13 sierpnia 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

Andrzej Długosz najszybszy w Norwegii


Andrzej Długosz z Rytra (Alphawoolf Polska), najlepszy polski biegacz górski ostatnich lat wygrał w sobotę (9 sierpnia) bieg Fanaråken Opp w Norwegii.

dlugosz 1

Andrzej pojawił się na tej imprezie po raz pierwszy w swojej karierze, dlatego 8,5 km (przewyższenie 1200 m) wyścig rozpoczął zachowawczo, tym bardziej, że pierwsze 5 km trasy było bardzo trudne.

Decydujący atak, który przesądził o zwycięstwie reprezentant Polski przeprowadził właśnie po ok. 5 km biegu. Wówczas nasz zawodnik podkręcił tempo, co pozwoliło mu uciec grupie pozostałych zawodników. Dzięki tej decyzji na mecie mógł cieszyć się ze zwycięstwa.

Razem z Długoszem na starcie Fanaråken Opp stawiła się czołówka biegaczy z Norwegii. Każdy uczestnik biegu musiał wystartować z przynajmniej 2 kg plecakiem, co dodatkowo zwiększało trudność biegu.

Polak aktualnie przygotowuje się w Norwegii do spektakularnego i zarazem najtrudniejszego biegu górskiego w Skandynawii – La Sportiva Skaala Uphil, który odbędzie się już 16 sierpnia (strona zawodów: www.skaala.no). Na tej imprezie zmierzy się z najlepszymi „góralami” z całego świata. Na starcie pojawią się m.in. rekordzista trasy Turek Ahmet Arslan i zawodnicy z Afryki.

Trasa tego biegu będzie jeszcze trudniejsza niż podczas pierwszego startu Długosza w Norwegi. Start nastąpi na wysokości 29 m n.p.m., skąd biegacze, na odcinku 8 km, będą mieli do pokonania 1819 m przewyższenia. Średnie nachylenie trasy to 22,5%, a plecak tym razem powinien ważyć przynajmniej 2,5 kg.

dlugosz podbieg
Piękne okoliczności przyrody i Andrzej Długosz na podbiegu

Andrzej Długosz ostatnie dni przed startem poświęca na chodzenie po górach. W czwartek wyjedzie na miejsce startu by w piątek wziąć udział w odprawie technicznej i konferencji prasowej. Celuje w miejsce w pierwszej 5, o rekordzie trasy tym razem nie myśli. Zawodnik z Turcji i obecnie jeden z 2 najlepszych biegaczy górskich na świecie wbiegł na szczyt góry Skaala w roku 2012 w czasie 1:07:06, Andrzej Długosz chce złamać 1:10. Sporo będzie jednak zależało od pogody.
Wyniki Fanaråken Opp 2014

Mężczyźni

1. Andrzej Długosz (Polska) – 1:00:10
2. Joel Dyrhovden (Samnanger IL/Team Dyrhovden) – 1:03:30
3. Geir Steig (Luster IL) – 1:03:53
Kobiety
1. Inger Liv Bjerkreim Nilsen (Vidar SK /Team United Bakeries) – 1:10:32
2. Eva Jurenikova (Halden SK /Tsjekkia) – 1:17:16
3. Audhild Hestad (Gaular IL) – 1:17:40

Możliwość komentowania została wyłączona.