New Balance 1080v12
 
15 maja 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Asicsa Gel Virage 6


Zimą na naszej stronie www.sklepbiegowy.com ruszył konkurs na testerów obuwia biegowego. Rozpoczęte w tym roku testy, powoli nabierają kształtów. Część osób dopiero zacznie pracę, ale niektórzy już dzielą się z nami swoimi spostrzeżeniami.

Przedstawiamy Wam Edytę, która sprawdza dla nas Asicsa Gel Virage 6.

Więcej testów znajdziecie na naszej stronie w zakładce biegowi testerzy

edytaEdyta

Znalazłam się w gronie szczęśliwców, którzy dostali możliwość przetestowania obuwia sportowego. Na wstępie powiem, że swoją przygodę z bieganiem rozpoczęłam 12 lat temu, do dnia dzisiejszego sprawia mi to przyjemność i motywuje mnie do dalszych treningów. Bieganie jest nieodłączna częścią mnie i mojego życia.

W przeciągu tych 12 lat zdążyłam już wypróbować niejedne buty…..najważniejsze czego oczekuję od butów to wytrzymałość, wygoda i funkcjonalność. Dobrze dopasowane buty to podstawa, jest to jeden z podstawowych czynników, na który zwracam uwagę przy zakupie. Każdy szuka butów „skrojonych na miarę” o idealnych cechach i parametrach. Dobra kondycja naszych stóp to klucz do sukcesu.

W moim przypadku sprawdziły się buty firmy Asics. Dlatego też postanowiłam, że wybór padnie na jeden z modeli proponowanych przez Asics. Nie ukrywam, że musiałam na nie trochę poczekać  🙂 jednak nie żałuję….opłaciło się. Mój typ to ASICS Virage 6 .

Po otworzeniu przesyłki, która przybyła do mnie, aż z Olsztyna buty od razu przypadły mi do gustu, nie tylko ze względu na kolorystykę, ale również ze względu na ich wagę i wykonanie. Pierwsze wrażenia po przymierzeniu butów mile mnie zaskoczyły, czułam się w nich bardzo komfortowo, stabilnie i od razu wiedziałam, że to był strzał w dziesiątkę.

Przejdźmy jednak do szczegółów, czyli do praktycznego testowania.

Pierwszy trening zrobiłam w lesie, było to luźne wybieganie – 12km po leśnych ścieżkach oraz asfalcie. Buty charakteryzują się przede wszystkim dobrą amortyzacją, wsparciem stopy, oraz co najważniejsze komfortem użytkowania. Jest to pierwsza para butów, w których nie nabawiłam się odcisków i otarć przy pierwszym użytkowaniu. Także za to duży plus. Najnowsza podeszwa środkowa o podwójnej gęstości oraz system GEL w tylnej części podeszwy- pochłania wstrząsy podczas uderzeń o podłoże i pozwala na płynne i łatwe przejście podczas całego cyklu biegu. Dodatkowym atutem tego modelu jest zastosowanie siatkowej cholewki, która zwiększa oddychalność stopy biegacza oraz zapewnia doskonałą wentylację. Buty idealnie nadają się na treningi w terenie o zróżnicowanej nawierzchni, elementy odblaskowe zwiększają bezpieczeństwo na trasie oraz co najważniejsze dla płci pięknej bardzo ładnie się prezentują:)

edyta2

Kolejny test przeprowadziłam na stadionie lekkoatletycznym. Trening typowo wytrzymałościowy połączony z siłą biegową, a następnie praca nad szybkością. Buty sprawdzają się bez zarzutu. Podczas treningu wytrzymałościowego buty „wręcz mnie niosły”- lekka waga, miękkie podbicie i systemy amortyzacji sprawdziły się w 100 %. Twarda nawierzchnia, jaką jest tartan często powoduje bóle piszczeli (często mi się to zdarzało), po treningu w nowych butach Asics Virage 6 nie odczuwałam podobnych dolegliwości, co więcej czułam pełną stabilizację oraz wsparcie stopy. Siła biegowa w postaci skipów, wieloskoków i podskoków była czystą przyjemnością ze względu na idealną strukturę podeszwy, która podczas fazy wybicia i lądowania chroniła stopę przed wstrząsami oraz mikrourazami. Trening szybkościowy, oparty na startach niskich oraz rytmach utwierdził mnie w przekonaniu, że buty Asics Virage 6 są dla mnie idealne.

W związku, z tym, iż często przebywam na obozach sportowych w Szklarskiej Porębie chciałabym się z wami podzielić moimi wrażeniami z użytkowania butów w warunkach górskich. Wiadomo, że w górach panują dość specyficzne warunki, często wręcz ekstremalne, dlatego uznałam, że warto by było napisać kilka słów na ten temat. Asics Virage 6 są butami typowo treningowymi, przeznaczonymi przeważnie do biegania na asfalcie bądź lesie, jednak ja pokuszę się o opis w warunkach nieco odmiennych. Jeśli ktoś był kiedyś w Szklarskiej Porębie wie, że trasy biegowe są tutaj dość urozmaicone ze względu na podłoże i ukształtowanie terenu. Możemy tutaj spotkać zarówno ścieżki leśne, żwirowe, kamieniste, jak i pełne nierówności oraz górskich wzniesień. Dla mnie to idealne warunki treningowe, jednak ważną rolę odgrywają wówczas buty, w których się biega. Asics Virage 6 pod tym względem nie ustępują innym butom, które są przeznaczone typowo do warunków górskich. Będąc w Szklarskiej zawsze miałam problemy z doborem odpowiednich butów na treningi wytrzymałościowe i górskie wycieczki. Ze względu na dość obszerny kilometraż, który zawsze pokonuję na obozie (160-180km na tydzień) buty były wystawione na „próbę wytrzymałości”. Z czystym sumieniem mogę przyznać, że sprawdzają się doskonale. Wszystkie technologie, które zostały zastosowane w modelu Asics Virage 6 powodują, że są to buty „wręcz idealne” dla mnie:). Warto wspomnieć o systemach, które znalazły zastosowanie w tym modelu:

•    Gel Cushioning System – system ASICS GEL to opatentowana konstrukcja wykorzystująca własności specjalnego rodzaju silikonu, który wbudowany w podeszwę środkową tworzy doskonałą amortyzację,
•    Duomax – system oparty na kombinacji w podeszwie zewnętrznej dwóch materiałów o różnej spoistości, wprowadzonych w podeszwę celem zwiększenia poziomu kontroli sportowca nad ruchami pronacyjnymi w poszczególnych fazach kroku,
•    ComfortDry Sockliner – trzywarstwowa wkładka wewnętrzna, gwarantująca lepsze dopasowanie do stopy, optymalną cyrkulację powietrza, oraz właściwości antybakteryjne,
•    AHAR+ – Bardzo lekka i trwała mieszanka gum odpornych na ścieranie; stosuje się ją w podeszwie zewnętrznej mającej bezpośredni kontakt z podłożem; zapewnia dobrą przyczepność, silne odbicie od podłoża i zwiększenie trwałości podeszwy,
•    SpEVA – doskonały materiał stosowany w budowie podeszwy środkowej o wysokich właściwościach odkształcających, które podnoszą elastyczność kroku.

Podsumowując moją recenzję muszę przyznać, że buty, które miałam przyjemność testować spełniły moje wszystkie oczekiwania, a nawet je przerosły. Jestem doświadczoną zawodniczką, i mogę szczerze stwierdzić, że buty Asics Virage 6 są warte polecenia oraz na pewno spełnią „wygórowane” oczekiwania wszystkich biegaczek – zarówno amatorek jak i zawodowych sportsmenek:)

Na koniec kilka słów o mnie

Mój średni tygodniowy kilometraż to 80-100 km, tereny po których biegam to las, asfalt i czasem stadion. Specjalizuje się w biegach ulicznych, przełajowych, crossowych . Moje życiówki :

10 km – 36,53
15 km – 57,06
Półmaraton – 1,23, 15
Maraton – 3,00,33

Uwielbiam rywalizację, pot wylany na treningach oraz uczucie dobrze wykonanej pracy, która później procentuje w postaci sukcesów na zawodach oraz biciem swoich rekordów życiowych. Trenujemy po to, aby wygrywać i przekraczać kolejne bariery, które znajdują się jedynie w naszej głowie.