badania krwi przed rozpoczeciem
10 lutego 2024 Dariusz Korzeniowski Sport

Badania krwi na początku treningów wysokościowych – Projekt Hipoksja


Projekt Hipoksja ma odpowiedzieć na pytanie: jak należy trenować w hipoksji, aby cieszyć się rekordami życiowymi. Wszyscy znamy korzyści płynące ze stosowania treningu wysokościowego. Sam pobyt w warunkach niedotlenienia może zmusić organizm do bardziej efektywnego wykorzystania tlenu, co może prowadzić do poprawy wydolności. Warunkiem wstępnym skutecznego treningu w takich warunkach są jednak dobre parametry krwi. Bohaterowie naszego projektu udali się do punktu pobrań Alab Sport, aby sprawdzić, jak to wygląda u nich.

Trening wysokogórski w teorii działa i jest coraz szerzej dostępny, również dla biegaczy amatorów. Potwierdzają to dziesiątki badań, pokazując czarno na białym, że u większości osób faktycznie poprawiają się parametry krwi, a wyniki szybują w górę. Teoria bazuje na dwóch podstawowych faktach: trening wysokogórski zwiększa ilość czerwonych krwinek, które transportują tlen do pracujących mięśni, a dodatkowo zwiększa się ich objętość, podnosząc nasze osiągi.

Trzeba mieć na uwadze, że w badaniach przeprowadzonych przez naukowców, byli sportowcy, na których trening hipoksyjny nie zadziałał w ogóle. Wiele artykułów stara się wyjaśnić powody, dlaczego niektórzy nie reagują na trening w warunkach hipoksji. Najczęściej wymienia się brak odpowiedniego zaopatrzenia w żelazo czy błędy treningowe. Na samym początku Projektu Hipoksja ten pierwszy aspekt chcieliśmy od razu wykluczyć, by skupić się na aspektach treningowych.

Co warto badać?

Naukowcy podają szczegółowe zalecenia dotyczące tego, jakie badania krwi wykonać przed obozem wysokogórskim, by maksymalnie wykorzystać efekt hipoksji. My skorzystaliśmy z gotowego pakietu badań, który w swojej gamie oferuje Alab Sport. Pakiet ten nazywa się WYTRZYMAŁOŚĆ i obejmuje badania:

  • funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego,
  • funkcjonowania układu hormonalnego,
  • funkcjonowanie nerek i wątroby,
  • analiza stężenia istotnych witamin i minerałów.

Alab Sport po każdych badaniach oferuje konsultację z lekarzem, więc będziemy mieli również możliwość omówić wyniki i ocenić je. Aktualnie pakiety badań są dostępne w mocno obniżonych cenach. Jak wyglądały badania – zobaczcie na naszej relacji!

A już niebawem wrócimy treningu wysokogórskiego do podwarszawskiego centrum wysokościowego Airzone Zamienie, by pokazać Wam, jak przebiegają nasze treningi.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
8 miesięcy temu

A wrzucicie konkret – jakie wyszły wyniki tych badań? Może być bez nazwisk 😉

Last edited 8 miesięcy temu by Anonim
dareko korzeniowski
Dariusz Korzeniowski

Na co dzień realizuje się w pracy w międzynarodowej korporacji ale w przerwach i po pracy z pasji do biegania jest promotorem aktywnego stylu życia. Bawi się sportem i inspiruje innych do biegania.