running 2023 tier1 non sponsored wac before launch blog 2022 2 143 1040397
8 września 2023 Jakub Jelonek Sport

25 medali zdobyli w Budapeszcie zawodnicy adidasa


Niedawno zakończyło się największe lekkoatletyczne wydarzenie tego roku – Mistrzostwa Świata w Budapeszcie. Wystąpiła a nich duża grupa zawodników wspieranych przez adidas. Napędzani przez pomagającą bić rekordy linię ADIZERO, sportowcy dokonywali wielkich rzeczy, czyniąc niemożliwe możliwym do zrobienia. Sportowcy wspierani przez markę adidas zdobyli łącznie 25 miejsc na podium Mistrzostw Świata.

Był to jak dotąd najbardziej udany występ marki adidas na Mistrzostwach Świata. Odnieśli tu zwycięstwa tacy sportowcy jak Noah Lyles, który odniósł pierwsze zwycięstwo zarówno na 100 m, jak i 200 m od 2015 r. i zdobył na 200 m tytuł mistrza świata po raz trzeci z rzędu. Sprinter biegł w kolcach ADIZERO Prime SP2 i z wielką przewagą zwyciężył na 200 m z czasem 19,52, ugruntowując swoją pozycję najlepszego sprintera w historii Ameryki na tym dystansie.

Kolejne sukcesy osiąga Grant Holloway, który stał się drugim człowiekiem w historii z trzema tytułami mistrza świata w biegu na 110 m przez płotki z rzędu. Dzięki ostatniemu zwycięstwu Holloway stał się jednym z najbardziej utytułowanych sportowców w biegu na 110 m przez płotki, czyniąc niemożliwe możliwym. Biegający w ADIZERO Prime SP2 Holloway zdecydowanie odjechał w finale konkurentom, przekraczając linię mety w czasie 12,96.

W Budapeszcie w butach ADIZERO Prime SP2 biegła też Marileidy Paulino, która przekroczyła linię mety ze znaczną przewagą nad Natalią Kaczmarek. Sprinterka wywalczyła nie tylko złoto mistrzostw świata, a także rekord kraju na 400 m.

Danielle Williams zdobyła kolejny tytuł mistrzyni świata w biegu na 100 m przez płotki. To jej drugie zwycięstwo po triumfie w 2015 roku. W Budapeszcie w butach ADIZERO Prime SP2 uzyskała najlepszy czas w sezonie wynoszący 12,43.

W wieku 25 lat Miltiadis Tentoglou ma już osiem tytułów światowych imprez w skoku w dal. Jednak niedawny tytuł z Budapesztu z pewnością doskonale uzupełnia jego zestaw najważniejszych osiągnięć w jego wybitnej karierze. W kolcach ADIZERO LJ Tentoglou skoczył w ostatniej próbie w finale aż 8,52 m i zapewnił sobie złoto po pełnym napięcia finale.

Tego samego dnia Antonio Watson rzucił wyzwanie i sięgnął po złoto w finale biegu na 400 m, zdobywając tym samym pierwszy od 1983 roku tytuł mistrza świata dla Jamajki w tej konkurencji. W kolcach ADIZERO Prime SP2 Watson przekroczył linię mety z rewelacyjnym czasem 44,22.

Przedostatniego dnia w Budapeszcie, biegnąca w butach ADIZERO Adios Pro 3 Amane Beriso została mistrzynią świata w maratonie, przekraczając linię mety z czasem 2:24:23.

Amane Beriso Shankule wins the womens marathon world title at the world track and field championships

Tego samego dnia wieczorem do historii przeszedł bieg na 800 m mężczyzn, w którym wszyscy medaliści mieli kolce z serii Adizero: złoto zdobył Marco Arop w Adizero Ambition, srebro Emmanuel Wanyonyi także w Adizero Ambition, a brąz Ben Pattison w Adizero Prime SP2.

Alberto Uncini Manganelli, dyrektor generalny Running & Credibility Sports w adidas, przyznaje:
Ostatnie 9 dni było fenomenalne. Nasi sportowcy dali z siebie absolutnie wszystko i napisali swój własny fragment historii sportu. Nas, jako zespół adidas, napawa wielką dumą, że całe nasze wsparcie i nasze produkty były w stanie pomóc im w drodze do zwycięstwa. Nasza marka zrodziła się z wyjątkowej pasji do zwyciężania, z marzeń, aby nasi sportowcy osiągali jak największe możliwe sukcesy, oraz z zaangażowania, aby zapewnić sportowcom tylko to, co najlepsze. To właśnie inspiruje nas każdego dnia i to napędza nasze zaangażowanie w innowacje, opracowywanie nowych i unikalnych produktów oraz dostarczanie najlepszych produktów zarówno sportowcom, jak i światowym konsumentom.

We wszystkich konkurencjach aż 16 zawodników adidas zdobyło 5 srebrnych i 11 brązowych medali. Srebro zdobyła Anna Hall w siedmioboju, Shamier Little na 400 m przez płotki, Erriyon Knighton na 200 m, Emmanuel Wanyonyi na 800 m i Eleanor Patterson w skoku wzwyż, natomiast brąz zdobyli: Zharnel Hughes na 100 m, Alina Rotaru-Kottmann w skoku w dal, Bence Halasz w rzucie młotem, Abraham Kibiwot w biegu na 3000 m z przeszkodami, Kendra Harrison na 100 m przez płotki, Quincy Hall na 400 m, Mackenzie Little w rzucie oszczepem, Ben Pattison na 800 m, Lindon Victor w dziesięcioboju, Jacob Krop na 5000 m i Jakub Vadlejch w rzucie oszczepem.

DZIEDZICTWO ADIZERO

Historia ADIZERO rozpoczęła się w Berlinie, gdzie 28 września 2008 roku Haile Gebrselassie przedstawił światu buty ADIZERO ADIOS 1, pobijając swój własny rekord świata i stając się pierwszą osobą, która przekroczyła barierę 2:04 w maratonie.

Dekada, która nastąpiła po tym rekordowym dniu, należała do kolejnych butów serii ADIZERO. Wkrótce byliśmy świadkami wprowadzenia ADIZERO ADIOS PRO, ADIZERO BOSTON, ADIZERO PRIME X, ADIZERO TAKUMI SEN, ADIZERO PRIME X STRUNG, ADIZERO SL i najnowszych dodatków do tej serii – ADIZERO BOSTON 12 i ADIZERO ADIOS 8.

Po bezprecedensowym roku 2021, w którym w butach Adizero padło 7 rekordów świata i wygraliśmy 54% z 50 najlepszych biegów ulicznych na świecie, rok 2022 również należał do serii Adizero. Wywalczono w nich 9 tytułów mistrza świata, pobito dwa rekordy świata i wygrano 50% maratonów określanych jako Majors.

Artykuł powstał na zlecenie marki adidas.

Bądź na bieżąco
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub Jelonek
Jakub Jelonek

Były chodziarz, który nieustannie dokądś zmierza (wielokrotny reprezentant Polski i dwukrotny olimpijczyk – z Pekinu i Rio). Współautor biografii Henryka Szosta, Marcina Lewandowskiego i Adama Kszczota oraz książki „Trening mistrzów". Doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Pracownik Uniwersytetu Jana Długosza, a także trener lekkoatletycznych klas sportowych w IV L.O. w Częstochowie. Działa też jako sędzia i organizator imprez, nie tylko sportowych.