1 lipca 2013 Redakcja Bieganie.pl Sport

15:16.11 Nowakowskiej w Watford – minimum na MŚ

Trwa bardzo dobry okres dla polskich biegaczek długodystansowych. Po Karolinie Jarzyńskiej, która w czwartek poprawiła rekord Polski i jednocześnie uzyskała minimum na Mistrzostwa Świata w biegu 10000 m dołączyła Dominika Nowakowska. Mistrzyni Polski w biegu na 5 km podczas niedzielnego mityngu w Watford zajęła pierwsze miejsce w wyścigu na 5000 m uzyskując przy tym wynik 15:16.11 (wskaźnik PZLA na MŚ – 15:18.00).

Dominika, podobnie jak Karolina Jarzyńska, znajduje się w tym sezonie w wyśmienitej formie. Na swoim koncie ma dwa medale mistrzostw Polski: złoty na 5 km i srebrny w półmaratonie, a także kilka ustanowionych rekordów życiowych. Najnowszy z nich – 15:16.11 w biegu na 5000 m daje jej przepustkę do startu na Mistrzostwach Świata w Moskwie.

Poprzedni rekord życiowy Nowakowskiej ustanowiony został 1 czerwca w Manchesterze i wynosił 15:38.30. Podopieczna swojego męża Karola Nowakowskiego w miesiąc zdołała się więc poprawić o ponad 20 sekund awansując tym samym z szóstego na trzecie miejsce w polskim rankingu wszech czasów.

15:04.88 – Chojecka Lidia
15:08.38 – Janowska Wioletta
15:16.11 – Dominika Nowakowska
15:18.75 – Gruca Dorota
15:25.52 – Jarzyńska Karolina
15:35.75 – Lewandowska Iwona

W Watrord reprezentantka Polski zdecydowanie pokonała utytułowane Brytyjki: Stephanie Twell (15:30.88) i Emelie Gorecką (15:40.53). Obie mają już wiele sukcesów na arenie międzynarodowej odniesionych w kategoriach młodzieżowych. Pierwsza jest byłą mistrzynią świata juniorek w biegu na 1500 m z Bydgoszczy, natomiast druga to brązowa medalistka Mistrzostw Świata w biegu na 3000 m z Barcelony.

Wynik Polki plasuje ją na drugim miejscu na tegorocznych tabelach europejskich. Prowadzi Holenderka Susan Kuijken – 15:04.36. Liderką list światowych jest Meseter Defar – 14:26.90.

Kolejny start zawodniczki LKB Braci Petk Lębork zaplanowany jest na wtorek, 2 lipca w Cork (Irlandia). Nowakowska powalczy tam o rekord życiowy w bieg una 3000 m, który ustanowiła… w niedzielę podczas biegu na 5000 m – 9:10.60.

55. Memoriał Braci Znamieńskich – zwycięstwo Omelki

Polacy startowali w niedzielę także w Rosji. Podczas Memoriału Braci Znamieńskich dobrze spisał się Rafał Omelko, który z czasem 46.24 wygrał w biegu na 400 m. Uzyskany wynik jest jego nowym rekordem życiowym.

Na 400 m przez płotki czwarta była Joanna Linkiewicz – 57.33 (1. Hanna Titmiets – 54.84). Taką samą pozycję w biegu na 3000 m z przeszkodami zajęła Justyna Kortykowska – 10:09.28.

Dziewiątą pozycję w biegu na 800 m zajęła Danuta Urbanik. Polka uzyskała czas 2:03.15. Zwyciężyła reprezentantka gospodarzy – Mariya Sawinowa (2:00.67).