image0 2
23 kwietnia 2023 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Znamy wyniki Mistrzostw Polski w biegach górskich na 3 dystansach!

W piątek i sobotę podczas Pieniny Ultra Trail w Szczawnicy odbyły się Mistrzostwa Polski w biegach górskich na trzech dystansach. Znamy zwycięzców!

Mistrzostwa Polski w Biegu Alpejskim

Tegoroczna trasa liczyła 6,5 km, a przewyższenie wynosiło +920m/-90m. Na pierwszych 4 kilometrach biegacze mieli już w nogach ok 700m przewyższenia. Cały piąty kilometr prowadził po zbiegu (dość nietypowo jak na bieg alpejski). Na 6km znowu pojawił się stromy podbieg, a kilkaset metrów przed metą zaczęło się wypłaszczenie. Zwyciężył Dawid Malina (40:13), przybiegając na metę 20 sekund przed Piotrem Łobodzińskim (40:33). Na mecie Malina ciesząc się ze zwycięstwa, mówił, że w trakcie biegu uszkodził sobie kostkę i nie wie, czy uda mu się wystartować następnego dnia w MP na dystansie krótkim (ostatecznie nie wystartował). Brąz wywalczył Dominik Tabor (40:39). Tuż za medalową pozycją dobiegł Marcin Kubica (41:03), który dwa dni wcześniej startował w Mistrzostwach Wojska Polskiego w Biegach Przełajowych.

Wśród kobiet z czasem 46:45, na bardzo wysokiej ósmej pozycji open triumfowała Anna Celińska – wielokrotna złota medalistka MP. Drugie miejsce zajęła Mirosława Witowska (48:38), a trzecie Beata Mazan (50:10), dla której jest to pierwszy medal MP. Tuż za podium finiszowała Sylwia Kapusta-Szydłak (52:46).
Pełne wyniki MP.

image1 1

Mistrzostwa Polski w na Krótkim Dystansie

W sobotę o godz. 17:00, czyli 25h po biegu alpejskim podczas Hardego Rollinga na dystansie 10,8 km i  przewyższeniu +530m/-660m, rozegrane zostały MP na krótkim dystansie. Kilometr przed metą na stromym, szybkim biegu prowadził Marcin Kubica, a tuż za nim napierał Michał Olejnik. Pojedynek był imponujący i bardzo szybki (Olejnik relacjonował, że ostatni kilometr przebiegł w 2:43). Jako pierwszy metę przekroczył Michał Olejnik (42:11), który w środowisku biegaczy górskich nie jest znany, gdyż jest biegaczem na orientację: wielokrotny Mistrz Polski w biegach na orientację, młodzieżowy Mistrz Świata w biegach na orientację, brązowy medalista Igrzysk Wojskowych z Wuhan i Korei. Kubica zdobył srebro z czasem 42:18. Piotr Łobodziński (42:46) do srebra z piątku, dołożył brąz, finiszując na trzeciej pozycji z ponad minutową przewagą nad Dominikiem Taborem (43:51).

W rywalizacji kobiet zaskoczenia nie było. Wygrała niepokonana ostatnio Anna Celińska (52:00). Na drugiej pozycji dobiegła Paulina Tracz (52:43), która tydzień wcześniej ukończyła (również na drugim miejscu) bieg na 110km. Dobra regeneracja! Paulina wystartowała również w piątek w biegu alpejskim, ale zeszła z trasy po ok. 1,4 km. Brąz wywalczyła Sylwia Kapusta-Szydłak (53:51) – była wyczynowa kolarka szosowa i górska, Mistrzyni Polski w kolarstwie górskim w 2009 r., ósma zawodniczka Giro d’Italia kobiet w 2011 r. Tuż za podium znalazła się Beata Mazan (55:39).

image2

Mistrzostwa Polski na Długim Dystansie

Na Wielkiej Prehybie (44,1 km, +2060m/-2060m) odbyły się MP na długim dystansie. Przez zdecydowaną większość biegu wydawało się, że złoto powędruje do Rafała Matuszczaka, który na 37 km miał prawie 3 minuty przewagi nad Andrzejem Witkiem. Na 37,2 km znajdowała się premia górska i kolejny pomiar czasu zlokalizowany był 500m dalej. Na tym odcinku Witek odrobił aż 1 minutę straty. Odrabiał ją sukcesywnie aż do mety i wyprzedził słabnącego Rafała, zgarniając złoto z czasem 3:29:30 i 52 sekundami przewagi nad Rafałem Matuszczakiem. Trzeci z bezpieczną, wynoszącą 9 minut przewagą nad czwartym zawodnikiem, przybiegł Michał Rajca (3:34:52). Dla Rafała i Michała są to pierwsze, seniorskie medale MP. Jako czwarty do mety dobiegł Krzysztof Bodurka (3:36:25), jednak nie był on zgłoszony do rywalizacji w ramach MP, więc oficjalnie czwartą pozycję w MP zajął Marcel Fabian (3:43:48).

U kobiet rywalizacja przebiegała bez żadnych zwrotów akcji. Od początku prowadziła Martyna Kantor (4:03:45), która pewnie zwyciężyła, zajmując 9 miejsce open i zgarniając trzecie z rzędu złoto MP w biegu górskim na długim dystansie. Drugie miejsce wywalczyła Katarzyna Solińska (4:11:51), a brąz zdobyła Katarzyna Wilk (4:16:49). Tuż za podium uplasowała się Urszula Paprocka (4:20:08).

Mistrzostwa Polski w biegu górskim U18 i U20

Podczas Pieniny Ultra Trail rozegrane zostały również MP w biegu górskim U18 i U20. Złoto w U20 wywalczyli: Maciej Lachowski i Monika Ogórek (wystartowały 3 kobiety i 8 mężczyzn). Natomiast w kategorii U18 triumfowali: Marcin Kusz i Aleksandra Sobolewska (w tej klasyfikacji liczebność wyglądała trochę lepiej: 9 kobiet, 10 mężczyzn).