Podczas obozów biegowych mamy szansę poznać wiele rzeczy przydatnych w przygotowaniach do startów. Możemy w tym czasie w pełni skoncentrować się na uzupełnieniu naszych braków w technice, potrenować dwa razy dziennie, a także skupić się na rozciąganiu, stabilizacji, sile i regeneracji. Dlaczego warto wybrać się na taki biegowy wyjazd?

Najbliższy obóz 26-29 stycznia 2023 w Columna Medica

Grupa daje siłę

Jesień to doskonały czas, żeby jeszcze podbić sportową formę. Mamy w kalendarzu sporo ciekawych startów, a zdobyta wiedza z pewnością przyda się również w przyszłości. W grupie podobnych sobie pasjonatów i zapaleńców od razu łatwiej jest się nam zmobilizować i zrobić wspólnie nawet wymagający trening. Jeśli chcecie coś zmienić w swojej biegowej rutynie, obóz biegowy to idealny wręcz pomysł, żeby maksymalne spożytkować czas do jesiennych startów. Nie leżymy tam jednak brzuchem do góry, ale skupiamy się na ćwiczeniach siły i stabilizacji, zajmujemy się rolowaniem pospinanych mięśni, ale też szeroko pojętą odnową biologiczną, połączoną też często ze SPA.

Praktyka

Najłatwiej przyswoić nowe ćwiczenia i wprowadzić różne ciekawe nowinki pod okiem specjalistów, którzy czujnym okiem wychwycą słabe i mocne strony naszego ciała. Trenerzy, terapeuci i specjaliści od odnowy biologicznej wskażą wam najlepsze sposoby, które pomogą wyrwać się z treningowej stagnacji i poprawić istotne w biegowej sztuce elementy. Doświadczeni szkoleniowcy pomogą nie tylko wskazać słabsze elementy postury, ale również zaplanować trening siłowy i wzmocnić całe ciało.

Teoria

Kolejnym sposobem, by lepiej zaznajomić się z teorią treningu jest poznanie podstaw fizjologii, biomechaniki, struktury prawidłowego ruchu i metod treningowych, które najlepiej prowadzą do celu. W tym celu przyda się analiza techniki, omówienie różnych koncepcji treningowych czy wytłumaczenie podstawowych prawideł dziejących się podczas wysiłku fizycznego.

Regeneracja

Na obozie treningowym można trenować więcej, ale warto też skupić się na regeneracji. Czasem nawet uda się wtedy pospać w ciągu dnia, na co zwykle nie mamy czasu. Po mocniejszym treningu mamy szansę na najwyższej klasy odnowę biologiczną, możemy pójść na masaż, czy nawet pozwolić sobie na wizytę w SPA. W dobrze wyposażonym ośrodku znajdziecie wiele odmian i sposobów odnowy, które dają ukojenie nie tylko dla ciała, ale też ducha.

Atmosfera

Na koniec rzecz najważniejsza. Podczas obozów sportowych jedną z najmilszych rzeczy, jaką wspominają ich uczestnicy, jest dobre nastawienie. Słyszeliście dowcip z brodą o astronautach? Dlaczego kosmonauci wracają na Ziemię w wakacje? – Dla atmosfery. To ona daje nie tylko życie i tlen, ale też dobry humor i szeroki uśmiech. Obozowe życie obfituje w pozytywne momenty, których próżno szukać na długich samotnych wybieganiach. Czasem nawet widok tego, jak męczą się inni dodaje nam nadludzkich możliwości, bo samemu trudno było by się zmotywować. Próbujemy więc nowych ćwiczeń, wykorzystujemy każdą chwilę na poprawę słabych stron, a także zmieniamy diametralnie nasze podejście. Grupa pozytywnie nastawionych do życia i treningu ludzi zawsze daje motywacyjnego kopa i pomaga przezwyciężyć trudy najcięższego treningu. Ponadto zauważenie swoich największych braków pozwala ocenić, na czym warto się skupić i jak to poprawić. A kiedy uda się wskoczyć na kolejny poziom (nie tylko świadomości, ale też sprawności), poczujemy ogrom satysfakcji, że udało się osiągnąć kolejny etap biegowego mistrzostwa.  

Rozmowy w kuluarach

Zwykle to, co najważniejsze, dzieje się jeszcze po zajęciach sportowych. Zaczynają się rozmowy o własnych doświadczeniach, a czasem wręcz filozoficzne dysputy na tematy sportowe i okołosportowe. Zaczyna się od tematów treningowych: omawiania kolejnych startów, całych sezonów i karier. W końcu dochodzimy do popełnianych błędów i – o zgrozo – kontuzji. To temat bez końca, który potrafi zbudować napięcie niczym klasowy thriller. Kogo z nas nie bolał achilles, kolano, ścięgno czy po prostu niektóre mięśnie? Najciekawsze są jednak problemy nietypowe, które przecież wcześniej czy później mogą spotkać każdego, stąd warto się na nie przygotować. Każdy zwykle przechodził inną drogę, stosował inny sposób, a co biegacz to inne podejście. Na pewno jednak lepiej uczyć się na błędach innych, a nie swoich. A poznanie czyjejś drogi wzbogaca naszą wiedzę i przygotowuje na nieznane.

Dlaczego warto pojechać na biegowy obóz?

Pozytywna atmosfera biegowych wyjazdów z pewnością pozwala trenować więcej i lepiej. Wiele rzeczy dzieje się też „w głowie” i dopiero wtedy, gdy ktoś wskaże nam odpowiednie rozwiązanie, okazuje się, jak łatwo można poprawić kolejny element. Doświadczenia, które przekazujemy sobie podczas takich wyjazdów procentują później w odpowiednim czasie. Każdy z uczestników takiego wyjazdu kolekcjonuje wyjątkowe chwile, ale daje też wiele od siebie. To obustronna wymiana i dla każdego cenna lekcja. Warto te doświadczenia wykorzystać, a przyjaźnie obozowe pielęgnować. Jeśli naładujemy w ten sposób nasze baterie, dużo łatwiej będzie nam zmagać się późnej z szarą codziennością. Za to dzięki zdjęciom z wyjazdu jeszcze nie raz będziemy do tej atmosfery wracać. Czas na takim wyjeździe płynie zdecydowanie za szybko i zanim się obejrzycie, trzeba będzie już wracać. A wtedy, zwykle jeszcze przed wyjazdem myślimy już o kolejnym obozie, z innymi ludźmi, ale tym samym, pozytywnym i bojowym nastawieniem.