24 marca 2015 Redakcja Bieganie.pl Sport

25 marca, Warszawa – pobiegnij dla pokoju!


25 marca (środa) Warszawę odwiedzą inicjatorzy projektu „Run for peace – Bieg dla pokoju”. Każdy z Was może dołączyć do ich sztafery i poprzeć ich szlachetny projekt. My tłumaczymy o co biega.

1.jpg

Logo akcji

21 marca grupa 12 biegaczy i biegaczek, wolontariuszy, społeczników z Ukrainy wyruszyła w biegową, pokojową podróż po Europie. Data nie jest przypadkowa, wypada w rocznicę podpisania umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską. Sztafeta „Biegu dla pokoju” planuje odwiedzić 42 europejskie stolice, pokonując dystans kilkunastu tysięcy kilometrów. Przystankiem końcowym będzie Watykan, a pierwszym… Warszawa. Do stolicy Polski autorzy akcji dotrą 25 marca około 10:00. Cały zespół serdecznie zaprasza wszystkich, którzy chcieliby spędzić z nimi choćby krótką, biegową chwilę, na dołączenie się do sztafety. Drużyna przebiegnie przez najbardziej charakterystyczne punkty Warszawy.
Popołudniu, ok. godz. 14 na Mokotowskiej 43 sztafeta spotka się z przedstawicielami unijnego programu SALTO, wspierającego społeczne i kulturalne partnerstwa organizacji z Unii Europejskiej oraz krajów Europy Wschodniej i Kaukazu. Po spotkaniu biegacze wyruszą w dalszą biegową podróż – i w dalszym ciągu będzie się można do nich przyłączyć. Przygoda ze stolicą zakończy się na kempingu WOK (ul. Odrębna 16, na końcu Wału Miedzeszyńskiego). Stamtąd sztafeta wyruszy do Czech.
Każde 5 minut wspólnego biegu do duży gest sportowej solidarności. Wiadomości o dokładnej trasie biegu pojawią się już wkrótce na fanpage’u „Run for Peace”. (https://www.facebook.com/runpeaceukraine). Opiekunem grupy w Warszawie będzie Łukasz Smogorowski, pracownik europejskiej sieci informacji młodzieżowej Eurodesk, działającej przy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, z zamiłowania biegacz górski, podróżnik rowerowy, ultramaratończyk (osoby chcące dołączyć do sztafety w Warszawie mogą 25 marca dzwonić do Łukasza na numer: 509 49 25 52).
Całe wydarzenie zyskało już wielu partnerów w Europie, a w samej Ukrainie wsparcie ludzi sportu, polityki, społeczników, wolontariuszy. Wśród nich jest m.in. Hanna Hopko, szefowa Komitetu Spraw Zagranicznych w ukraińskim parlamencie, Jurij Biriukov, wolontariusz, doradca prezydenta Ukrainy,  Dawid Arachamija, założyciel Stowarzyszenia Wolontariuszy na Ukrainie.
Więcej informacji zasięgniesz na stronie biegu: http://runforpeace.eu 

2.jpg

Zespół „Run for Peace”

A tak prezentuje się ekipa „Run for Peace” (zdjęcia całej drużyny można zobaczyć na stronie: http://runforpeace.eu/about-us/core-team):
 • Victor Maziarchuk 
Inicjator i dyrektor projektu, działacz społeczny, ekonomista, ekspert przy tworzeniu pakietu reform dotyczących reanimacji. Idea biegu przyszła (przybiegła?) do niego, gdy zastanawiał się, co sam mógłby zrobić dla pokoju. Biega od niedawna, ale już udało mu się przebiec maraton w Koszycach w czasie 3:21.
 • Serhij Popov 
Dziennikarz społeczny, redaktor naczelny kanałów informacyjnych. W 2004 roku, będąc jeszcze studentem uczestniczył w zorganizowanej przez AZS Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie wymianie, połączonej z ogólnopolskimi zawodami sportowymi. Wraz z drużyną z kijowskiego uniwersytetu wystartował w Sztafecie Kościuszkowskiej. Najlepszy wynik w maratonie: 2:22.

 • Aleksiej Kononenko
Asystent trenera w Taras Bulba Marathon Club. Biega od 16 lat. W 2014 r. uczestniczył w mistrzostwach świata w biegach górskich we Włoszech. Bieganie jest dla niego nie tylko sportem, ale także stylem życia. Najlepszy czas w maratonie – 2:46.
 • Dymitr Babenko
Menedżer Taras Bulba Marathon Club, z zawodu specjalista w branży budowlanej, maratończyk. Wspólny bieg przez Europę w jego opinii może pokazać, że ludzie mogą być zjednoczenie wokół jednego celu: pokoju na świecie – świata bez wojen.

 • Xenia Djuhan
Finansistka, ekspertka w dziedzinie bankowości. Jej motto brzmi: jeśli chcesz zmieniać świat, musisz zacząć od siebie. Do tej pory przebiegła 10 półmaratonów i dwa maratony, sztafeta będzie dla niej ogromnym wyzwaniem.
 • Roman Zhorin
Ekspert w dziedzinie usług reklamowych i poligraficznych oraz marketingu, biegacz-amator. Chciałby zasypiając nie martwić się o to, czy następnego dnia wojna nie dotknie jego, jego rodziny, przyjaciół, całej Ukrainy i jej sąsiadów.
 • Igor Novikov
Przedsiębiorca, freelancer, biegacz, a przede wszystkim, od 15 lat – aktywny rowerzysta, uczestnik zawodów cross country. Uważa, że na Ukrainie słowa „sport” i „pokój” powinny iść w parze, dlatego postanowił dołączyć do inicjatywy „Run for Peace”.
 • Slava Lazjuta
Z zawodu – historyk. Reprezentował Ukrainę na mistrzostwach Europy w Holandii w 2001 r. Specjalista w biegach ultra, jego najlepszy czas na 100 km to 6:47.
 • Gienadij Kuzniecov
Inżynier, ale jego pasją jest projektowanie stron internetowych, gra na gitarze i oczywiście bieganie. Od ponad 15 lat startuje w zawodach, także poza granicami kraju. W planach miał pokonanie 100 km. Pokona znacznie więcej.
 • Paweł Stepanenko
Jego zawodową specjalnością są sterowniki elektryczne. Zmuszony do emigracji ze wschodniej Ukrainy. Biega od niedawna, ale udało mu się już zająć  4. miejsce podczas etapowych zawodów na 100 km W Zamościu.
 • Natalia Martiashvili
Urodziła się w Gruzji. Z zawodu jest finansistką, specjalistką w sektorze bankowości i ubezpieczeń. Biega od 6 lat, ale jej pasją jest także balet. Udział w sztafecie to dla niej bezcenne przyjaźnie i poczucie jedności.
 • Ivan Artemenko
Z zawodu jubiler, z natury i z zamiłowania: ultramaratończyk, ma na swoim koncie 2. miejsce w 400-kilometrowym wyścigu we Francji.

W późniejszym terminie do drużyny dołączy Oleksandr Kuzin, trener zespołu „Run for Peace”, szef Taras Bulba Marathon Club, zwycięzca maratonu w Linz w Austrii w 2007 roku (2:07:33).

Możliwość komentowania została wyłączona.