8 września 2008 Redakcja Bieganie.pl Sport

7 września odbyły się Mistrzostwa Polski w Półmaratonie w Pile


W Pile odbył się Półmaraton PHILIPSa i tradycyjnie przy okazji Mistrzostwa Polski w Półmaratonie. W biegu otwartym tryumfowali zawodnicy spoza Polski: Kenijczyk Boniface Nduva 1:03:48 i Białorusinka Volha Krautsova 1:14:45. W Mistrzostwach Polski zwyciężyli debiutujący w półmaratonie Artur Kozłowski 1:04:29 i trzecia przed rokiem Agnieszka Gortel 1:14:48.

pil08_1.jpg
Czołówka, 500 m po starcie

Przed biegiem spadł w Pile duży deszcz, jednak przed startem już nie padało, temperatura wynosiła 18 stopni.

Bieg mężczyzn odbywał się w bardzo rwanym tempie. Raz 3:11, raz 2:58, a potem znowu 3:06. Było to wynikiem nie wiadomo czy zaplanowanej czy przypadkowej taktyki zawodników kenijskich.

pil08_6.jpg
Na zdjęciu Grzegorz Gajdus nawołujący zawodników przypuszczalnie do trzymania równego tempa

Nie obyło się bez na szczęście niegroźnych, ale sportowo skutkujących wypadków. Chyba na 7 kilometrze Rafał Wójcik potknął się o nogi zawodnika kenijskiego (Soimo) i przewrócił się. Mimo, że nie stracił dużo do prowadzącej grupki (około 20 metrów) to jednak kosztowało go to dużo sił (wyhamowanie na rękach przy sporej prędkości) i nie doszedł już prowadzącej grupki.

pil08_2.jpg

Tutaj jeszcze Rafał Wójcik w czołowej grupce na chwile przed wywrotką.

pil08_3.jpg
Tutaj Nathan Soimo tłumaczy komuś jak doszło do wywrotki, Rafał jest już z tyłu.

pil08_4.jpg

Rafał będzie próbował utrzymać a może i skrócić dystans, ale niestety nie uda mu się to. Mimo to należą mu się brawa za waleczność.

Polscy zawodnicy powoli odpadali z czołówki, najdłużej trzymali się Kozłowski, Kaczmarek i Ochal, jednak nie utrzymali się przy jednym z ataków Kenijczyków i biegli z kilkudziesięcio, a potem kilkuset metrową stratą do prowadzącej dwójki Kenijczyków i Białorusina Rahutsova.

pil08_5.jpg
Prowadząca dwójka Kenijczyków: Boniface Nduva i Joel Komen (wzór postaci biegacza w logotypie Bieganie.pl)

pil08_13.jpg

pil08_7.jpg
Przewaga była na tyle duża, że nie zmieniła sie nawet z powodu kilkusekundowego zamieszania w czołówce, kiedy to zawodnicy kenijscy zamiast zawrócić na nawrocie pobiegli prosto.

Tuż przed metą Arturowi Kozłowskiemu udało się dojść Białorusina i w bardzo mocnej walce pokonać. Tym samym Artur Kozłowski w swoim półmaratońskim debiucie zapewnił sobie tytuł Mistrza Polski, pokonując bardziej utytuowanych kolegów z bieżni (Michał Kaczmarek) czy ulicy (Paweł Ochal).

pil08_8.jpg

W biegu kobiet przez długi czas znaczną przewagę utrzymywała Edyta Lewandowska. Jednak jak dowiedzieliśmy się od zawodniczki, na 14-tym kilometrze odnowiła się jej kontuzja rozcięgna podeszwowego i już z bólem pokonywała kolejne kilometry. To właśnie na około 14 kilometrze liderującą Lewandowską wyprzedziła Białorusinka Krautsova, a tuż przed metą, można powiedzieć, że internetowa podopieczna Jurka Skarżyńskiego, Agnieszka Gortel, która dzięki temu zdobyła swój pierwszy tytuł Mistrza Polski.

Po biegu powiedzieli:

pil08_9.jpg
Artur Kozłowski

Artur Kozłowski: Jestem bardzo szczęśliwy, bieg był dosyć szarpany, ale potem dobrze nam się współpracowało z Michałem i Pawłem. Miałem założenia żeby zrobić klasę Mistrzowska (czyli 1:04:30) i to dokładnie się udało. Trener (Tomasz Kozłowski – zbieżność nazwisk przypadkowa) wprawdzie troche mnie opieprzył, że nie poszedłem za Kenijczykami, bo jak widać było na finiszu miałem jeszcze duży zapas sił, ale nie czułem się tak pewny żeby ryzykować bieg z nimi. Cieszę się, że taki wynik, że Mistrzostwo Polski i że to wszystko w debiucie.

Bieganie.pl: Gdzie się przygotowywalełś?

AK: Byliśmy (z trenerem i radkiem Kłeczkiem) w Zakopanem.

Bieganie.pl: Jakieś jeszcze plany w tym sezonie?

AK: Nie, to była Impreza docelowa i teraz juz przerwa.

pil08_10.jpg
Agnieszka Gortel

Agnieszka Gortel: Jestem bardzo zaskoczona, Edycie ewidentnie coś musiało się stać bo biegła pod koniec juz bardzo wolno.

Bieganie.pl: Tak czy inaczej, wielkie gartuacje, wczoraj byłaś jeszcze załamana tym że masz fatalne wyniki badań kwri, niski poziom żelaza a tutaj taki wynik, przy okazji życiówka?

AG: Nadal nie mogę w to uwierzyć

Bieganie.pl: Jakie plany dalej?

AG: Startuję jeszcze w Półmaratonoie 4energy, to właściwie u mnie w domu więc wypada żebym pobiegła.

pil08_11.jpg
Czołówka Mistrzów Polski

pil08_12.jpg
Czołówka Mistrzyń Polski

Zapytaliśmy się też Michała Smalca co było przyczyną znacznie słabszego niż mogliśmy sie byli spodziewać biegu. Dowiedzieliśmy się, że Michała zaczęły na trasie łapać skurcze mięśnia dwugłowego.

Czołówka Mężczyzn:

1 Boniface Nduva Kenia 1:03:48
2 Joel Komen Kenia 1:04:07
3 Artur Kozłowski Polska 1:04:29
4 Stiapan Rahutsov Białoruś 1:04:33
5 Michał Kaczmarek Polska 1:04:46
Czołówka Pań:

1 Volha Krautsova Białoruś 1:14:45
2 Agnieszka Gortel Polska 1:14:48
3 Edyta Lewandowska Polska 1:14:54
4 Marzena Kłuczyńska Polska 1:15:20
5 Olga Kalenderova-Ochal Polska 1:16:33

***

PS. Bieganie.pl jest w posiadaniu unikatowego nagrania piosenki biegowo-bożonarodzeniowej nagranej przez Agnieszkę Gortel w 2003 roku także do słów Agnieszki. Jednak ponieważ zawodniczka uznała wówczas, że nie zaśpiewała wystarczająco czysto prosiła o niepublikowanie tego nagrania. W obliczu nowych faktów (Mistrzostwa Polski Agnieszki) być może znajdzie się firma fonograficzna chcąca wydać nagranie a co za tym idzie będzie bodziec do poprawienia go. W razie zainteresowania prosimy o kontakt na adres redakcji.

Możliwość komentowania została wyłączona.