itra 0
5 sierpnia 2020 Kuba Wiśniewski Sport

Biegacze górscy wg ITRA – raport 2013-2019


Międzynarodowe stowarzyszenie trailu opublikowało dość ciekawe podsumowanie zebranych w ostatnich 6 latach danych. Z raportu ITRA obejmującego dziesiątki tysięcy biegów w wykonaniu ponad 1,7 miliona uczestników wynika m.in. że przeciętny ultras ma około 40-tki, oraz że kobiet w górach biega 3 razy mniej od mężczyzn, ale są za to stosunkowo bardziej „wyścigane”.

International Trail Running Association od czasów formalnego powołania w 2013 roku gromadziło podstawowe dane o biegaczach trailowych. Organ jednoczący środowisko nie tylko pozostaje wyrocznią określającą rangę danej imprezy i indeks świadczący o poziomie sportowym uzyskiwanym na różnych – trudnych z pozoru do porównania – trasach. Stara się również badać preferencje biegaczy górskich i ultra, jak twierdzą jej fundatorzy stoi na straży etycznych wartości trailu oraz wyznacza trendy rozwoju niezwykle pojemnej dyscypliny.

W opracowaniu opublikowanym pod koniec lipca b.r. ITRA przedstawia podstawowe dane zebrane na podstawie analizy 5 milionów startów ponad 1,7 miliona biegaczek i biegaczy, którzy w ciągu 6 lat uczestniczyli w blisko 26 tys. imprez na całym świecie. (EDIT – w pierwotnej wersji artykułu przez pomyłkę napisałem „blisko 251 tys.” – przyp. red.)

Według opracowania kobiety stanowiły 24% wszystkich uczestników zawodów trailowych, przy czym ich udział wyraźnie wzrósł z poziomu 18% w roku 2013. Liderem „równouprawnienia” jest Finlandia, gdzie zanotowano ich tylko 7% mniej niż panów. Co ciekawe, przyjmując założenie ITRA dotyczące indeksowania wyników i podziału płci na 4 kategorie elity – okazało się, że poziom sportowy najlepszych kobiet jest stosunkowo wyższy od najlepszych mężczyzn. Potwierdza to też pobieżną obserwację i porównanie do którejś z tradycyjnych konkurencji wytrzymałościowych. O ile w dłuższym trailu czołowe miejsce kobiety w pierwszej dziesiątce OPEN zawodów nie jest niczym nadzwyczajnym, o tyle np. na ulicznej dyszce zdarza się to rzadko. Nie wiadomo jednak do końca, czy dowodzi to faktycznej siły kobiet, czy raczej stosunkowo szerszej czołówki mężczyzn.

Raport ITRA podaje, że średni wiek zindeksowanego biegacza ultra to 40,5 lat, biegaczki 39,2, przy czym aż 90% wszystkich zawodników ma między 25 a 55 lat. Można na tej podstawie wysnuć wniosek, że trail nie jest dla ludzi mało doświadczonych… W samej elicie przeciętny wiek ulega skróceniu, choć panie starzejąc się zachowują więcej mocy – w wąskiej grupie najlepszych na świecie średnia wynosi 31,8 lat (u panów 30,5).

itratrend

Wreszcie najbardziej wyraźny trend – czyli ustawiczny wzrost posiadaczy jakiegokolwiek ITRA Performance Index (powyżej na grafice). Widać postęp: z niecałych 600 tysięcy w 2013 roku do 1,7 miliona w roku 2019.

Zwiększającej się liczbie uczestników imprez trailowych musi w pewnym sensie towarzyszyć coraz niższy poziom sportowy. Ma to swoje odzwierciedlenie w danych – statystycznego biegacz 6 lat temu osiągał 464 PI, pod koniec ubiegłego roku już tylko 430 PI. Najlepsze wyniki Kowalscy trailu uzyskują między 21 a 38 rokiem życia, zaś Kowalskie między 24 a 42 wiosnami żywota.

Luźna analiza danych przedstawionych przez ITRA może dać obraz tego, w jakiem kierunku zmierza trail. Od zawodów dla węższej, lepiej przygotowanej grupy uczestników, do imprez z krótszymi formułami, większymi limitami oraz zwiększającym się udziałem pań. Pań, które, jak wynika z danych, raczej zawyżają, niż zaniżają poziom tej, z natury wymagającej, dyscypliny.

Źródło: ITRA team.

Możliwość komentowania została wyłączona.

Kuba Wiśniewski
Kuba Wiśniewski

Pisząc coś o sobie zwykle popada w przesadę. Medalista mistrzostw Polski w biegach długich, specjalizujący się przez lata w biegu na 3000 m z przeszkodami, obecnie próbuje swoich sił w biegach ulicznych i ultra. Absolwent MISH oraz WDiNP UW, dziennikarz piszący, spiker, trener biegaczy i współtwórca Tatra Running.