24 lipca 2014 Redakcja Bieganie.pl Sport

9 sierpnia możesz pobiec mostem pontonowym przez Bug


Bieg Polesie ma za zadanie przełamywać granice i promować polsko-ukraińsko-białoruskie Polesie. Organizacyjnie wpisuje się on w Dni Dobrosąsiedztwa, na czas których (7-10 sierpnia 2014) otwiera się możliwość przekraczania granicy polsko-ukraińskiej przez most pontonowy położony na Bugu, na wysokości miejscowości Zbereże w Polsce oraz Adamczuki na Ukrainie. Docelowo chcielibyśmy, a dążą do tego lokalne władze polskie i ukraińskie, aby taki most na stałe połączył Polskę z Ukrainą, a trasa Biegu została rozszerzona o terytorium Białorusi. Czas pokaże, na ile jest to możliwe. Tegoroczny Bieg organizowany jest 9. sierpnia na dystansie ok. 20km (Bieg Główny) oraz 10km (Nordic Walking).

934741 496579817139588 2882686093415713540 n

Na co dzień droga z Włodawy do Szacka wiąże się z przebyciem blisko 100 km i pokonaniem wyjątkowo nieprzyjaznej granicy w Dorohusku-Jagodinie, gdzie podróżujący zmuszeni są odstać kilkadziesiąt godzin w imię tzw. bezpieczeństwa i ochrony granicy zewnętrznej UE. Droga przez Zbereże-Adamczuki wynosi niewiele ponad 25 km. W tym kontekście, Bieg ma za zadanie udowodnić, że granica polsko-ukraińska może być granicą przyjazną i że da się ją przekraczać sprawnie i w miłej atmosferze. Dla mieszkańców powiatu włodawskiego oraz przyjeżdżających tam turystów to dostęp do przepięknych jezior i lasów Szackiego Parku Narodowego oraz szansa na rozwój turystyki pieszej i rowerowej. Dla nas to szansa na pokonanie tej trasy w kilka godzin biegiem a potem na cieszenie się resztą Dni Dobrosąsiedztwa w przepięknej okolicy, przy przepysznym poleskim jedzeniu i dowolnie wybranych trunkach oraz oprawie muzycznej zapewnionej przez Wiewiórkę na Drzewie oraz inne zespoły.

Bieg Polesie oraz Dni Dobrosąsiedztwa to okazja na zmianę wizerunku granicy, ale także nastawienia mieszkańców pogranicza do tej granicy, siebie nawzajem, do wspólnej, często skomplikowanej i krwawej historii. Bieg, który ma fizycznie przełamywać granicę, łączymy z edukacją ukierunkowaną na przełamywanie granic mentalnych, powstałych pod wpływem propagandy, która wmawiała nam, że Bug jest naturalną granicą dzielącą Polaków od Ukraińców czy Białorusinów. Łączącym elementem jest towarzyszące Biegowi seminarium poświęcone bitwie pod Szackiem – największej polsko-sowieckiej bitwe 1939 roku. Nawiązaniem do bitwy jest m.in. trasa Biegu, prowadząca drogą, po której polskie oddziały wycofywały się z Szacka aby połączyć się z SGO Polesie generała. F. Kleeberga. 

Bieg organizowany jest przez Fundację Bieg Rzeźnika przy wsparciu Stowarzyszenia OTK Rzeźnik, Stowarzyszenia Maratonu Lubelskiego oraz Instytutu Studiów Migracyjnych, we współpracy oraz przy wsparciu Ambasady RP w Kijowie na Ukrainie, Gminy Wola Uhruska, Starostwa Powiatowego we Włodawie oraz władz Rejonu Szackiego na Ukrainie. 

Zapisy trwają do 3. sierpnia (potem lista uczestników przekazywana jest Straży Granicznej), warunkiem koniecznym jest posiadanie ważnego paszportu. Aktualne informacje i zapisy na stronie www.biegpolesie.pl oraz na www.kalendarzbiegowy.pl

Możliwość komentowania została wyłączona.