New Balance 1080v12
 
5 stycznia 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Beskidy RUN Adventure – Górski Etapowy Ultra Marathon


2014 rok, jak poprzedni, będzie obfitować w nowe, ciekawe imprezy biegowe. Przykład? Beskidy RUN Adventure. Zawody przeprowadzone zostaną w ciągu trzech dni, a uczestnicy będą mieli do wyboru dystans TROPHY o długości 112 km i przewyższeniu 4400 m oraz dystans CHALLENGE (długość 73 km i przewyższenie ok. 2500 m). Swym zasięgiem Beskidy RUN Adventure obejmie tereny trzech krajów i będzie to pierwszy tego typu Górski Etapowy Ultra Marathon.

18K7065 001

Wieloetapowe formuła – czy sprawdzi się w Polsce?

Wyścig w tego typu formule od wielu lat z powodzeniem organizowany jest w Niemczech-Austrii-Włoszech, to słynny Trans Alpine RUN. Stale zyskuje nowych zwolenników, a wielu polskich biegaczy właśnie jego ukończenie uważa za swoje największe marzenie.

Właśnie dlatego polski wieloetapowy bieg ma posiadać najlepsze cechy Trans Alpine RUN. Każdy z jego etapów został zaprojektowany z myślą o wbiegnięciu i zaliczeniu charakterystycznego punktu, w tym przypadku będą to znane beskidzkie szczyty – Wielki Stożek, Wielka Racza i Skrzyczne. Bazę zawodów stanowi Istebna, miejscowość na styku trzech granic, będąca znakomitym punktem wypadowym na górskie szlaki. 

Każdy z etapów kończy się w miejscu startu, na drugi dzień początek wyścigu zaplanowany został u stóp Wielkiej Raczy, w Rycerce Górnej.

18K7053 001

Poszczególne odcinki przebiegać będą po mniej lub bardziej wymagających ścieżkach i szlakach, jednakże ideą przyświecającą organizatorom jest ograniczenie do niezbędnego minimum odcinków asfaltowych. Trasa każdego etapu będzie dokładnie oznaczona, zabezpieczona przez GOPR oraz służby medyczne. Na dystansie TROPHY ustawione zostaną trzy, a na trasie CHALLENGE – dwa punkty odżywcze z napojami izotonicznymi, wodą, batonami energetycznymi, owocami i ale także gorącą herbatą czy słodkimi i słonymi przekąskami. Organizator zapewni (po ostatecznym potwierdzeniu i uzyskaniu pozytywnych opinii od zarządców terenu) możliwość pobrania tracków GPS (format .gpx oraz .tcx). Serwis zdjęciowy (www.BikeLife.pl) oraz pamiątkowy film ukazujący trzydniowe zmagania będą dodatkowym elementem uatrakcyjniającym uczestnictwo w inauguracyjnej imprezie. W istebniańskim gimnazjum zlokalizowany zostanie obóz zawodów, gdzie oprócz możliwości przenocowania, dostępne będą prysznice, wyżywienie oraz masaże. 

18K7097 001

Cudze chwalicie, swego (jeszcze) nie znacie

Organizatorem imprezy jest Grzegorz Golonko mający w swym prawie piętnastoletnim  dorobku m.in. etapowe wyścigi MTB (Beskidy MTB Trophy, Sudety MTB Challenge, Carpathia MTB  Venture), serię marathonów (Powerade MTB Marathon), serię triathlonów (Volvo Triathlon Series). Jego dotychczasowe dokonania gwarantują wysoki poziom organizacyjny, a znając upodobania eksploracyjne możecie być pewni, iż po zakończeniu zawodów Wasze pojmowanie  Biegów Ultra zyska ciekawe, niespotykane dotychczas oblicze. Element poznawczy i nowa forma zawodów – to coś czego warto doświadczyć w naszym kraju, zgodnie z zasadą: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

18K7185 002

Porady dla uczestników ukażą się na Bieganie.pl

Bieganie trzy dni z rzędu w górskich warunkach to duże wyzwanie, jednakże odpowiednie nastawienie psychiczne będzie równie istotne jak forma sportowa, czy sprawdzone buty i właściwa odzież. Właśnie dlatego, na łamach naszego portalu, swoich porad będzie udzieliać jeden z najlepszych polskich ULTRA biegaczy – Marcin Świerc, który też weźmie udział w zawodach.

Warto wspomnieć, że swój udział potwierdziła także Justyna Frączek – uczestniczka ostatnich Mistrzostw Świata Adventure Racing rozgrywanych w Kostaryce.

18K6876 001

Wszelkie szczegóły dotyczące tras, przebieg, przewyższenia itp. znajdują się na stronie internetowej www.RunAdventure.com

Etap I – Wielki Stożek

Profil przewyższeń – dystans TROPHY
Istebna (Zaolzie) – Wielki Stożek (979 m n.p.m.) – Istebna (Zaolzie)

11

Profil przewyższeń – dystans CHALLENGE
Istebna (Zaolzie) – Przełęcz Łączecko (774 m n.p.m.) – Istebna (Zaolzie)

12

Etap II – Wielka Racza

Profil przewyższeń – dystans TROPHY

Rycerka Górna (Roztoka) – Wielka Racza (1236 m n.p.m.) – Istebna (Zaolzie)

21

Profil przewyższeń – dystans CHALLENGE

Racza dyst challenge

Etap III – Skrzyczne

Profil przewyższeń – dystans TROPHY
Istebna (Zaolzie) – Skrzyczne (1257 m n.p.m.) – Istebna (Zaolzie)

31

Profil przewyższeń – dystans CHALLENGE

Skrzyczne dyst challenge