igrzyska paryż
5 października 2022 Redakcja Bieganie.pl Newsy

Znamy maratońską trasę na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu 2024


Międzynarodowy Komitet Olimpijski ujawnił trasę maratonu na Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu. Trasa maratonu olimpijskiego będzie jedną z najbardziej pagórkowatych, na jakich rozgrywano Igrzyska Olimpijskie w historii. W założeniach ma oddawać hołd rewolucji francuskiej i będzie oferowała wiele wspaniałych widoków, ale również wymagające podbiegi.

Trasa jest pętlą do słynnego pałacu wersalskiego, do którego biegacze dotrą na 23 kilometrze i jest hołdem dla marszu kobiet na Wersal, jednego z najwcześniejszych i najważniejszych wydarzeń rewolucji francuskiej. „To było jedno ze zobowiązań Paryża 2024, aby połączyć spektakularne wymiary francuskiej historii i lekkoatletyki” – powiedział organizator Tony Estanguet w komunikacie prasowym. Start biegu nastąpi spod Ratusz Paryża, w którym kobiety zebrały się na marsz w 1789 roku. Po drodze biegacze będą mijać znane zabytki Paryża, takie jak Luwr (5 km), Grand Palais (7 km) i Muzeum Narodowe (15 km) przed zawróceniem do Wersalu (23 km). Biegacze mijają Parc André Citroën (36 km) i słynną na całym świecie Wieżę Eiffla (39 km) w drodze powrotnej, zanim dobiegną do Esplanade des Invalides, prawie cztery kilometry na południowy zachód od linii startu.

Wymagający profil ma 483 metry przewyższenia, co sprawia, że mało prawdopodobne jest pobicie jakichkolwiek rekordów. Na 20 km i 27 km znajdują się dwa znaczące podbiegi o nachyleniu 13,5 procent. Maraton kobiet wystartuje 11 sierpnia 2024 i ma być ostatnim wydarzeniem lekkoatletycznym na Igrzyskach Olimpijskich. Dzień wcześniej rekordzista świata w maratonie Eliud Kipchogebędzie walczył o trzeci tytuł mistrza olimpijskiego.

Igrzyska 2024 będą jednocześnie gospodarzem masowej imprezy biegowej, umożliwiając 20 024 biegaczom zarówno start w maratonie jak i biegu na 10 km – pierwszym tego rodzaju, który będzie prowadzony w połączeniu z elitarnym wyścigiem na igrzyskach olimpijskich.

Zdjęcie: Paris2024 / twitter

Możliwość komentowania została wyłączona.