jenna hutchins rekord
17 grudnia 2020 Bartłomiej Falkowski Sport

Amerykańska nadzieja


Wyobraź sobie, że właśnie biegasz jakieś osiemsetki w tempie 3:15-3:10 min/km, myśląc jednocześnie o tym poście na Instagramie, który okrasisz hasztagami #hardwork #workout #power. Nagle jednak słyszysz kroki, potem oddech, a już po chwili wyprzedza Cię filigranowa dziewczynka o długich blond włosach. Niestety nie możesz z nią porozmawiać po treningu, bo zawodniczka spieszy się… na lekcję historii. Poznajcie szesnastoletnią Jenny Hutchins.  

Jest 11 grudnia 2020, na stadionie Uniwersytetu Columbia w Stanach Zjednoczonych zbierają się zawodnicy uczestniczący w Five and Dime Athletics Meeting. Nie jest to impreza juniorska, wśród zawodników są profesjonalni zawodnicy mający kontrakty sponsorskie. Na bieżni rozgrzewa się nastoletnia Hutchins. Jej celem jest pobicie licealnego rekordu Stanów Zjednoczonych na 5000 m.

Próba ta miała nastąpić już tydzień wcześniej podczas Sound Running Track Meet w Południowej Karolinie. Niestety organizatorzy odmówili startu młodej zawodniczce z Tennessee. Jenna nie ukrywała, że była tą decyzją rozczarowana, ale starała się podchodzić do tego bardzo dojrzale i profesjonalnie. W wywiadzie udzielonym DyeStat.com powiedziała „Byłam trochę sfrustrowana, kiedy po raz pierwszy usłyszałam tę informację, ale nie chciałam zbytnio się nad tym rozwodzić. Skoncentrowałam się na wyścigu, który był przede mną i przygotowałam się na to, by dać z siebie wszystko w Południowej Karolinie. Oczywiście poziom zawodów w Kalifornii był niesamowity [w zawodach Sound Running Track Meet brała udział elita amerykańskiego biegania z uczestnikami Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich na czele – red.] i chciałabym ścigać się z tamtymi zawodniczkami, ale tak widocznie było mi pisane i doceniam starania wszystkich, którzy sprawili, że pobiegłam w ten weekend”.

Na bieżni w Columbii największą rywalką nastolatki miała być starsza o osiem lat zawodniczka GTC Asics – Annie Rodenfels. W pobiegowych wywiadach Hutchins podkreślała jednak wsparcie płynące od starszej koleżanki. Obie zawodniczki biegły blisko siebie przez cały dystans biegu. Pierwsze metry należały do Rodenfels, jednak już po pierwszych czterech okrążeniach na prowadzenie wyszła Hutchins zdobywając stopniowo przewagę nad bardziej doświadczoną rywalką. Na ostatnie koło liderka wbiegała z kilkunastometrową przewagą. Ostatnią setkę musiała jeszcze poświęcić na obieganie dublowanych zawodniczek jednak ani to, ani mocny finisz Rodenfels nie odebrało Hutchins zwycięstwa w czasie 15:34,47. Druga na mecie Annie Rodenfels również poprawiła rekord życiowy wynikiem 15:35,18. (Pełne wyniki)

jenna hutchins

Wynik Jenny Hutchins to rekord Stanów Zjednoczonych U16 odebrany słynnej, byłej zawodniczce Alberto Salazara, Mary Cain. Ale to nie jest wszystko. Dodatkowo poprawiła ona rekord w kategorii U20 na otwartym stadionie, należący od siedemnastu lat do Molly Huddle, byłej seniorskiej rekordzistki USA na 5000 m, szóstej na Igrzyskach w Rio na 10 000 m. Należy jednak wspomnieć, że w Stanach Zjednoczonych dwie zawodniczki w kategorii U20 pobiegły szybciej halową piątkę. Były to Sara Disanza (15:20,57 2014 r.) i Anna Rohrer (15:32,02 2016 r.) Nie umniejsza to jednak wyczynowi młodziutkiej Hutchins, która tym czasem weszła na 23. miejsce tegorocznych amerykańskich list.

A skoro już o listach mowa, to wynik reprezentantki Tennesse byłby również najlepszym wynikiem wśród polskich zawodniczek w tym roku, w zeszłym, normalnym sezonie także. Najlepszym wynikiem wśród seniorek! Nastolatka mogłaby liczyć na złoty medal „dorosłych” Mistrzostw Polski we Włocławku.

Jenna w tygodniu biega około 60 kilometrów z dwoma dniami wolnymi od biegania, ale przeznaczonymi na trening ogólnorozwojowy. Poza bieganiem regularnie wędruje po górach, pływa i jeździ na rowerze. Zauważa, że zbyt duże obciążenie samym bieganiem w jej wieku mogłoby zabrać jej nogom świeżość. Podobne zdanie ma jej szkolny trener Anthony Jones, który tak jak Hutchins, na największe sukcesy czeka w wieku seniorskim. Jak na tak młodą zawodniczkę jej wypowiedzi są bardzo dojrzałe i stonowane. Twierdzi, że mimo iż osiąganie rekordowych wyników jest przyjemne to największą radość sprawia jej sam proces treningowy i bieganie, które uwielbiała już od dziecka.

Rok 2020 z pewnością był dla Hutchins przełomowy. Poza rekordem kraju na 5000 m wygrała również Licealne Mistrzostwa USA w przełajach, gdzie jako pierwsza zawodniczka w biegu na pięć kilometrów zeszła poniżej granicy 16 minut (15:58,42). Biegaczka, która przygodę ze sportem rozpoczęła od piłki nożnej (może to ten epizod nadal wpływa na jej krótki i niski krok biegowy) ma szansę w najbliższych latach wyrosnąć na jedną z czołowych zawodniczek na świecie. Amerykański system szkolenia i dojrzałość bijąca z wypowiedzi Jenny pozwalają mieć na to dużą nadzieję. 

Możliwość komentowania została wyłączona.

Bartłomiej Falkowski
Bartłomiej Falkowski

Biegacz o wyczynowych aspiracjach, nauczyciel wychowania fizycznego i wielbiciel ciastek. Lubi podglądać zagranicznych biegaczy i wplatać ich metody treningowe do własnego biegania.