7 marca 2019 Redakcja Bieganie.pl Sport

Bieg dla serca


W ostatnią sobotę marca odbywa się w Karkonoszach I Bieg dla Serca. Trasa o długości około 21,5 kilometra, z 900 metrami przewyższeń, prowadzi z Karpacza do Kowar. Historia jednego z pomysłodawców biegu jest przestrogą, ale i szansą na zwiększenie zainteresowania biegaczy profilaktyką zdrowotną.

O tym, że bieganie jest zdrowe, staramy się przekonywać przyjaciół, rodzinę i samych siebie. Jak z każdym aspektem życia i aktywności, umiarkowane dawki są z reguły korzystne dla naszego samopoczucia i formy psychofizycznej. Jak wielu z nas wpada jednak w biegowe pułapki i pęd do jak najszybszej realizacji coraz ambitniejszych celów? Ilu z nas wychodzi z założenia, że nie ma potrzeby kontrolować swojego stanu zdrowia – skoro biegamy?

Jakub Nakielski, jeden z pomysłodawców wiosennej edycji I Biegu dla Serca, wspomina, że w jego wypadku do tragedii brakowało niewiele.

Jestem osobą bardzo aktywną, mam za sobą lata uprawiania narciarstwa alpejskiego, pracuję jako instruktor. Uprawiałem sport od najmłodszych lat. Zacząłem intensywnie trenować, na 3-4 lata wciągnęły mnie biegi ultra. Zawody wychodziły mi bardzo dobrze. Z perspektywy czasu wiem, że biegałem zbyt dużo i za intensywnie. Nie chcę powiedzieć, że biegi ultra nie są dla ludzi, ale trzeba uważać, przygotowywać się z głową – wspomina organizator zawodów. – Moja narzeczona, która specjalizuje się w chirurgii, zupełnie przypadkowo przyłożyła mi kiedyś głowę do piersi i powiedziała, że mój rytm serca jest niepokojący. Niedługo potem dowiedziałem się, że znajduję się w grupie ryzyka chorób serca. Po przejściu szczegółowych badań: echo serca, hormony i założeniu holtera okazało się, że mam zaburzenie rytmu, migotanie przedsionków i częstoskurcze. Wszystko skończyło się dobrze.Bieg_dla_Serca.pngImpreza w Karkonoszach ma przypomnieć, że bieganiu powinny towarzyszyć działania profilaktyczne, dzięki którym mamy szansę zapobiec rozwojowi wielu chorób na ich początkowym etapie, a nawet uratować życie. Z drugiej strony zmusza do refleksji, że w pogoni za życiówkami nie można lekceważyć sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez nasz, zdawałoby się świetnie funkcjonujący, organizm.

I Bieg dla Serca odbędzie się w sobotę 30 marca o godzinie 11. Po szczegółowe informacje i zapisy zajrzyjcie na stronę biegdlaserca.pl.

Możliwość komentowania została wyłączona.