new balance 880
 
8 października 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Bieg górski w środku miasta – rekordowy Bieg Trzech Kopców


Szósty Bieg Trzech Kopców mimo deszczu przyciągnął rekordową liczbę zawodników – w niedzielę 7 października wystartowało 1369 osób. Międzynarodowe mistrzostwa Krakowa w biegach górskich były jednocześnie finałem cyklu Salomon Trail Running 2012.

Bieg3Kopcow M Strojny 007male

Do rekordu 13 km trasy zabrakło 21 sekund: najszybszy 18-letni Samuel Kemboi Rutto z Kenii zwyciężył z czasem 40 minut i 50 sekund. Najszybszą z kobiet była brązowa medalistka mistrzostw Polski w maratonie, Ewa Kucharska – 50.40. W dobrej formie minął linię mety minister skarbu państwa, Mikołaj Budzanowski. 
Entuzjastów biegania nie odstraszył deszcz, świetnie radzili sobie w trudnych warunkach, musieli jedynie zachować większą ostrożność przy zbieganiu oraz na dwóch kładkach, ambitnie pokonywali pagórki w drugiej części dystansu. 

Bieg3Kopcow M Strojny 176male

O godz. 10.30, na Wzgórzu Lasoty, pod Kopcem Krakusa, Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa wystrzałem z pistoletu dała sygnał do rozpoczęcia biegu. 
Na Bulwarach Wiślanych ukształtowała się ścisła czołówka. Walkę z Kenijczykami: Rutto i Edwinem Kirui, podjął 24-letni Ukrainiec Dmytro Łaszyn, mistrz Europy juniorów z 2007 roku w biegu na 10 km. Dodajmy, że Kirui to zwycięzca wrześniowego 30, Hasco-Lek Wrocław Maraton, drugi w klasyfikacji kwietniowego XI Cracovia Maraton.
Mimo niesprzyjającej pogody na mecie zawodów pojawiły się całe rodziny, a byli też tacy uczestnicy, którzy biegli ze swoimi dziećmi lub… zwierzakami. Natomiast z mikrofonem i małą kamerą można było spotkać Renatę Kijowską z redakcji „Faktów” TVN, która przebiegła całą trasę, robiąc przy okazji wywiady. 

Bieg3Kopcow M Strojny 341male

Zawodnicy zapytani przed zawodami czemu biorą w nich udział, odpowiedzieli: Magnesem jest dla mnie to, że w środku dużego miasta mogę wystartować w biegu górskim. Nie ukrywam, że mam pewne obawy, czy dam radę na podbiegach, muszę na pewno odpowiednio rozłożyć siły, nie szarżować na płaskiej części trasy. Wyznaczyłem sobie limit czasu – godzina i dziesięć minut – deklarował dziennikarz sportowy Piotr Krukowski.
– Taki bieg górski to jest wyzwanie. Kiedy pierwszy raz wystartowałam w Biegu Trzech Kopców, to powiedziałam, że nigdy więcej… a teraz będzie trzeci czy czwarty raz kiedy będę tutaj biegła. Przyciągają atmosfera, organizacja, oczywiście też nagrody. Można tu spotkać wielu dobrych zawodników, zapytać ich o rady biegowe, miło, a jednocześnie aktywnie i zdrowo spędzić czas. Z krakowskich kopców rozpościerają się wspaniałe krajobrazy. Mam sentyment do Krakowa, bo to piękne miejsce i przyjazne biegaczom! – zaznaczała Ewa Kucharska, jeszcze zanim stanęła na najwyższym stopniu podium.

Bieg3Kopcow M Strojny 503male

Wyniki VI Biegu Trzech Kopców
Mężczyźni
1. Samuel Kemboi Rutto (Kenia) – 40.50
2. Dmytro Łaszyn (Ukraina) – 41.02
3. Edwin Kirui (Kenia) – 41.05
4. Anton Potocki (Ukraina) – 42.04
5. Jurij Rusjuk (Ukraina) – 42.41
6. Andrzej Lachowski (Polska) – 43.12
Kobiety
1. Ewa Kucharska (Polska) – 50.40 
2. Alena Berasniowa (Białoruś) – 50.55
3. Agnieszka Cader (Polska) – 50.59
 4. Matylda Szlęzak (Polska) – 53.07
5. Angelika Stanek (Polska) – 55.40 
6. Irena Pakosz (Polska) – 57.51
Materiały organizatorów
– Galeria prawie 500 zdjęć na stronie cyklu: http://trailrunning.pl/zdjecia/?album=1&gallery=48.
Zdjęcia: Monika Strojny