasięgnąć porad dotyczących żywienia pupili, ochrony przeciwpasożytniczej czy doboru odpowiedniego sprzętu do biegania z psem. Na osoby, które rozważają adopcję psa, czekali uśmiechnięci i służący radą wolontariusze Fundacji Złap Dom i Podaj Łapę Bulom.

Zawody HDR w Polsce już za nami, ale przypominamy, że we wrześniu odbędą się zawody w Czechach (HDR Base), w Niemczech (HDR Base) i na Węgrzech (HDR Wild na 12km, a także HDR Junior na 2 km). Organizatorzy serdecznie zapraszają i obiecują niezapomniane wrażenia oraz dużą dawkę pozytywnych emocji. Dla obydwu gatunków…

Gratulujemy wszystkim zawodnikom!

hdg4.jpg Więcej o Hard Dog Race Poland przeczytacie na www.harddograce.pl oraz na dedykowanym fanpage www.facebook.com/harddogracepoland

Możliwość komentowania została wyłączona.