20 maja 2012 Redakcja Bieganie.pl Sport

Akademickie Mistrzostwa Polski w Bydgoszczy

Przez dwa dni (18-19 maja) na bydgoskim stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka, o medale podczas Akademickich Mistrzostw Polski rywalizowali studenci.

Iga Baumgart

Na dobrym poziomie stał bieg studentek na 400 m, w którym po złoty medal z rekordem życiowym 52.85 sięgnęła Iga Baumgart. Rekord sezonu poprawiła druga na mecie Magdalena Gorzkowska (54.28). Wśród studentów zwyciężył Mateusz Fórmański z 47.54.

Zwycięstwo Kryńskiego na 100 m.

Królem sprintu studentów w Bydgoszczy został Kamil Kryński, który zdobył złote medale na 100 m (10.60) i 200 m (20.80). Wynik na 200 m jest zarazem nowym rekordem życiowym Kamila oraz minimum na Mistrzostwa Europy w Helsinkach (min.20.85).

Martyna Opoń

Najszybsza na "setkę" wśród pań była Martyna Opoń – 11.98, a na 200 m Agata Bednarek (24.22). Iga Baumgart życiową formę zaprezentowała także na tym dystansie, gdzie była trzecia z 24.35. Dodatkowo Martyna Opoń do złota na 100 m, dołożyła srebro na dystansie dwa razy dłuższym (24.25).

Pierwsze okrążenie biegu pań na 800 m

Na 800 m najlepsza była Danuta Urbanik, która dwa okrążenia przebiegła w 2:06.52. Tuż za nią z rekordem sezonu uplasowała się Monika Harasim (2:06.94), a trzecia była Monika Flis z 2:08.21. Bieg po 400 m (1.02.6) prowadziła zwarta grupa biegaczek z Urbanik i Jóźwik na czele. Danka zaczęła finiszować z 300 m, między zawodniczkami zrobiła się luka. Na około 200 m do mety w pogoń za nią ruszyła Monika Harasim, która mocnym finiszem postraszyła Urbanik na końcówce.

Zwycięstwo Danuty Urbanik

Wśród studentów o zwycięstwie decydowały setne – najlepszy okazał się Kamil Gurdak (1:51.48), srebro przypadło Sebastianowi Smolińskiemu (1:51.55), a trzecie miejsce Michałowi Makowskiemu(1:51.57).

Na 1500 m po pasjonującej walce na ostatnich stu metrach, zwyciężyła Karolina Waszak (4:29.80), druga była Alicja Benedyk (4:30.49), a brąz przypadł Monice Hałasie (4:30.57). Bieg był bardzo wolny, po 1100 m międzyczas wynosił 3:28.

Wśród studentów na dystansie 3 i 3/4 okrążenia formą błysnął Jakub Nowak, który pobił rekord życiowy (3:48.19). O dwie setne sekundy wolniejszy był Damian Żubrowski (3:48.21). Trzecie miejsce dla Szymona Sznury – 3:50.25.

Na 3000 m zwyciężył Michał Bernardelli (8:24.57), multimedalista akademickich MP. Srebro dla Dawida Kubca ( 8:25.32-rekord życiowy), a kolejny medal dla Jakuba Nowaka (8:27.27-rekord życiowy).

Zawody, dzięki oprawie pięknego stadionu i braku opóźnień w startach, były udane. Bydgoszcz jednak nie postarała się w kwestii nagród dla najlepszych studentów. Dla medalistów przygotowane były jedynie medale i dyplomy oraz… książka przyrodnicza.